Jak mogę podnieść swoją samoocenę?

środa, 23 marca 2016

pewność siebie, motywacja>> Polecamy: Jak w 31 dni zostać Superbohaterem swojego życia >

Niska samoocena może wynikać z bardzo różnych przyczyn, a to, czy uda się ją kiedykolwiek podnieść nie zawsze jest jasne. Wiele bowiem zależy od tego, w którym momencie uświadomisz sobie problem.

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze warto zacząć działać w celu poprawy samooceny, bo każde działanie kiedyś przynosi skutek, a to, czy odpowiedni, zależy tylko od silnej woli.

 

Samoocena - Od czego zacząć?

Jeśli zdecydujesz się na wizytę u psychologa, ten najpierw będzie chciał zidentyfikować źródło problemu. To rozsądne i logiczne – jeśli będziecie pracowali nad Twoją samooceną, ale jednocześnie cały czas będziesz pod wpływem czynnika, który ją obniża, to efekty będą początkowo następować powoli. Cały czas trzeba będzie nad sobą pracować, a konkretniej nad sytuacjami i zachowaniami przez które czujesz się gorzej. Nie można jednak tego robić chaotycznie i od czasu do czasu; niezbędny jest plan i konsekwencja w podjętych działaniach. Sposobem zaplanowania takiej pracy jest np. zapisanie się na szkolenie z zakresu zmiany postaw, pewności siebie, asertywności itp. Niska samoocena jest bowiem problemem, który można zdefiniować jako pewien zaprogramowany błąd w Twojej osobowości, przez jaki trudno jest dostrzec pozytywne cechy samego siebie.

 

Jak wygląda praca nad podniesieniem samooceny

Warto o tym wiedzieć, bo przecież nie ma żadnej skali, która mogłaby przydać się do mierzenia samooceny – nawet najwięksi egocentrycy niekiedy oceniają się krytycznie, a najzagorzalsi krytycy znajdą coś pozytywnego. Nie można więc wyznaczyć żadnej obiektywnej granicy, za którą nagle samoocena zła przechodzi w dobrą. Nie można więc też realizować żadnych ogólnych celów, ponieważ nie są one przystające do rzeczywistości. Wspólnie z psychologiem natomiast ustalicie działania, które należy podejmować, aby podnieść Twoją samoocenę w konkretnych aspektach. Mogą one mieć różny charakter i wymagać odmiennego nakładu pracy w celu przejścia każdego etapu.

 

Ze skrajności w skrajność

Wiele osób, które udają się na szkolenia ze zmiany postaw i podnoszenia samooceny uważa, że po zakończeniu cyklu spotkań będą całkowicie pogodne, zupełnie odmienione. To nie do końca tak – prawidłowa ocena to nie jest narcyzm, zapatrzenie w siebie i uznanie siebie za alfę i omegę. To raczej zdolność to stanięcia przed lustrem, spojrzenia sobie głęboko w oczy ze świadomością wszystkich zalet, ale i wad charakteru. Celem podnoszenia samooceny jest zrównoważenie wewnętrznego głosu krytycznego, który jest potrzebny jako podstawowy motor samorozwoju, głosem dumy i zadowolenia, który odzywa się tylko wtedy, kiedy faktycznie powinien. I tutaj właśnie tkwi sedno szkolenia – należy nauczyć się, który moment jest okresem triumfu, a który chwilą porażki, bo z pewnością jeszcze z jednym i drugim będziesz musiał zmierzyć się w przyszłości.

 

Praca nad sobą trwa całe życie

Praca nad samooceną może trwać bardzo długo i samo to nie jest problemem. Sztuką natomiast jest zwrócenie się od razu we właściwą stronę i wybór odpowiedniej techniki kształtowania osobowości oraz robienie tego ze świadomością podejmowanych czynności. Trzeba całą tę pracę wykonać rzetelnie, a ukończenie kursu  będzie pierwszym momentem, w którym uświadomisz sobie, że naprawdę coś Ci się udało, że w czymś jesteś dobry i od tej chwili będziesz w stanie samodzielnie dokonać rzetelnej samooceny.

 

Jeśli interesuje Cię temat pewności siebie, polecam Ci inne artykuły o tej tematyce:

 

Pozdrawiam Cię serdecznie
Aneta Styńska
Właścicielka Psychorada.pl
psycholog

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.