Małżeństwo z cudzoziemcem ? A miało być tak fajnie?

poniedziałek, 18 lipca 2016

:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej >

 

miłośc z cudzoziemcemMałżeństwa z cudzoziemcami są trudne niemal zawsze. Bardzo często w pierwszym etapie znajomości jesteście sobą zafascynowani, a odmienność kultur i zwyczajów jest prawdziwym magnesem.

Wtedy jednak nie rodzi to żadnych zobowiązań, ale później jest inaczej. Te różnice, które były tak kuszące, mogą stać się nieznośne. Nie wszystko a się pogodzić, a ponieważ kultura kształtuje też światopogląd, może dojść między wami do poważnych konfliktów, których zażegnanie będzie wymagało od obojga sporego wysiłku.

 

Przywiązanie do kultury, nawet jeśli wydaje się niezbyt silne, ma swoje prawa. Niestety nie wszystkie kulturowe zwyczaje są jasne i logiczne dla wszystkich i z pewnością nie będziecie w stanie zaakceptować w sobie wszystkiego, a to gotowy powód do kłótni i to kłótni trudnej, bo takiej, w której nie ma dobrych argumentów. To dosłownie może być przykład dysputy o wyższości jednych świąt nad drugimi, tyle że między różnymi kulturami. Z takich konfliktów wyjście można ustalić tylko arbitralnie, a to zawsze kogoś krzywdzi. I tu jest kolejny problem.

 

Nauczyć się rozmawiać o sprawach trudnych

W sztuce komunikacji fascynujące jest to, że niezależnie od tematu – czy rozmawiacie o pogodzie, macierzyństwie czy kulturze – zawsze obowiązują te same zasady, choć ich dotrzymanie może być raz trudniejsze, a raz łatwiejsze.

Rozmowa o sprawach trudnych zaskakująco słabo różni się od rozmowy o pogodzie, ale trzeba umieć rozmawiać. Szkolenia z zakresu skutecznej komunikacji dla małżonków pochodzących z różnych kultur często są wręcz niezbędne. Nie chodzi o to, że nagle komunikujecie się gorzej od innych – po prostu w waszym związku jest zdecydowanie więcej puntów spornych, a przecież nie chcecie, aby wspólne życie przerodziło się w jedną, wielką, niekończącą się kłótnię, prawda?

 

Rozmowa z psychologiem – czy to takie proste?

Skoro nie umiecie ze sobą rozmawiać, będzie wam trudno otworzyć się przed psychologiem. Jeśli wyjdziesz za Amerykanina, dla którego wizyta u psychoterapeuty jest czymś tak powszednim, jak zakupy w supermarkecie, to prędzej sama uznasz, że on przesadza, ale gdybyś związała się z Turkiem, który do psychologa nie chadza i uważa to, jak zresztą część Polaków, za oznakę choroby psychicznej, nie rozumiejąc kompetencji psychologa, odbycie choćby jednego spotkania może być bardzo trudne. A jest o co walczyć, ponieważ w bardzo skonfliktowanych związkach nie można rozwiązać żadnego problemu, dopóki specjalista z zewnątrz nie schłodzi zapału zacietrzewionych adwersarzy (terapia dla par i Couples therapy in english).

 

Pięknie się różnić

Różnice kulturowe nie są niczym, czego by się nie dało pokonać. Każda kultura ma jednak pewne mechanizmy obronne, dzięki którym zachowuje swoją odrębność. Musicie zdać sobie sprawę z tego, że w pewnych punktach będziecie różnili się zawsze. Brak zgody na niezgodę jest klęską związku – dobra komunikacja jest tym, co może zasypać nawet największą przepaść – nadal będziecie się różnili, ale od tej pory nie będzie to problemem, ale waszym największym skarbem.

 

Pozdrawiamy życząc udanych relacji
Załoga Specjalistów z Psychorada.pl
Tutaj sprawdzisz kto udziela odpowiedzi e-mail i rozmawia na Skypie >

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.