Jestem ze starszym mężczyzną

niedziela, 6 lutego 2011

:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej >

 

Problem:

Mam 22 lata, od dwóch lat jestem z mężczyzną o 7 lat starszym, mieszkamy razem półtora roku. On ma silną osobowość i lubi, żeby wszystko było tak, jak on sobie tego życzy. Staram się jak tylko potrafię żeby był szczęśliwy a jemu i tak wiecznie coś nie pasuje.  Gdy się kłócę mówi mi, że pyskuję, traktuje mnie jak dziecko. Jak sobie z nim poradzić?

 

Odpowiedź psychologa:

Na pytanie odpowiada psycholog, Kinga Frąckiewicz.

 

Związek ze starszym mężczyzną może być bardzo satysfakcjonujący. Zazwyczaj wiek idzie w parze z dojrzałością, stabilizacją, lepszym radzeniem sobie z problemami (co daje młodszej partnerce poczucie bezpieczeństwa), a także większą znajomością potrzeb kobiety, zarówno tych fizycznych jak i emocjonalnych.

Wiele kobiet nie zwraca zupełnie uwagi na rówieśników, koncentrując się jedynie na starszych i bardziej doświadczonych życiem mężczyznach.


Niestety zazwyczaj występują także pewne trudności związane choćby z innymi priorytetami w życiu, sposobem postrzegania pracy i czasu wolnego, czy stosunkiem do popełniania błędów.

Na tym podłożu rozwijają się sprzeczki, podczas których młodsza partnerka posądzana jest często o niedojrzałość, infantylizm czy brak poważnych celów i umiejętności konsekwentnego ich osiągania.

Często starsi mężczyźni są także bardziej wymagający i oczekują większego poświęcenia niż może dać im kobieta dopiero wkraczająca w dorosłe życie.


Z Pani słów wynika, że partner jest paternalistyczny. Władczość nie jest jednak cechą ściśle związaną z wiekiem. To raczej pewien stały element osobowości, który objawia się pewnym sposobem traktowania ludzi.

Jeśli obecna sytuacja Pani nie odpowiada, zachęcam do przyjmowania bardziej asertywnej postawy wobec partnera. Uległość niejako prowokuje drugą stronę do jeszcze większej kontroli, narzucania własnego zdania i wymuszania określonych zachowań.

Jeśli nauczy się Pani asertywnie komunikować własne potrzeby, wygłaszać swoje poglądy i umiejętnie ich bronić, wówczas partner z czasem nabierze większego do Pani szacunku.

 

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.