Za dużo internetu? Napady obżarstwa? Alkohol? Hazard?

sobota, 13 kwietnia 2019

:: Pomoc psychoterapeutyczna w uzależnieniach >

 

Znasz kogoś uzależnionego? A może czujesz, że masz problem z uzależnieniem?

Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego. W  przypadku  uzależnienia  chemicznego, środek psychoaktywny  jest dostarczany z zewnątrz tak jak alkohol czy narkotyki. Natomiast w uzależnieniach od czynności czyli uzależnieniach behawioralnych, to sam organizm w reakcji na stymulujące  bodźce (jedzenie, zakupy, praca, gry  hazardowe) może  uwalniać substancje  wpływające na odczuwanie przyjemności i zadowolenia tj. endorfinę, enkefalinę czy serotoninę i dopaminę

Najpopularniejsze w Polsce uzależnienia dotyczą siecioholizmu (internet), pracoholizmu, zakupoholizmu, hazardu, tanoreksji (konieczności bycia ciągle opalonym), ortoreksji (obsesji zdrowego jedzenia) czy bigoreksji (zaburzenie psychiczne polegającena subiektywnym negatywnym obrazie własnego wyglądu).

 2% Polaków to osoby uzależnione od internetu
 4% przejawia symptomy kompulsywnego kupowania
 5% ma problem z nałogowym hazardem
13% uzależnionych od hazardu zażywało amfetaminę
17% pracoholików zażywa marihuanę lub haszysz
19% jest pracoholikami
24% hazardzistów zażywa marihuanę lub haszysz  
30% zakupoholików zażywa marihuanę lub haszysz  
32% osób zagrożonych uzależnienim używa środków psychoaktywnych
36% stanowią osoby zagrożone obecnie pracoholizmem
40% osób uzależnionych zażywa środki psychoaktywne
44% osób uzaleznionych od sieci zażywa marihuanę lub haszysz 
Badaniem zostały objęte osoby od 15 roku życia, zatem ilość osób, które mają problem z uzależnienim jest wyższy.


Każde zachowanie nałogowe to zachowanie powtarzające się. Jego celem jest zredukowanie złego samopoczucia i  wewnętrznego napięcia. Osoby uzależnione nie są w stanie zapanować nad przymusem wykonania danej czynności. W  efekcie zaczyna to wpływać negatywnie na ich funkcjonowanie, a z czasem także zmieniać całokształt ich  zachowań, łącznie z występowaniem zespołu abstynencyjnego.

Nikt nigdy nie staje się uzależniony od pierwszego razu wykonania określonej czynności (spożycia alkoholu, używania internetu etc.). Uzależnienie to ciągły stan zaburzenia zdrowia psychicznego albo psychicznego i fizycznego. Jak każda choroba ma kilka etapów, od wstępnego zainteresowania, aż do stan przewlekły i krytyczny. Może rozwijać sie latami. W przypadku niektórych form uzaleznienia przez wiele lat moze nei być widać, że dany czlowiek zmaga sięz uzależnieniem z którym nie potrafi sobie samodzielnie poradzić.

Jeśli dane zachowanie staje się nawykowe, jest częste, a przede wszystkim staje się przyczyną problemów zdrowotnych, finansowych, osobistych czy zawodowych, a zaprzestanie go powoduje silny dyskomfort oznacza to, że stało się faktycznym uzależnieniem. Powiedzenie mówi: Jeśli chcesz sprawdzić czy jesteś od czegoś uzależniony, spróbuj sobie tego odmówic na dłuższy czas. Każdy kto był uzalezniony od tytoniu, wie jak trudno jest nei zapalic kolejnego papierosa. Z tego względu ludzie zamiast starać się sobie pomóc jeszcze bardziej dają się wciągać w szpony nałogu.


Po więcej informacji o terapii uzależnień zapraszamy na stronę >

 

Pozdrawiam serdecznie
Aneta Styńska
psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.