Za co możesz być wdzięczny_a?

czwartek, 28 grudnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

David Steindl-Rast, znany filozof i nauczyciel duchowy, rzucił spojrzenie na życie, które może zmienić nasze spojrzenie na codzienność. Jego słowa dotyczące relacji między szczęściem a wdzięcznością są jak lampka rozświetlająca mrok, przywołując refleksję nad tym, co naprawdę czyni nas pełnymi radości.

Często w myślach mieszają się pojęcia szczęścia i wdzięczności. Ludzie dążą do osiągnięcia szczęścia, myśląc, że to przyniesie im wdzięczność. Steindl-Rast postuluje jednak odwrotną relację: to nie szczęście czyni nas wdzięcznymi, lecz wdzięczność czyni nas szczęśliwymi.

 

"W codziennym życiu wyraźnie widać, że to nie szczęście czyni nas wdzięcznymi, lecz wdzięczność czyni szczęśliwymi." (David Steindl-Rast)

 

Wdzięczność, bywa często niedoceniana w pędzie codzienności. To uczucie, które wydaje się być przyklejone do drobnych momentów - uśmiechu przypadkowego przechodnia, ciepłego słowa od bliskiej osoby, czy nawet chwili spokoju w zgiełku dnia. Steindl-Rast wskazuje, że to właśnie w tych codziennych przejawach można odnaleźć źródło prawdziwego szczęścia.

Często zdarza się, że czekamy na duże wydarzenia, spektakularne osiągnięcia czy materialne bogactwo, by poczuć radość i spełnienie. Jednakże, to właśnie praktykowanie wdzięczności wobec codziennych drobiazgów może okazać się kluczem do trwałego i autentycznego szczęścia.

Jak więc praktykować wdzięczność w biegu codzienności?

To nie jest trudne, jednak wymaga świadomego podejścia. 

Dziennik wdzięczności

Prowadzenie dziennika, w którym zapisujemy co najmniej kilka rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni każdego dnia, może być potężnym narzędziem. To pozwala nam skupić się na pozytywnych aspektach życia, nawet gdy czujemy się przytłoczeni trudnościami.

Uważność i docenianie momentów

Ćwiczenie uważności pomaga zauważać i doceniać drobne momenty. To nie tylko przyjemność wypicia porannej kawy czy spaceru po deszczu, ale także docenianie piękna w codziennych sytuacjach.

Dzielenie się dobrem

Dzielenie się tym, co mamy, może być sposobem na wyrażenie wdzięczności. To może być pomoc innym, dzielenie się wiedzą czy po prostu ciepłym uśmiechem.

W świetle słów Steindl-Rast'a, staje się jasne, że do szczęścia potrzebna jest umiejętność dostrzegania piękna i wartości w najprostszych aspektach życia. Wdzięczność staje się więc filarem, na którym można zbudować trwałe i głębokie poczucie spełnienia.

Właśnie poprzez regularne praktykowanie wdzięczności możemy otworzyć oczy na bogactwo, które otacza nas na co dzień. To nie tyle chwila spektakularnego sukcesu czy olśniewającej radości, co raczej ciągłe odkrywanie powodów do wdzięczności, które prowadzi do trwałego szczęścia.

Zatem, za co możesz być wdzięczny biorąc pod uwagę mijający rok? Przyjrzyj się temu wszystkiemu co Cię spotkało i co Cię nie spotkało oraz co sam zrobiłeś_łaś i czego nie zrobiłeś_łaś. Czasem dobre dla nas jest to, co się nie wydarzyło...

 

Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.