Dlaczego pierwsze wrażenie jest takie ważne

sobota, 12 lutego 2011

:: Mowa ciała a odnoszenie sukcesów >

pierwsze wrażenieOstatnio bardzo popularnym stało się określenie „mowa ciała”. Okazało się, że jest to bardzo ważny czynnik w naszych relacjach interpersonalnych. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną do pracy, na randkę, wchodząc do nowego środowiska powinniśmy zważać na to jak się prezentujemy, jakie sygnały wysyła nasze ciało.

 

Czym jest mowa ciała


Pokrótce tak można byłoby zdefiniować to pojęcie: mowa ciała to zespół komunikatów niewerbalnych, czyli takich których nie wysyłamy za pomocą wypowiedzianych słów, ale mimiki twarzy, postawy ciała i różnego rodzaju gestów.

Mogą one posłużyć nam za źródło informacji o intencjach osoby, którą obserwujemy, jej oczekiwaniach względem rozmówcy, samoocenie, cechach temperamentu, czy nastroju w jakim właśnie się znajduje.

Z jakiego powodu jednak mielibyśmy zwracać na to wszystko uwagę?


Wielu z nas wydaje się, że jest to mało istotna kwestia, z racji tego, że przecież komunikujemy się za pomocą języka, wypowiedzianych słów. Nic bardziej mylnego! Być może sam nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale jak pokazują naukowe badania:

  • słowa przekazują tylko 7% wysyłanej do nas informacji,
  • kolejne 38% dostarcza nam brzmienie głosu,
  • a pozostałe 55% mowa naszego ciała!Siła pierwszego wrażenia jest ogromna.
To właśnie ten jeden moment na początku twojej znajomości z piękną nieznajomą może sprawić, że zapamięta cię ona właśnie w dany, określony sposób, a nie inaczej. Szkoda, że czasem w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy albo nie przykładamy do tego tematu większej wagi. Efekt pierwszego wrażenia czasem może być dla nas nader pozytywny w skutkach.

Na przykład wtedy, gdy spotykasz się z kobietą, która kiedyś w czasach licealnych była królową szkoły. Inteligentna, atrakcyjna, przebojowa – nie tylko ty byłeś w niej zakochany po uszy. Za każdym razem, gdy tylko ją widziałeś po plecach przechodziły ci ciarki podniecenia, a gdy tylko udało ci się z nią zamienić dwa słowa w kolejce do ksero przez cały dzień przeżywałeś i analizowałeś tą sytuację.

Teraz trochę się to zmieniło. Ona nie jest już tak urodziwa jak w tamtych czasach. Można by powiedzieć, że natura oszlifowała ten kamień zbyt wcześniej i teraz wokół siebie z powodzeniem mógłbyś wskazać dziesiątki piękniejszych diamentów. Jednak gdzieś bardzo głęboko nie potrafiąc sobie wytłumaczyć tej zależności dalej postrzegasz ją za atrakcyjną, jakby celowo nie zauważasz rys które pojawiły się na tym klejnocie.


Dlaczego pierwsze wrażenie


Za wszystko odpowiada pierwsze wrażenie, które wywarła na tobie lata temu. Wrażenie, które nawet dzisiaj sprawia, że inaczej postrzegasz rzeczywistość. To ta dobra strona, zwłaszcza jeśli chodzi o królową liceum, ale sam stawiając się w jej sytuacji pewnie nie narzekałbyś bardzo.

Są tutaj jednak i minusy. Pomyśl, ile razy zdarzyła ci się tak w życiu, kiedy poznając kogoś nowego – na czyjej znajomości bardzo ci zależało – zrobiłeś albo powiedziałeś coś głupiego. Może miałeś akurat w tym danym dniu zły humor, doła, wymiętą koszulę, nieświeży oddech, wylałeś na kogoś kawę albo coś w ten deseń. Pewnie nie miło wspominasz takie wpadki, zupełnie nie zamierzone, nie planowane, kwestia czystego przypadku, a jednak wrażenie pozostaje na długo. Ktoś już na tym etapie przylepił ci łatkę, a dużo ciężkiej pracy zajmuje jej niwelowanie i bardzo często nawet długotrwałe wysiłki nie przynoszą stuprocentowego sukcesu.

Pamiętaj więc, że pierwsze wrażenie jest tylko jedno i tak samo jak gość w białych skarpetkach ubranych do eleganckich butów i garnituru (bo akurat wszystkie ciemne miał w praniu!) może już na wstępie zamknąć sobie drogę do kobiety, która mu się podoba, tak dziewczyna z koperkiem między zębami może odstraszyć od siebie nawet zatwardziałych amantów.

Bądź przygotowany w każdej sytuacji. Miłość uderza jak grom z jasnego nieba. Trzeba być świadomym, że potencjalne partnerki kręcą się wokół ciebie zawsze i wszędzie. Jest w końcu kilka bilionów kobiet na świecie, trudno zaprzeczyć tu faktom. Czy uważasz w takim razie, że to jak wyglądasz na co dzień nie jest tak ważne, a jeśli już to przede wszystkim tylko na randce liczy się dobre wrażenie? Jeśli tak to jesteś w błędzie.

Oczywiście, że to jak prezentujesz się na zaaranżowanym spotkaniu we dwoje bardzo dużo mówi o tobie. O niej też jesteś w stanie wiele wywnioskować. Spójrz choćby na to jak wygląda, czy „odstrzeliła się” specjalnie dla ciebie, czy zrobiła maku-up, ile zachodu poświęciła na uczesanie włosów. Patrząc na ilość czasu jaką kobieta spędza przed randką w łazience można z powodzeniem można stwierdzić jak bardzo zależy jej na wywarciu dobrego (możliwie najlepszego) wrażenia na osobie, z którą się umówiła.

Czy to wszystko oznacza jednak, że dzień w dzień musisz chodzić wystrojony jak w niedzielę do kościoła? Nie, nie popadajmy w skrajności. Ważne żebyś miał na względzie to, że nawet wyprowadzając psa na spacer kobiety cię obserwuj, a akurat ubiór zewnętrzny to podstawowa kwestia, na którą zwracają uwagę i robią to w pierwszej kolejności, co zresztą zostało potwierdzone licznymi badaniami.

Zastanów się sam czy zadbana, szykownie, a wystarczy nawet, że po prostu schludnie ubrana kobieta nie pociąga cię bardziej, niż ta w wyblakłym sweterku z rozmierzwionymi włosami?

Bardzo dużo osób podnosi argument, że ludzie już całkowicie zbzikowali na punkcie wyglądu, że patrzymy tylko na zewnętrzną stronę człowieka, a mało co przywiązujemy wagi do jego wnętrza, cech charakteru i osobowości.

Ja też na początku byłem tak krytyczny. Jednak po pewnym czasie i po przemyśleniu tych kwestii zdałem sobie sprawę, że skoro żyję w społeczeństwie, w którym tak zostaliśmy wychowani, tak już się utarło, a w przypadku mężczyzn dyktuje nam to nawet sama natura, bo jak wiadomo mężczyźni są wzrokowcami to nic z tym fantem nie zrobię (przynajmniej na większą skalę).

Trzeba jednak faktycznie zwracać uwagę na to, żebyśmy nie oszaleli i nie popadli w jakąś paranoję, że zawsze i wszędzie musimy wyglądać perfect. To jasna sprawa, ale jeśli już chcemy zwrócić na siebie uwagę kobiety, jeśli chcemy zakręcić jej w głowie, dać sobie szansę na spotkanie się z nią, to musimy mieć na myśli to jak się prezentujemy. To jest kwestia bezsporna i podstawowa!

 

 

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.