Wspólne spędzanie czasu – dlaczego jest takie ważne?

czwartek, 23 marca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Wspólny czasRelacja nie jest czymś, co się pojawia samo z siebie. Jest poprzedzona budowaniem, kształtowaniem, kontaktem więzią, która powstaje na skutek dawania drugiej osobie naszej uwagi i wspólnego spędzania czasu.

 

Co to właściwie znaczy wspólne spędzanie czasu?

Chodzi o bycie razem, ale takie które wiąże się z tym, że nasza uwaga jest skierowana na siebie nawzajem. Każda rodzina tworzy wspólny kod postępowania czy porozumiewania.

Każda rodzina jest inna i w każdej rodzinie wspólne spędzanie czasu będzie oznaczało coś innego. Dla jednych to może być układanie puzzli, dla innych gry planszowe, a dla innych wspólne wyjście na spacer. Każda rodzina szuka swoich aktywności, które będą frajdą dla całej rodziny.

 

Czemu warto to robić?

Wspólny czas daje szansę na wzmocnienie relacji, więzi, po prostu pogłębia relację między dziećmi a rodzicami. Może dzięki temu, dzieci chętniej będą się zwierzać rodzicom, bo będą się czuły bezpiecznie w relacji. Czas spędzony razem stwarza też okoliczności do tego aby się poznawać lepiej, wysłuchać.

Warto zadbać o to aby mieć taki czas dla rodziny, wcale nie musi to być wiele godzin, ani też nie musi to być nic spektakularnego. Czasem wystarczy po prostu usiąść przy herbacie i porozmawiać o różnych sprawach, pod warunkiem że lubicie taka formę bycia razem.

Im bardziej dbamy o relację i czas z małymi dziećmi, tym bardziej zwiększa się nasz szansa na to, że również dogadamy się z nastolatkiem, a może nawet uda nam się mieć dobry kontakt w tym trudnym dla młodego człowieka czasie.

Poza tym tak naprawdę nie ma chyba nic cenniejszego, co możemy ofiarować naszej rodzinie poza naszym czasem, który dajemy im, bez uciekania wzrokiem w telefon czy telewizor.

 

Co możesz robić z dzieckiem, jeśli nie masz pomysłów?

Przypomnij sobie jakąś zabawę ze swojego dzieciństwa i pokaż swoim dzieciom. Opowiedz im o tym jakie zabawy były wtedy dla ciebie fajne, albo co było wtedy modne czy zabawne. Każdy z nas ma na pewno takie wspomnienia, że robił coś fajnego z rodzicem jednym czy drugim.

Może był to kółko krzyżyk, czy gra w statki albo może państwa-miasta? To przecież nie musi być „wypasiona” gra Bitwa morska gdzie każdy ma swoje pudełko i statki do przyczepienia, wystarczy nam kartka i coś do pisania. Te zabawy nic nie kosztują a są bezcenne…

Obecnie jest bardzo bogaty wybór gier na rynku dedykowany do różnych grup wiekowych, albo takich w które może zagrać każdy.

Fajnie sprawdzają się gry, które wymagają współpracy, tworzenia drużyn w celu zrealizowania zadania, a uczestnicy nie rywalizują ze sobą. (Wsiąść do pociągu, Zakazana pustynia, Mamy szpiega, itp.) Warto szukać gier, które sprawią frajdę naszej rodzinie.

Dzieci bardzo lubią, przynajmniej zazwyczaj gry logiczne, wymagające rozwiązywania zagadek i poszukiwania różnych rzeczy. Takie gry można stworzyć samemu. Może to być np. gra w której dzieci szukają, wcześniej ukrytych kolejnych etapów gry, a żeby zdobyć podpowiedzi rozwiązują jakieś zadania, np. matematyczne, w ten sposób zdobywają wskazówkę gdzie ukryty jest kolejny przedmiot pozwalający na to aby przejść dalej, a finalnie dojść do ukrytej nagrody, np. wspólne wyjście do kina, czy na kręgle jeśli to są dzieci troszkę starsze.

Możemy też wspólnie tworzyć dzieło plastyczne. Możliwości jest wiele od chociażby wspólnego rysunku, każdy po kolei coś dorysowuje i w ten sposób powstaje wspólne dzieło. Albo na dużym arkuszu papieru ustalamy co chcemy namalować i dzielimy się zdaniami, co kto maluje, albo w której części papieru. Fajną opcją jest też, zwłaszcza przy młodszych dzieciach – owinięcie nóg stołu streczem i malowanie na obrazu na przezroczystej powierzchni. Tym samym mamy przynajmniej cztery powierzchnie do malowania.

Wspólny czas to również pewne obowiązki domowe, np. wspólne przygotowanie posiłku. Młodsze dzieci lubią być angażowane, a jeśli są zapraszane do udziału w dziele tworzenia niedzielnego obiadu, to chętnie będą potem to robić samodzielnie, kiedy już będą starsze. Nakrywanie do stołu, podawanie różnych rzeczy podczas pieczenia ciasta. Kształtuje się poczucie własnej wartości, moc sprawcza w dziecku ale i odpowiedzialność za powierzone zadania.

A wieczorem, kiedy już czas na pójście spać, można czytać wspólnie bajki, albo te bajki razem tworzyć. Można pozwolić dzieciom na tworzenie opowieści, albo tworzyć opowieść wspólnie, ktoś zaczyna kilkoma zdaniami, a następna osoba opowiada ciąg dalszy i każdy po kolei ma swój udział w powstawaniu bajki.

Oczywiście wszystkie aktywnosci ruchowe, na dworze zawsze będą dobrym pomysłem. Nie ma znaczenia czy będą to wycieczki rowerowe, czy spacery, albo badbington. Każda aktywnosć, jeśli ją lubicie na pewno przysłyży się waszemu dobrostanowi i budowaniu dobry relacji. Szukajcie tego co daje frajdę wszystkim.

Zachęcamy Was do wspólnego bycia razem, blisko i tworzenia wspólnych wspomnień, bo to one mogą być najcenniejszym darem zabranym z dzieciństwa na dalsze życie. Dbajmy o siebie nawzajem w rodzinach, cieszmy się tym, że mamy siebie i możemy być razem.

 

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.