Wystarczająco dobre dziecko...

środa, 30 sierpnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Współczesny świat często poddaje dzieci i młodzież nieustannej presji osiągnięć i sukcesu. Dzieci są bombardowane wysokimi standardami akademickimi, sportowymi, artystycznymi i społecznymi, które czasami przytłaczają ich naturalną radość z nauki i eksploracji. Jednak warto zastanowić się, czy to naprawdę konieczne, aby dziecko było najlepsze we wszystkim, czy też wystarczy, żeby było po prostu "wystarczająco dobre".

Presja na bycie najlepszym może mieć negatywne konsekwencje. 

Nacisk na bycie najlepszym często powoduje, że dzieci odczuwają ogromny stres i lęk związany z niepowodzeniem. Wyobrażają sobie, że muszą osiągnąć idealne oceny, zdobyć pierwsze miejsce w zawodach sportowych i artystycznych, być najpopularniejszymi wśród rówieśników. Takie wygórowane oczekiwania prowadzą do frustracji, a nawet depresji, jeśli dziecko nie spełnia oczekiwań, które są często nierealne. Dzieci, które czują, że nie są "najlepsze", mogą zacząć wątpić w swoje umiejętności i wartość jako jednostki.

Zamiast skupiać się na byciu najlepszym, warto docenić to, co dziecko osiąga na swoim poziomie. Każde dziecko ma unikalne talenty i zdolności, które należy rozwijać i wspierać. Wspierając dziecko w byciu "wystarczająco dobrym", pozwalamy mu cieszyć się procesem nauki i odkrywania własnych zainteresowań. To właśnie ta radość z nauki i tworzenia pozytywnego podejścia do życia prowadzi do autentycznego sukcesu i zadowolenia w przyszłości.

Wprowadzenie do różnorodności jest również elementem w budowaniu silnej, wspierającej atmosfery dla dzieci. Kiedy dzieci są otoczone różnymi ludźmi, mają możliwość dostrzeżenia, że nie muszą być najlepsze we wszystkim, aby być cenionymi i akceptowanymi. Uczy ich to, że każdy ma unikalne talenty i możliwości, i że różnorodność jest czymś wartościowym. W takim środowisku dzieci uczą się szacunku dla innych, współpracy i zrozumienia, co prowadzi do tworzenia bardziej wyważonego i harmonijnego społeczeństwa.

Ważnym aspektem wspierania dzieci w byciu wystarczająco dobrymi jest także unikanie porównywania ich z innymi. Porównywanie może prowadzić do poczucia niskiej wartości i zazdrości wobec innych dzieci. Zamiast tego, rodzice i nauczyciele powinni skupiać się na indywidualnym postępie i wysiłkach każdego dziecka. Docenienie nawet najmniejszych sukcesów i wytrwałości dziecka może mieć ogromny wpływ na budowanie pozytywnego poczucia własnej wartości.

Wreszcie, wspierając dziecko jako wystarczająco dobre, powinniśmy zachęcać je do próbowania nowych rzeczy i eksplorowania różnych dziedzin. To odkrywanie i doświadczanie nowych rzeczy umożliwia rozwój i poszerzenie horyzontów dziecka. Wprowadzenie radości w sam proces próbowania i nauki pomaga zmniejszyć lęk związany z potencjalnym niepowodzeniem.

Presja na bycie najlepszym nie jest korzystna dla rozwoju dziecka. Dzieci powinny mieć możliwość cieszenia się procesem nauki, odkrywania swoich talentów i zdolności oraz rozwijania pozytywnego podejścia do życia. Wspierając je jako wystarczająco dobre, uczymy je wartości wysiłku, wytrwałości i doceniania różnorodności. Ostatecznie, budowanie pewności siebie i szacunku dla siebie i innych prowadzi do prawdziwego sukcesu i spełnienia życiowego.

 

 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.