Znowu przybyło kilogramów?

środa, 16 listopada 2011

Każdy, kto choć raz w życiu podjął próbę odchudzania się za pomocą jakiejś diety lub ćwiczeń... zawiódł się. Albo waga stała w miejscu albo kilogramów zbyt mało ubywało, albo stracone kilogramy szybko wracały.

Powszechnie znane: dieta dukana, kopenhaska, south beach, dieta 1000 kalorii, proteinowa a także tabletki odchudzające czy coraz częściej spotykane w reklamach dodatki do napojów, które działąją hamująco na apetyt – często nie przynoszą żadnych efektów. Szukamy więc następnej diety, najlepiej takiej, która się nie dawno pojawiła na rynku i podejmujemy kolejną próbę, mającą na celu osiągnięcie wymarzonej sylwetki – ale efekty nadal nie spełniają naszych oczekiwań.


Powszechnie wiadomo, że kluczem do sukcesu – aby schudnąć i utrzymać prawidłową wagę – jest zmniejszenie ilości spożywanych kalorii, regularne spożywanie posiłków, wprowadzenie do diety pełnowartościowych produktów oraz regularnie ćwiczyć. Dlaczego więc tak mało osób potrafi zastosować się do tych, wydawałoby się prostych zasad? Problem może tkwić w naszej głowie – pewne nieuświadomione blokady w naszej psychice nie pozwlają nam na stałe wprowadzić tych kilku zasad do naszego życia.

 

Chcesz wiedzieć, jak schudnąć?

 

Dołącz do odchudzajacej się grupy wsparcia!

 

Jeśli chcesz mieć mieć wymarzoną sylwetkę, zwiększyć atrakcyjność fizyczną, poznać właściwe podejście do odchudzania i odzyskać pewność siebie, którą zabrały Ci nadprogramowe kilogramy, a dodatkowo oszczędzić sobie stresu, frustracji i nie działających diet, to zachęcamy do udziału w kursie "Wyzwanie na odchudzanie".

 
Po wykluczeniu zaburzeń np. hormonalnych, które mogą powodować to, że waga będzie stała w miejscu lub wręcz będzie się powiększała, należy się zastanowić nad tym, jakie jest nasze nastawienie, myślenie i motywacja w kwestii naszego odchudzania. Istotnym czynnikiem może być również to, jakie mamy przekonania na ten temat i czy są one właściwe. Popularne są stwierdzenia – a raczej mity – na temat tego, co pomaga a co szkodzi. Należy do nich np. przekonanie, że żeby schudnąć, wystarczy ograniczyć jedzenie, zrezygnować ze śniadania – spożywanie mniejszej ilości pokarmów może i spowoduje spadek wagi ale przy okazji bardzo nas osłabi, rezultatem tego może mogą być poważne niedobory witamin i mikroelementów, zmęczenie, spadek kondycji, kłopoty ze snem – a przede wszystkim nie przyniesie stałych efektów, bo gdy zaczniemy więcej jeść, waga znów wzrośnie, często z dodatkowymi paroma kilogramami więcej niż przez odchudzaniem.

 

Często jest też tak, że kierujemy się sztywno pewnymi zasadami, określonymi w diecie, jednak bez większego sensu – np. powszechnie spotykaną praktyką jest jedzenie ostatniego posiłku najpóźniej o 19.00, jednak jego ilość jak i to, z czego składa się ten posiłek często mija się z celem prawidłowego odchudzania – porcja frytek czy zapiekanka choć zjedzona przed 19.00 nie spowoduje, że waga spadnie.

 

To, co również może powodować to, że nie będziemy gubić kilogramów – to my sami, to jak do tego podchodzimy, czym się kierujemy, jaką mamy motywację i przede wszystkim dla kogo to robimy? Odchudzanie musi być poprzedzone zastanowieniem się nad tym, dlaczego chcemy schudnąć – ze względów zdrowotnych, bo jesteśmy wyśmiewani, inni zwracają nam na to uwagę czy sami uważamy że wyglądamy nieatrakcyjnie i parę kilogramów sprawi, że będziemy czuć się lepiej? To ważne, czy robimy to z własnej potrzeby, z przekonań, które są w nas czy robimy to, ze względu na naciski otoczenia – wtedy odchudzanie będzie zależne od reakcji otoczenia i moze być traktowane jako przymus a nie jako wybór i wyzwanie. Łatwo w takiej sytuacji stracić motywację i chęci. A motywacja jest bardzo ważna, bo to od niej zależy sukces postanowienia. Czasem wytrwanie w postanowieniach, w podjętych zobowiązaniach jest tym, co stanowi klucz do sukcesu.

 

Stąd można dojść do stwierdzenia, że sukces w odchudzaniu zależy od tego, jakie mamy przekonania na temat odchudzania, czym kierujemy się podejmując tego rodzaju wysiłek i jaką mamy motywację do tego, aby zakończyło się ono sukcesem – nie zaś w rodzaju podjętej diety. Tak długo, jak długo nie będzie zgody pomiędzy prawdziwymi oczekiwaniami względem diety, idealnej  wagi, wymarzonej sylwetki, a powodami, dla których chcemy ją stosować – tak długo diety nie będą dla nas skuteczne w takim stopniu, w jakim tego oczekujemy.

 

To wszystko jest bardzo ważne, bo ani najlepsza dieta, ani najlepszy przepis czy dietetyk nie sprawi, że trwale schudniemy, jeśli mamy niewłaściwe przywyczajenia i blokady psychiczne, które stopują nas przed tym, aby nasza sylwetka miała taki wygląd, jakiego sobie życzymy. Dlatego rozsądniej jest, przed szukaniem i wprowadzaniem kolejnej diety, przeanalizować jakie czynniki psychologiczne nas hamują i to od nich zacząć zmianę. Od czego więc zacząć?

 

  • przede wszystkim przyjąć odpowiedzialność za to, jak teraz wygląda nasze ciało – dopóki będziemy kierować się przekonaniem, że winę za naszą nadwagę ponoszą rodzice, współczesny styl życia czy producenci żywności - tak długo będziemy przerzucać odpowiedzialność na innych i ich obarczać za to, co leży w naszej kwestii, aby to zmienić.

 

  • motywacja jest niesłychanie ważna, stanowi istotny czynnik w procesie trzymania się ustalonych zasad – na początku jest bardzo wysoka, jednak z czasem zaczyna opadać i to przez to łatwiej nam ulec i skusić się na coś tuczącego. Dobrze jest każdego dnia prowadzić dziennik, zapisując swoje dotychczasowe postępy – trudniej nam będzie wtedy zniszczyć długo budowany efekt.

 

  • ustalenie celu – cel określa jaki efekt chcemy uzyskać i jak będziemy do niego dążyć. Dobrze jest zastanowić się i konkretnie ustalić, jaką wagę chcemy osiągnąć – łatwiej będzie nam zauważyć efekty i widzieć jak blisko już jesteśmy założonego celu. Zbyt ambitne plany – nierealne cele – mogą spowodować, że szybko się zniechęcimy, zwłaszcza jeśli efekty będą wolno postępowały.

 

  • zmiana dotychczasowych nawyków – złe nawyki żywieniowe są tym, co w zdecydowanej większości przypadków powoduje, że odchudzanie jest nieskuteczne. Często wynikają one z przyzwyczajeń z domu rodzinnego czy z wygody – warto jednak nad nimi pracować i je zmieniać, aby efekty odchudzania były zauważalne i przede wszystkim trwałe.

 

  • zmiana przekonań na temat odchudzania i postrzegania osób zarówno grubszych jak i szczupłych. To błędne przekonania lub niewłaściwe ich stosowanie może powodować, że już od samego początku nasz wysiłek może być skazany na porażkę, warto więc zastanowić się nad tym, co nas powstrzymuje i dlaczego, oraz jak możemy pozbyć się takiego myślenia.

    
Przejęcie odpowiedzialności za swoją osobę, ustalanie realnych celów, motywacja oraz zmiana przekonań odnosić się mogą nie tylko do kwestii odchudzania, ale też do każdej innej dziedziny, która wymaga od nas samodyscypliny i potrzeby zmian.

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.