Zakochałyśmy sie w tym samym facecie

piątek, 4 lutego 2011

::  Weź udział w walentynkowej wojnie na buziaki - Dziewczyny kontra chłopaki  >>

 

Problem:

Ja i moja przyjaciółka zakochałyśmy się w tym samym facecie i obydwie do niego startujemy. Boję się, że ucierpi na tym nasza przyjaźń, ale żadna nie chce go odpuścić. Co robić? ”

 

Odpowiedź psychologa:

Na pytanie odpowiada psycholog, Kinga Frąckiewicz.

 


Rozumiem, że pytasz o to, co robić, żeby zachować Waszą przyjaźń, nie o to, czy zmienić obiekt zainteresowania, ponieważ napisałaś , że żadna z Was nie chce tego zrobić.


Określenie "startować" kojarzy mi się z konkurencją sportową, z wyścigiem, w którym są przegrani i wygrani. Myślę, że ważne jest to, żebyście uświadomiły sobie, że nie bierzecie udziału w konkurencji i że  jeżeli chłopak, w którym się zakochałyście zdecyduje się być z jedną z Was, nie będzie to oznaczać, że ta, którą wybrał, jest pod jakimś względem lepsza od drugiej.

Bo miłość nie jest konkurencją sportową, w której wygrywają najlepsi. Wybieramy sobie na partnera taką osobę, której cechy nam odpowiadają z bardzo różnych względów.


W trakcie życia, już od naszych narodzin powstają w naszych umysłach  różne skojarzenia. Takie, które są pozytywne i te negatywne. Podam Ci bardzo prosty przykład. Pewien chłopak  miał ciotkę, której jako mały chłopiec bardzo nie lubił. Ciotka była osobą lubiącą oceniać innych i bardzo często go krytykowała. Miała ona czarne włosy i przerwę między przednimi zębami. Było to dawno temu, ale negatywne skojarzenie z kolorem włosów i jej uśmiechem na trwałe zapisało się w podświadomości chłopaka i dzisiaj nie są dla niego atrakcyjne kobiety o ciemnych włosach. Umawia się tylko z blondynkami.  Nie lubi też tego, kiedy kobieta ma przerwę między przednimi zębami. Chłopak ten nigdy nie wybierał świadomie blondynek.  Zanim przypomniał sobie o istnieniu  owej nie lubianej przez siebie ciotki był pewien, że kolejne dziewczyny, z którymi się wiązał przypadkowo miały jasny  kolor włosów.  Często też spotykam się z taką sytuacją, kiedy chłopak  mocno emocjonalnie związany ze swoją mamą wybiera na swoją partnerkę dziewczynę , która wizualnie jest podobna do jego matki.Opisałam Ci te sytuacje po to, żeby unaocznić  Tobie i Twojej przyjaciółce to , że chłopak, który Wam się podoba nie wybierze tej z Was, która jest pod jakimś względem lepsza od drugiej, ale tą, która z różnych (nawet tak prozaicznych powodów, o których napisałam), mu pasuje. Ta z Was, którą się on nie zainteresuje nie ma więc powodu do tego aby myśleć o sobie, że jest gorsza. Po prostu nie pasuje do jego wyobrażeń o tym, jaka powinna być jego dziewczyna.


Przypuszczam, że "nie chcąc odpuścić" , każda z Was będzie dążyć do kontaktów  z chłopakiem, który Was zauroczył i to bardzo dobrze, ponieważ w ten sposób macie szansę poznać go lepiej, a on ma szansę poznać każdą z  Was.

 

Myślę, że dopiero w miarę wzajemnego poznawania się, okaże się, której z Was rzeczywiście odpowiada charakter i sposób bycia tego chłopaka, której z Was dobrze się z nim rozmawia, każda z Was będzie miała szanse przekonać się o tym, czy łączą ją wspólne zainteresowania z nim, czy mogłaby  się z nim zaprzyjaźnić.  Czy to, co odczuwa to zauroczenie, które zaraz minie, czy fascynacja człowiekiem, który ją inspiruje i którego mogłaby pokochać i wspólnie z nim żyć.Warto poznać dobrze potencjalnego partnera i pozwolić mu  na to, żeby poznał Ciebie. Dlatego ważne jest to, żeby być przy nim autentyczną, szczerą, pokazać mu prawdziwą siebie, nie udawać kogoś innego, tylko po to, żeby zainteresować go swoją osoba. Bo takie zainteresowanie  może być tylko chwilowe. Nie tylko z jego strony, również z Twojej, jeżeli będziesz zmuszać się  przy nim do tego, żeby nie być sobą.  To bezcelowe. Macie się przecież przekonać o tym, czy chcecie być ze sobą a nie z maskami, które założycie. Więc spróbujcie obie być naturalne w tym kontakcie z chłopakiem, który Was zauroczył, nie traktować tej sytuacji, jak konkurencji, w której każda z Was chce  pokazać drugiej, że jest lepsza. Niczego nie udawajcie, bądźcie otwarte na kontakt z nim, ale autentyczne i pamiętajcie, że nie będzie tu przegranej. Jeżeli jedna z Was albo żadna z Was nie zwiąże się z tym chłopakiem, to z tego powodu, że czeka ją  związek  z kimś innym, do kogo będzie charakterem i swoją osobowością pasować znacznie bardziej.

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.