Kilka faktów o psychologii

środa, 25 stycznia 2012

:: Miesięczna Opieka Psychologiczna E-mail >

Czy jesteś dobrym kolegą? szefem? przywódcą? przyjacielem? mężem? żoną? Jakim jesteś typem człowieka? Czy szybko ulegasz stresowi? – To pytania, na które odpowiedzi możemy szukać już nie tylko u osób z naszego otoczenia.

W uzyskaniu pełniejszej odpowiedzi na te pytania, mogą nam pomóc tak zwane psychotesty. Co to takiego? otóż są to uproszczone testy psychologiczne, które pozwalają nam lepiej poznać samych siebie, bez konieczności udawania się do specjalistów.

 

Obecnie możemy znaleźć ich dwie podstawowe formy. Pierwsze to psychotesty umieszczane w prasie. Drugie zaś, to psychotesty online czyli dostępne przy pośrednictwie sieci Internet. Zarówno jedne jak i drugie, stanowią pewien rodzaj rozrywki. Psychotesty online (podobnie jak i te w wersji drukowanej), składają się z od kilku do kilkunastu lub kilkudziesięciu pytań, dla których ułożone są określone odpowiedzi. Naszym zadaniem jest zakreślenie tej, która najlepiej do nas pasuje i najwierniej odpowiada naszym cechom charakteru.

 

Jak już wcześniej wspomniałam, wszelkiego rodzaju psychotesty, traktowane są przez nas najczęściej, jako forma rozrywki. Nie jest to jednak prawidłowe podejście do tego typu testów. Otóż psychotesty online (czy też w formie drukowanej), mają na celu ukazanie nam naszych braków czy niedoskonałości. Powinniśmy je również traktować, jako zachętę do pracy nad sobą. Po wykonaniu takiego testu, dobrze jest przemyśleć, czy i na ile opisany wynik, pokrywa się z rzeczywistą sytuacją.

 

Pamiętajmy jednak, że tego typu testy, nie są w 100% wiarygodne. Ich wyniki, mogą też różnić się w zależności od dnia i naszego nastawienia do samych siebie czy do danej sytuacji. Należy więc, traktować je z dystansem.

 

Czym jest Psychologia?

Psychologia to ogólnie mówiąc nauka pozwalająca poznać bliżej i wyjaśnić motywacje postępowania poszczególnych osób. Jest to także dziedzina naukowa, która bada cechy ludzkiego charakteru i pomaga nam w zrozumieniu naszych emocji czy reakcji na dane sytuacje, osoby i wydarzenia. Specjalista, który zajmuje się szczegółowymi badaniami to psycholog. Zgłaszamy się do niego najczęściej wtedy, gdy nasze zachowanie zaczyna być uciążliwe dla otoczenia i niezrozumiałe dla nas samych. Rola specjalisty polega wówczas na ustaleniu głównej przyczyny takiej zmiany. W tym celu wykorzystuje on różnego rodzaju badania psychologiczne.

 

Podstawowy z nich to wywiad psychologiczny czyli krótka rozmowa z pacjentem, która pozwala określić to, z jakim problemem się on boryka. Psychologowie równo często wykorzystują w pracy ze swoim pacjentem tak zwane psychotesty. Są to takie badania psychologiczne , które dostarczają specjaliści cennej wiedzy na temat zainteresowań, postaw, charakteru, temperamentu jego pacjenta. Na tej podstawie specjalista wydaje tak zwaną diagnozę psychologiczną czyli określa dokładnie z czym boryka się dana osoba oraz w jaki sposób należy jej pomóc, by pozbyła się swojego problemu.

 

Badania psychologiczne przeprowadzane są najczęściej w gabinecie specjalisty. Są zupełnie niegroźne i nie należy się przed nimi bronić. Warto też zaznaczyć, że jeśli zależy nam na otrzymaniu fachowej i kompleksowej pomocy, powinniśmy w czasie badań, być całkowicie szczerymi wobec przeprowadzającego. Tylko w ten sposób, możemy liczyć na zupełny powrót do zdrowia i równowagi psychicznej.

 

Psycholog online

Psycholog jest jak lekarz, zajmujący się profesjonalnym niesieniem pomocy każdemu, kto nie radzi sobie z samym sobą: ze swoimi reakcjami, postawami, zachowaniem. Jest to także ktoś, dzięki komu łatwiej możemy rozwiązać niektóre trudne dla nas problemy życiowe. Błędnie jest on kojarzony z psychiatrą, który zajmuje się zupełnie innym rodzajem pomocy i dlatego niechętnie decydujemy się na bezpośredni kontakt z nim. Poza tym niewiedza na temat tego, czym są i na czym polegają badania psychologiczne, jeszcze bardziej nas zniechęca do wizyty w gabinecie psychologa. Z tego też względu, coraz więcej osób korzysta z narzędzia, jakim jest pomoc psychologiczna online.

 

Tego typu pomoc, jest w zasięgu każdego z nas. Pozwala nam na zachowanie całkowitej anonimowości i dyskrecji. Pomoc psychologiczna online pozwala nam na utrzymanie w tajemnicy przed innymi faktu, że znajdujemy się pod opieką specjalisty i w ten sposób, zwalczamy i rozwiązujemy trudne dla nas problemy.

 

W obrębie pomocy psychologicznej online mamy do swojej dyspozycji kilka form kontaktu ze specjalistą. Możemy napisać do niego wiadomość mailową. Możemy również porozmawiać z nim za pomocą komunikatora typu Skype lub pokrewnego. Bardziej odważni z nas, mogą też skorzystać z opcji, jaką jest wideokonferencja z psychologiem.

 

Zapytani o to, czy i jak wiele może dać pomoc psychologiczna online, odpowiadamy, że nie różni się ona zbytnio od tej, jaką otrzymujemy od lekarza decydując się na bezpośredni kontakt z nim. Często bywa też tak, że po kontakcie online, decydujemy się na osobiste spotkanie ze specjalistą w jego gabinecie. Tam też, lekarz może wykonać test psychologiczny oraz poddać nam wszelkimi innym badaniom.

 

Test psychologiczny

Psychologia to jedna z bardziej interesujących dziedzin nauki. Pomaga ona bowiem w zgłębieniu tajemnicy jaką jest CZŁOWIEK. Różnego rodzaju metody i badania psychologiczne pozwalają nam na lepsze zrozumienie motywacji postępowania określonej osoby. Takie dostępne środki jak chociażby psychotesty online, pomagają nam z kolei w zrozumieniu samych siebie. Często tego typu rozwiązania jak właśnie testy psychologiczne online mogą stać się pierwszym krokiem na drodze do odzyskania przez nas równowagi psychicznej lub ku rozwiązaniu jakiegoś głębszego problemu. Wówczas mamy dwa wyjścia. Pierwsze to pomoc psychologiczna online. Drugie to bezpośrednia wizyta w gabinecie specjalistycznym. Obydwie formy pomocowe, jeśli tylko poddamy się określonym zaleceniom, mogą okazać się bardzo skuteczne.

 

Bez względu jednak na to, z jakiej formy pomocy psychologicznej będziemy chcieli skorzystać, musimy mieć na uwadze fakt, by w czasie badań czy rozmów z terapeutą nie ukrywać prawdy. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ od naszej szczerości zależy wynik, jaki da nam test psychologiczny a to z kolei wpływa na właściwą diagnozę oraz na zastosowanie właściwych środków zaradczych.

 

Test psychologiczny, jaki będziemy mieli do wykonania, może zawierać dość intymne pytania. Pamiętajmy jednak, że tylko od nas samych zależy, czy i na ile jesteśmy w stanie zaufać specjaliście. Zawsze możemy poprosić o to, by pytanie to zostało nam postawione kiedy indziej.

 

Testy psychologiczne jakie ma do swojej dyspozycji specjalista, mogą pomóc nie tylko w zidentyfikowaniu istoty naszego problemu. Bardzo często znajdują one też swoje zastosowanie w procesach rekrutacyjnych. Są też niekiedy stosowane w pomocy młodym ludziom, do wyboru zawodu, w jakim najlepiej będą się realizowali.

 

 

Pomoc psychologiczna online

Na pytanie o to, kim jest psycholog często pada odpowiedź, iż jest to ktoś, kto ma moc zmiany naszego sposobu myślenia a za czym idzie także i postępowania. To specjalista, dzięki któremu możemy stać się skuteczniejsi w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów czy podejmowaniu słusznych decyzji i wyborów życiowych. Niektórzy mylnie utożsamiają jego postać z psychiatrą, którego zadaniem jest leczenie pewnych schorzeń natury psychicznej a nie doradzanie w trudnych problemach życiowych i unikają wizyty w jego gabinecie.

 

Mimo, iż psycholog to ktoś, kto przy odrobinie naszej dobrej woli i chęci zmiany naszego życia, potrafi być skuteczny, wciąż nie jest pozytywnie postrzegany przez opinię publiczną. Przyznanie się do korzystania z jego pomocy, jest niemal równoznaczne z pozbyciem się kilku dobrych znajomych, którzy „z wariatami nie chcą mieć wspólnego”. Z tego też względu, coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się zawód, jakim jest psycholog online.

 

Teoretycznie, specjalista ten, nie różni się niczym od tego, który przyjmuje w fizycznie istniejącym gabinecie. Podobnie jak on, wykonuje testy psychologiczne oraz ma do swojej dyspozycji takie badania psychologiczne jak na przykład wywiad. Mimo to, wizyta w jego wirtualnym gabinecie pozwala nam na odczucie pewnego komfortu psychicznego. Otóż, psycholog online to synonim anonimowości oraz dyskrecji. Dzięki jego istnieniu, możemy jednocześnie walczyć ze swoimi problemami, nie ujawniając tego „wstydliwego” faktu przed naszymi znajomymi, którzy niekoniecznie muszą wykazać się wobec nas akceptacją.

Usługa, jaką jest psycholog online pozwala nam również, pozbyć się wstydu przed osobistym kontaktem ze specjalistą. Z doradztwa tego typu, korzystają bardzo chętnie osoby aktywne zawodowo i życiowo, które czują, że z ich życiem lub zachowaniem jest coś nie tak. Często sięgają też po tego rodzaju rozwiązanie nastolatkowie.

 

Pozdrawiam Cię serdecznie
Aneta Styńska
www.Psychorada.pl

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.