Wspólne spędzanie czasu w związku

piątek, 24 marca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Wspólny czasCzemu wspólny czas partnerów małżonków jest istotny? Do czego ten czas ma służyć? Co może dawać?

Czas jaki sobie dajemy, jest ważny aby relacja dalej trwała. Abyśmy mogli dalej tworzyć naszą więź, a przy okazji poznawać się na nowo każdego dnia.

Bardzo łatwo poddać się rutynie, zwłaszcza dzisiejszych realiach, kiedy możemy zająć się swoim telefonem, komputerem czy innymi „rozrywkami”, które skutecznie nas odcinają od naszego partnera.

Jeśli czujesz, że przestajesz mieć kontakt ze swoim partnerem, nie wiesz co się z nimi dzieje. A każdego dnia po pracy właściwie wymieniacie informacje, ustalacie grafik czy zadania na kolejne dni. To może to jest dobry moment aby się zatrzymać. Zastanowić nad tym, co się z Wami dzieje. Czemu tak się dzieje? I może poszukać tego, co moglibyście robić wspólnie, aby podtrzymywać relację, bo to jest jak dokładanie drwa do ognia, aby nie zgasł…

 

Już nie pamiętam, co razem robiliśmy… Co możemy robić?

Najważniejsza jest rozmowa i utrzymywanie zainteresowania drugą osobą. A jak to zainteresowanie okazać? Najprościej chyba zadać pytanie: „jak ci minął dzień?”. Daje ono szansę, aby druga osoba opowiedziała nam o tym, o czym sama chce. Pytaniem pogłębiającym może być: „co dobrego cię spotkało dziś?”, automatycznie sprawisz, że twój_ja partner_ka zacznie myśleć o przyjemnych momentach dnia. Zobaczysz po jakimś czasie, że wasz kontakt znów stanie się przynajmniej odrobinę życzliwszy. A jeśli jest całkiem dobry, to wasza wieź na pewno zyska.

 

Czy powinniśmy wychodzić?

Jeśli oboje lubicie robić różne rzeczy poza domem, to jak najbardziej. Ale nie jest to konieczne aby takie wyjścia były dwa razy w tygodniu. Ważne jednak jest to, abyście o tym porozmawiali, jakie są wasze preferencje, czy macie podobnie.

 

A co jeśli jedno chce wychodzić, a drugie nie?

Porozmawiajcie o tym, jakie powody ma to które chce wychodzić i jakie powody ma to, które nie lubi. Być może zrozumienie perspektywy drugiej strony ułatwi wam znalezienie kompromisu. Poczynienie takich ustaleń, żeby potrzeby obojga były zaspokojone. Nie ma jednej słusznej wersji, każda para może ustalić taką wersję, jaka będzie dobra dla nich. Może ustalicie, że robicie fajne rzeczy w domu i wtedy potrzeba wyjść nie będzie już tak silna, albo umówicie się, że wyjścia będą raz na kwartał, a oprócz tego to, które potrzebuje wyjść – wychodzi czasem samo. Ważne aby ustalenia były robione uczciwie i szczerze, tak aby wiadome były wasze motywacje i potrzeby.

 

Czemu warto czasem wyjść?

Wyjścia poza nasz azyl domowy daje możliwość wzniecenia większych emocji. Taka sytuacja zmusza nas trochę, do tego aby się bardziej postarać i jeśli chodzi o strój i o całą organizację, a to może być bardzo ekscytujące. Możemy mieć szansę zobaczyć się w innej odsłonie, w zupełnie innych okolicznościach, o to też warto zadbać.

 

Towarzystwo?

Oczywiście, znajomi czy przyjaciele też są potrzebni. Czas we dwoje jest bardzo ważny ale dodatkowe osoby to nasze stado. Warto mieć relacje z osobami innymi również i kontakt z nimi. Wspólna zabawa, wspólne wyjście może być bardzo przyjemną rozrywką.

 

A co z niespodziankami?

Niespodzianki zawsze warto sobie robić. One są bardzo przyjemne, a tym bardziej jeśli utrafimy w coś o czym nasz_a partner_ka marzy od dawna. Warto się wsłuchiwać w komunikaty tego typu, bo przecież jak rozmawiamy to czasem ktoś powie coś w stylu – od dawna marzy mi się wyjazd do Chin. A tobie uda się akurat znaleźć ciekawą wycieczkę w dobrej cenie. Nie musi to być aż tak spektakularna niespodzianka, bo może to być coś małego, np. marzy mi się spacer w świetle gwiazd, albo wyjazd na biwak jak za dawnych lat. Pomyśl o tym, co mogłoby sprawić radość tej drugiej osobie.

A może raz wstań wcześniej i zrób śniadanie, jeśli zawsze robi to partner_ka, czy kawę – to też już będzie wyraźny sygnał, że ci zależy.

Warto dbać o to, aby było nam miło ze sobą, życie i tak czasem powoduje wystarczające trudności. Nie dokładajcie sobie ich niezbyt miłym zachowaniem wobec siebie. Dbajcie o chwile dnia codziennego, bo to one kształtują rzeczywistość w jakiej żyjecie.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.