Boję się ślubu

poniedziałek, 14 lutego 2011

 

Problem:

Z narzeczonym znam się już wiele lat, para jesteśmy od dwóch. W  tym roku czeka nas ślub. Bardzo go chciałam, czekałam na oświadczyny. Ale teraz panicznie się boję. Przychodzi mi do głowy 100 myśli na minutę - czy to będzie miłość do końca życia, czy to na pewno ten jedyny, a może jak zaczekam aż spotkam kogoś lepszego. Czas ucieka, a ja nie mogę sobie poradzić ze strachem. Co robić?

 

Odpowiedź psychologa:

Na pytanie odpowiada psycholog, Kinga Frąckiewicz.W dzisiejszych czasach niezwykle cenna i priorytetowa, szczególnie dla młodych, stała się niezależność. Staropanieństwo czy kawalerstwo przestało mieć wydźwięk pejoratywny, tym bardziej, iż zastąpiono je słowem np. singiel.

Podniosła się także wśród kobiet chęć inwestowania w siebie, często kosztem relacji z innymi. Dzięki temu mamy wyższą samoocenę, większe stawiamy wymagania sobie, ale także i bliskim. Od partnera oczekujemy nie tylko tego by był, ale także by potrafił nas uszczęśliwić.


Małżeństwo często kojarzy się z utratą tak cennej autonomii, z całkowitym poświęceniem się drugiemu człowiekowi, z czymś ostatecznym. Z pewnością troszkę tak właśnie to wygląda – ale przecież nie zatracamy całkowicie samych siebie. To pewien wybór, a nie wyrok.


Pisze Pani o pytaniach, które rodzą się z obaw związanych ze ślubem. Niestety nikt nie jest w stanie nam zagwarantować, że do końca życia będziemy szczęśliwi, że druga osoba nas nie skrzywdzi, że za rok nie spotkamy kogoś, kto nas zauroczy. Ważne jednak by w chwili podejmowania tak ważnej decyzji być pewnym, że na ten moment jest ona słuszna.

Ważne by odpowiedziała sobie Pani na pytania:

  • czy kocha przyszłego męża,
  • czy zaspokaja on Pani podstawowe potrzeby emocjonalne
  • czy jest najlepszym przyjacielem
  • i wreszcie czy jest niezbędny do realizacji tego celu o szczęśliwym życiu rodzinnym?

    Tylko Pani zna odpowiedzi i sądzę, że są one istotniejsze niż lęk.


 

 

 

 

 

 

Chcesz mieć dostęp do większej ilości artykułów? Załóż bezpłatne konto i sprawdź co jeszcze zyskasz >>

 

Komentarze z Facebooka:

Napisz co myślisz - pytania i merytoryczne komentarze zawsze mile widziane!

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.