Wybór zawodu. Czym się kierować?

piątek, 1 lipca 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Konflikt ról

Zaplanowanie swojej własnej kariery nie jest łatwe. A jednocześnie jest kluczem do naszej przyszłej satysfakcji zawodowej. Ważne aby przyjrzeć się swoim predyspozycjom i preferencjom. Co ja lubię robić? Co mi sprawia przyjemność? W czym jestem dobry? Co mogę wykorzystać do pracy zawodowej? Bo przecież nie wszystkie zainteresowania da się przekuć na pracę zawodową, ale może chociaż jakiś element?

 

Czy wybrać jeden zawód na całe życie? Czy może po 40. należy zająć się czymś innym? Wiele jest pytań. Bo przecież jest grupa zawodów, którymi z powodzeniem możesz zajmować się przez całe życie i nie będzie to zbyt obciążające dla twojego zdrowia. Ale należy pamiętać o tym, że są jednak zawody, w których zdrowie może być nadmiernie obciążone i nie będziesz w stanie wykonywać tej pracy do samej emerytury. Warto wtedy pomyśleć o alternatywie. Czym zajmę się jak już nie będę mógł robić tego? Czym mam na ten temat jakąś wizję, a może konkretny plan?

 

Oczywiście są osoby, które mają rzeczywiście wiedzę o sobie i swoich możliwościach i preferencjach czy kompetencjach, tak dokładną, że wiedzą co chcą i co mogą robić po 50. czy po prostu jak już braknie im siły i chęci na to, co robią. Ale jest grupa ludzi, prawdopodobnie większość, która kompletnie nie ma pomysłu. Z jednej strony wie, w czym jest dobra, ale niekoniecznie ma pomysł jak można by to wykorzystać w pracy zawodowej czy po prostu zarabianiu na życie.

 

Wybierając zawód warto wziąć pod uwagę wszelkie aspekty związane z pracą w danym zawodzie. Gdzie można podjąć pracę? Czy praca jest tylko w tygodniu, czy również w święta i weekendy? Ile godzin należy pracować w danym zawodzie? Jaki jest poziom zarobków? Jaka może być możliwa ścieżka awansu?

 

Jakie kroki trzeba podjąć wcześniej? Czy potrzebne jest specjalistyczne wykształcenie, czy wystarczą kursy? Ile trwa nauka? Kto może mi opowiedzieć o tym zawodzie? Jakie mam szanse w tym zawodzie?

 

Warto również zwrócić uwagę na swoje ograniczenia, bo np. nie lubisz krwi ale chcesz być asystentką stomatologiczną, to musisz sobie uświadomić, że jednak ta krew może się pojawić podczas zabiegów stomatologicznych. I wiele innych czynników, które mogą pojawić się w danym zawodzie, np. czy jest to praca samodzielna, czy w zespole. Warto się tego dowiedzieć, bo każdego dnia będziesz potem pracować w danym systemie. I jeśli niespecjalnie potrafisz pracować w grupie, bo jesteś indywidualistą, to raczej w straży pożarnej będzie ci trudno się odnaleźć, bo tam niezbędna jest współpraca. Wtedy musisz wziąć pod uwagę, fakt że lepiej pracujesz samodzielne i łatwiej będzie ci pracować na niezależnym stanowisku.

 

Dużo pytań. Warto jest je sobie postawić już na etapie szkoły średniej, aby zacząć powoli budować wizję swojej przyszłości zawodowej. Nie martw się jeśli nie masz na siebie pomysłu. To zupełnie normalne. Możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który pomoże Ci ustalić jakie są twoje mocne strony i jakie masz ograniczenia.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 

Doradca Zawodowy

Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.