Wpływ rodziny na związki

piątek, 11 lutego 2011

terapia par online:: Polecamy   konsultacje psychologa, seksuologa, psychodietetyka | Terapię dla par | Szkolenia | oraz Internetowy Program Zmiany Osobistej

Opowiedz sobie historie o swojej rodzinie, o swoich rodzicach, o rodzeństwie, o rodzeństwie swoich rodziców,  o dziadkach, pradziadkach, zmarłych krewnych lub tych którzy odeszli z innego powodu.Twoja rodzina ma wiele sekretów, nieodkrytych ról, znaczeń i postaci. Wbrew pozorom, nie wszystko to co widzisz, faktycznie istnieje. Twoja rodzina jest jak... wielka stara szafa:

„Ta szafa jest wielka, trzyskrzydłowa. Ma wiele szuflad, skrytek, zakamarków. Ta szafa to wasza rodzinna historia. W jednej z szuflad – twoje wspomnienia z dzieciństwa. W innej – opowieści babci o tym, jak ciężko było jej utrzymać rodzinę w czasie wojny. W kolejnej – rodzinne mity i baśnie, skrypty, które są dla ciebie jak scenariusz życia: „Nie ufaj nieznajomym”, „Zawsze szukaj dobrych stron, nawet w tragicznej sytuacji”, „Bliscy są najważniejsi”. Ale jedno skrzydło tej szafy jest zamknięte na głucho. Co tam jest? Czy to ma jakieś znaczenie dla ciebie? Kto ma klucz i czy w ogóle powinnaś go szukać?”

 „Trup w rodzinnej szafie, Jagna Kaczanowska, http://www.olivia.pl


Rodzinne sekrety mają to do siebie, że leżą odłogiem latami
w pamięci różnych osób, obrastają kurzem, niedomówieniami
i wcale się same przez to nie rozwiązują :)


Dopiero poznanie i wyjaśnienie takiej tajemnicy, potrafi otworzyć oczy, na rozumienie siebie i swojej roli w kontekście wcześniejszych wydarzeń. Ja czy Ty jako dziecko swoich rodziców, niewiele wiemy o prawdziwych motywach, emocjach i zamierzeniach, jakie nimi kierowały w przeszłości.

Owszem, wiele słyszałeś na ten temat, to jasne, ale naprawdę wiesz tylko to, co CHCIANO Ci przekazać i to co sam widzisz i po swojemu interpretujesz.


Pomyśl o takiej typowej, znanej z głównych wydań wiadomości  sytuacji:

ojciec pił i dziecko bił, matka płakała. Wyobraź  sobie, że jesteś tym dzieckiem. Co na podstawie tej informacji myślisz o tej sytuacji? 

  • Zły, godny potępienia ojciec, zdołowana matka, cierpiące dziecko...?
  • Patologiczna rodzina? Skąd się biorą tacy podli ludzie?

 

Ale można na tę sytuację spojrzeć inaczej, np.:
Dawno, dawno  temu ojciec był bardzo wrażliwym człowiekiem, uwielbiał swoją żonę, ale ona go notorycznie zdradzała. Wie, że dziecko które przyszło na świat jest nie jego, tylko jego rywala, stąd tak często je bije, bo swoją nienawiść z rywala i żony przeniósł na dziecko. Tak mu było wygodniej. Żona patrzenie na bite dziecko, może traktować, jako swoistą pokutę za czyn, którego sie dopuściła. I właśnie dlatego nie pomaga swojemu dziecku, nie osłania, tylko wystawia na karzącą rękę ojca.


Patologia? Na 100%? Ale nie to chce Ci pokazać tym przykładem. Coś co Ci chcę pokazać, ma ogromne znaczenie dla tego dziecka – które jest w tym wypadku ostatnim ogniwem całego rodzinnego łańcucha osób.

Dziecko będąc w dowolny sposób krzywdzone (czy to fizycznie, czy psychicznie)  doświadcza wielu ambiwalentnych uczuć – nie rozumie czemu mama i tata, których kocha go krzywdzą i całą odpowiedzialnością za tę sytuację obarcza siebie.

 

Czyli nie dość, że zostaje pozbawione miłości, otrzymuje wiele cierpień fizycznych i psychicznych, to jeszcze całą odpowiedzialność za tę sytuację bierze na siebie.

„Miedzy członkami grupy krewnych (systemu) istnieje specjalna wieź. Najsilniejsza wieź istnieje między rodzicami. Przez spełnienie miłości powstaje rzeczywista wieź miedzy kobietą i mężczyzną, która w skutkach jest silniejsza niż między dziećmi i rodzicami.


Dziecko bez pytania, z całej siły i z cała konsekwencją dostosowuje się do grupy pochodzenia.


Można to nazwać miłością pierwotną lub pramiłością. Dusza dziecka nie zezwala na negatywną ocenę rodziców. Wieź sięga tak głęboko, że dziecko jest gotowe ofiarować swoje życie i zdrowie, gdy to jest konieczne.”  - Bert Hellinger


Co więcej w dorosłym życiu, wiele zachowań zaczyna nieświadomie powtarzać, ponieważ nadal w swoim umyśle zmaga się z tą sytuacją. Będzie ją „przerabiać” na wiele różnych sposobów i zawsze rozwiązanie zakończy się fiaskiem.

Tym samym, przeniesie na swoją rodzinę, te wzorce, które sam zna.

Następnie jeśli jego partner życiowy, niezależnie od ilości swojego bagażu życiowego, otrzymuje „w posagu” dodatkowe przeszłe schematy zachowań współmałżonka. Przeważnie się w tym gubi, nie rozumie o co chodzi, nie potrafi się znaleźć w związku, który przecież zapowiadał się dobrze. Skąd ma wiedzieć o rzeczach, o których nawet jego partner nie wie, prawda? No i dodajmy do tego jeszcze przeżycia i myśli ich przyszłego dziecka...


I tu dochodzimy do sedna.

Spójrz co się dzieje, gdy to omawiane dziecko pozna wreszcie swoją historię rodzinną  – dziecko (nawet to dorosłe), gdy dowiaduje się, i zaczyna rozumieć, że to nie ono, było odpowiedzialne, za niewłaściwe funkcjonowanie rodziny, tylko rodzice, może im całą tę odpowiedzialność oddać.

 

Wyzwolić się od jarzma, które przez tyle lat nosiło w sobie. To wydarzenie można porównać do metamorfozy – z zahukanego psychicznie człowieka, staje sie wolnym, świadomym siebie człowiekiem. Zrozumieć, że było się częścią systemu z narzuconą odgórnie wypaczoną rolą, to ogromny sukces!

Podałam Ci bardzo uproszczony przykład stosującego przemoc alkoholika i uwikłania w taki związek całej rodziny, ale to dlatego, że ten temat w Polsce jest bardzo popularny. Te same mechanizmy psychicznego uwikłania, które mają duży wpływ na  budowanie i określanie późniejszej psychiki dziecka, mają miejsce również w innych, nawet nie tak dramatycznych sytuacjach.


Pomyśl, jak może przebiegać dorosłe życie dziewczynki, której matka bardzo chciała synka. Albo, jak wpłynie na życie dziecka, notoryczne porównywanie do wuja, który był schizofrenikiem, w konsekwencji czego popełnił samobójstwo. Albo życie dziecka, które „musi zastąpić” rodzicom, wcześniej zmarłe dziecko...Wzorce, którymi każdy z nas jest poddawany we wczesnych latach swojego życia mają ogromny wpływ, na funkcjonowanie naszych dorosłych rodzin.

Dużo większy, niż wypada się do tego przed samym sobą przyznać. I dlatego w Psychoradzie proponuję Ci zajęcia indywidualne i kursy, dzięki którym możesz przejść pewną drogę, którą na pewno warto przejść, by wyzwolić się z toksycznych relacji  i mieć wreszcie satysfakcjonujące relacje i związki z innymi osobami!


Zatem jeszcze raz...
Opowiedz sobie o swojej rodzinie.


Czy w życiu Twojej rodziny są historie, które często sie powtarzają? Czy może masz wrażenie, że ciągle oglądasz ten sam serial, ale w różnym wykonaniu? Jaki motyw, zawsze lub prawie zawsze pojawia się w twojej rodzinie? Pomyśl dlaczego, tak się dzieje? Kiedy to sie zaczęło? Kto gra czyją rolę? A jaka ty grasz? Kim jesteś w sztuce swojego życia?

 

Jesli samodzielnie jest Ci trudno tego dokonać to zapraszam Cię na  konsultacje psychologa, seksuologa, psychodietetyka | Terapię dla par | Szkolenia | oraz Internetowy Program Zmiany Osobistej.

 

Aneta Styńska
psycholog
Właścicielka Psychorada.pl

 

 

 

 

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.