Jak mogę podnieść swoją samoocenę?

środa, 23 marca 2016

pewność siebie, motywacja>> Polecamy: Jak w 31 dni zostać Superbohaterem swojego życia >

Niska samoocena może wynikać z bardzo różnych przyczyn, a to, czy uda się ją kiedykolwiek podnieść nie zawsze jest jasne. Wiele bowiem zależy od tego, w którym momencie uświadomisz sobie problem.

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze warto zacząć działać w celu poprawy samooceny, bo każde działanie kiedyś przynosi skutek, a to, czy odpowiedni, zależy tylko od silnej woli.

 

Samoocena - Od czego zacząć?

Jeśli zdecydujesz się na wizytę u psychologa, ten najpierw będzie chciał zidentyfikować źródło problemu. To rozsądne i logiczne – jeśli będziecie pracowali nad Twoją samooceną, ale jednocześnie cały czas będziesz pod wpływem czynnika, który ją obniża, to efekty będą początkowo następować powoli. Cały czas trzeba będzie nad sobą pracować, a konkretniej nad sytuacjami i zachowaniami przez które czujesz się gorzej. Nie można jednak tego robić chaotycznie i od czasu do czasu; niezbędny jest plan i konsekwencja w podjętych działaniach. Sposobem zaplanowania takiej pracy jest np. zapisanie się na szkolenie z zakresu zmiany postaw, pewności siebie, asertywności itp. Niska samoocena jest bowiem problemem, który można zdefiniować jako pewien zaprogramowany błąd w Twojej osobowości, przez jaki trudno jest dostrzec pozytywne cechy samego siebie.

 

Jak wygląda praca nad podniesieniem samooceny

Warto o tym wiedzieć, bo przecież nie ma żadnej skali, która mogłaby przydać się do mierzenia samooceny – nawet najwięksi egocentrycy niekiedy oceniają się krytycznie, a najzagorzalsi krytycy znajdą coś pozytywnego. Nie można więc wyznaczyć żadnej obiektywnej granicy, za którą nagle samoocena zła przechodzi w dobrą. Nie można więc też realizować żadnych ogólnych celów, ponieważ nie są one przystające do rzeczywistości. Wspólnie z psychologiem natomiast ustalicie działania, które należy podejmować, aby podnieść Twoją samoocenę w konkretnych aspektach. Mogą one mieć różny charakter i wymagać odmiennego nakładu pracy w celu przejścia każdego etapu.

 

Ze skrajności w skrajność

Wiele osób, które udają się na szkolenia ze zmiany postaw i podnoszenia samooceny uważa, że po zakończeniu cyklu spotkań będą całkowicie pogodne, zupełnie odmienione. To nie do końca tak – prawidłowa ocena to nie jest narcyzm, zapatrzenie w siebie i uznanie siebie za alfę i omegę. To raczej zdolność to stanięcia przed lustrem, spojrzenia sobie głęboko w oczy ze świadomością wszystkich zalet, ale i wad charakteru. Celem podnoszenia samooceny jest zrównoważenie wewnętrznego głosu krytycznego, który jest potrzebny jako podstawowy motor samorozwoju, głosem dumy i zadowolenia, który odzywa się tylko wtedy, kiedy faktycznie powinien. I tutaj właśnie tkwi sedno szkolenia – należy nauczyć się, który moment jest okresem triumfu, a który chwilą porażki, bo z pewnością jeszcze z jednym i drugim będziesz musiał zmierzyć się w przyszłości.

 

Praca nad sobą trwa całe życie

Praca nad samooceną może trwać bardzo długo i samo to nie jest problemem. Sztuką natomiast jest zwrócenie się od razu we właściwą stronę i wybór odpowiedniej techniki kształtowania osobowości oraz robienie tego ze świadomością podejmowanych czynności. Trzeba całą tę pracę wykonać rzetelnie, a ukończenie kursu  będzie pierwszym momentem, w którym uświadomisz sobie, że naprawdę coś Ci się udało, że w czymś jesteś dobry i od tej chwili będziesz w stanie samodzielnie dokonać rzetelnej samooceny.

 

Jeśli interesuje Cię temat pewności siebie, polecam Ci inne artykuły o tej tematyce:

 

Pozdrawiam Cię serdecznie
Aneta Styńska
Właścicielka Psychorada.pl
psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.