Zdrowy dystans czy przejmowanie się wszystkim?

piątek, 27 stycznia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Dystans

Co wybierasz? Co jest ci bliższe? Zastanawiasz się przy każdym swoim działaniu każdym słowie, nad tym co pomyślą lub powiedzą inni? Czy może jednak masz do siebie dystans? Co to właściwie oznacza?

Dystans to odległość, a więc potrafisz spojrzeć na siebie obiektywnie dostrzegając swoje zalety i wady, mocne strony i słabości, jednocześnie mając na nie akceptację. Potrafisz złapać inną perspektywę, a dodatkowo mając dystans do siebie – możesz funkcjonować nie biorąc do siebie różnych rzeczy z otoczenia, np. nadmiernej krytyki czy uwag pod swoim adresem. Albo po prostu czyjeś odmowy w sytuacji kiedy o coś prosisz umiesz nie odebrać personalnie.

Przy okazji osoby z dystansem do siebie są postrzegane pozytywnie, ponieważ są pogodniejsze i nie obrażają się czy nie zrażają z powodu porażek. Możliwe, że dzięki dystansowi bardziej realistycznie podchodzą do swoich możliwości. Taki dystans daje szansę z krytyki wziąć to, co może ci się przydać, czyli wyciągnąć dobre wnioski, swoistą lekcję z sytuacji, zamiast poczucia krzywdy. Dzięki czemu taka osoba może się nie przejmować wszystkim co ją spotyka, czyli iść przez życie z dużym luzem i swobodą, potrafi z siebie żartować co może pomagać w zbliżeniu się do innych.

Bardzo ważne jest również to, że osoba posiadający dystans ma większe zaufanie do swojego działania i wyższą samoocenę, więc nie musi myśleć o każdym ruchu, bo nie jest to aż tak istotne dla niej co pomyślą inni, czy jak zareagują.

Dystans, wbrew temu, co się może wydawać, nie jest cechą charakteru, a jedynie umiejętnością możliwą do zdobycia. Oczywiście nie da się tego zrobić z dnia na dzień, to proces, jak każda zmiana.

Krytyka w dzieciństwie, trudne doświadczenia sprzyjają brakowi dystansu, a łączy się z tym również niepewność siebie. Wraz z nabieraniem dystansu nabiera się pewności siebie i przekonania, że to nie wszyscy dookoła mają rację, a ze mną jest coś nie tak – ze mną jest wszystko w porządku, nawet jeśli to ktoś inny ma rację, potrafimy to zobaczyć, a jednocześnie nie cierpieć z tego powodu. Bardzo wyzwalająca umiejętność.

Jak może objawiać się brak dystansu?

Nie ma jasnych, konkretnych zasad, bo to umiejętność, ale często dotyka osoby z kompleksami, perfekcjonistów. Takie osoby w pewnym sensie są niedostępne dla innych i zamknięte w sobie. Reagują zbyt emocjonalnie na wszystko co się wydarza. Bardzo poważnie traktują wszystko. Trudno im zrozumieć ironię i w ogóle żarty, a żarty dotyczące ich samych są dla nich bardzo bolesne i obraźliwe. Bardzo źle znoszą krytykę, nie są w stanie wyciągnąć wniosków, ponieważ biorą to do siebie, zamiast odnieść do konkretnej kwestii. Dla bliskich kontakt z takimi osobami jest trudny i męczący, bo trzeba bardzo uważać na to co się mówi i jak się mówi, ponieważ jest duże ryzyko, że coś zostanie źle odebrane.

Jak widzisz jest wiele powodów dla których warto nauczyć się, albo rozwijać swoje umiejętności dystansu. Zdecydowanie ułatwia to nawiązywanie relacji z innymi i utrzymywanie tych relacji w zdrowy sposób. Ale też wpływa na jakość życia. O wiele lżej kiedy zdejmujesz z siebie ciężar tego, że nie możesz popełnić błędu itp. jesteśmy tylko ludźmi – dbajmy o siebie!

Jak można nabrać dystansu?

Dróg może być wiele. Możesz samodzielnie dystansować się od różnych spraw. Najważniejsze jest aby zacząć doceniać to, kim się jest. A drugim etapem jest wyzbycie się lęku przed popełnieniem błędu, czy gafy – popełniają je wszyscy, nie jest to koniec świata i nie należy tak tego traktować.

Im bardziej boisz się wygłupić, tym większe ryzyko, że to się stanie. Możesz pracować z tym samodzielnie lub poszukać pomocy u specjalisty, jest to droga do samorozwoju i może wymagać przepracowania tego wszystkiego, co do tej pory nie pozwalało ci na to, aby dać sobie prawo do popełniania błędów i kazało ci stawiać przed sobą nierealistyczne wymagania, niemożliwe do spełnienia. Ten proces wymaga zmiany nastawienia do siebie ale i do świata.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.