Jestem ze starszym mężczyzną

niedziela, 6 lutego 2011

:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej >

 

Problem:

Mam 22 lata, od dwóch lat jestem z mężczyzną o 7 lat starszym, mieszkamy razem półtora roku. On ma silną osobowość i lubi, żeby wszystko było tak, jak on sobie tego życzy. Staram się jak tylko potrafię żeby był szczęśliwy a jemu i tak wiecznie coś nie pasuje.  Gdy się kłócę mówi mi, że pyskuję, traktuje mnie jak dziecko. Jak sobie z nim poradzić?

 

Odpowiedź psychologa:

Na pytanie odpowiada psycholog, Kinga Frąckiewicz.

 

Związek ze starszym mężczyzną może być bardzo satysfakcjonujący. Zazwyczaj wiek idzie w parze z dojrzałością, stabilizacją, lepszym radzeniem sobie z problemami (co daje młodszej partnerce poczucie bezpieczeństwa), a także większą znajomością potrzeb kobiety, zarówno tych fizycznych jak i emocjonalnych.

Wiele kobiet nie zwraca zupełnie uwagi na rówieśników, koncentrując się jedynie na starszych i bardziej doświadczonych życiem mężczyznach.


Niestety zazwyczaj występują także pewne trudności związane choćby z innymi priorytetami w życiu, sposobem postrzegania pracy i czasu wolnego, czy stosunkiem do popełniania błędów.

Na tym podłożu rozwijają się sprzeczki, podczas których młodsza partnerka posądzana jest często o niedojrzałość, infantylizm czy brak poważnych celów i umiejętności konsekwentnego ich osiągania.

Często starsi mężczyźni są także bardziej wymagający i oczekują większego poświęcenia niż może dać im kobieta dopiero wkraczająca w dorosłe życie.


Z Pani słów wynika, że partner jest paternalistyczny. Władczość nie jest jednak cechą ściśle związaną z wiekiem. To raczej pewien stały element osobowości, który objawia się pewnym sposobem traktowania ludzi.

Jeśli obecna sytuacja Pani nie odpowiada, zachęcam do przyjmowania bardziej asertywnej postawy wobec partnera. Uległość niejako prowokuje drugą stronę do jeszcze większej kontroli, narzucania własnego zdania i wymuszania określonych zachowań.

Jeśli nauczy się Pani asertywnie komunikować własne potrzeby, wygłaszać swoje poglądy i umiejętnie ich bronić, wówczas partner z czasem nabierze większego do Pani szacunku.

 

 

Masz wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego specjalisty?
Zadzwoń do nas +48 798 605 338 lub wyślij SMS.

 
Aneta Styńska - ZnanyLekarz.pl Łukasz Choinkowski - ZnanyLekarz.pl Alicja Krawczyk - ZnanyLekarz.pl
Anna Jabłońska - ZnanyLekarz.pl

Hanna Świerczewska
psycholog,psychotraumatolog, psychoonkolog

Barbara Wysocka
psycholog, terapeuta SFBT

 

   

Obecnie nie przyjmuje nowych klientów

Magdalena Kowalska - ZnanyLekarz.pl

 Obecnie nie przyjmuje nowych klientów

Ewa Ambroziak
psycholog, coach

 

Masz wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego specjalisty?

 • zadzwoń do nas

  +48 798 605 338

  (oddzwaniamy na nieodebrane połaczenia)
  lub +48 782 765 646 
 • lub wyślij SMS
 • albo zadzwoń korzystając z bezpłatnego połączenia
  (niebieska słuchawka w dole strony)

Jeśli od razu nie odbierzemy - oddzwonimy

 

Chcesz mieć dostęp do większej ilości artykułów? Załóż bezpłatne konto i sprawdź co jeszcze zyskasz >>

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.