Mów o swoich uczuciach

piątek, 21 stycznia 2011

   Jako dzieci krzyczymy, gdy się złościmy, ale z czasem życie uczy nas,   że należy trzymać emocje na wodzy.

   Nasze ciało chce wyrazić emocje, ale rozum przytrzymuje je.
   To w dorosłym życiu prowadzi do wielu schorzeń.
   Poniżej lista objawów zatrzymywania negatywnych emocji.

Chcesz wiedzieć, jaka jest twoja złość?
Zrób bezpłatny test! >

 

 

Zapamiętaj

  •  Ukrywanie emocji nie jest zdrowe.

Musisz wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak niewyrażona emocja. Nawet jeśli nie wyrażasz swoich emocji poprzez mówienie i czyny, to ona sama ujawnia się w Tobie, w Twoim ciele (podwyższone ciśnienie, napięcie mięśniowe itd.) lub w negatywnych myślach (pesymizm, cynizm, beznadziejność, gorycz, upór).

 

Może także ujawniać się poprzez unikanie (uparte milczenie),  zachowania buntownicze lub bierno-agresywne zachowania.Ukrywanie niezadowolenia może być zabójcze. Chroniczne niezadowolenie oraz niewyrażanie tego zwiększa ciśnienie krwi i choroby serca.

 

  •  Bycie cywilizowanym nie oznacza, że zawsze musisz być miły.

Cywilizowani ludzie irytują się i złoszczą, ale wyrażają to w konstruktywny sposób (co to znaczy, dowiesz się później) oraz odpowiadają świadomie na pojawienie się uczucia złości, a nie reagują bezmyślnie, mówiąc, co im ślina na język przyniesie.

 

Przydatne techniki

Oto techniki, które pomogą Ci nauczyć się mówić o swoich uczuciach:

 

  •  Przestań mówić „wszystko jest w porządku…” , kiedy tak nie jest.

Mówiąc zawsze „u mnie wszystko jest w porządku”, unikasz brania odpowiedzialności za swoją złość.  Następnym razem, gdy ktoś Cię zapyta: „Jak się czujesz?”, wybierz określenie, które pasuje do sytuacji, jak: szczęśliwy, smutny, wściekły, zadowolony. Bycie szczerym w wyrażaniu swoich emocji redukuje napięcie mięśniowe i może powstrzymać Cię od zwiększenia złości.

 

  •  Przestań przepraszać za innych.

Gdy ktoś zrobił coś niestosownego, nie mów: „Przepraszam”. Ty nie zrobiłeś nic złego, tylko ta druga osoba. Ty nie masz za co przepraszać. Zamiast tego powiedz „Nie ma za co”, „Wybaczam Ci”, aby dać mu zwrotną informację na temat jego nieodpowiedniego zachowania.

 

  •  Wyrażaj swoje negatywne emocje bez obawy, że będziesz uznana za „jędzę”, „zołzę”.

Uwaga ta odnosi się do kobiet, gdyż uwarunkowania historyczne i społeczne powodują, iż często kobietę, która potrafi wyrażać swoje negatywne emocje w sposób konstruktywny, nazywa się „jędzą”. Niestety wiele kobiet jest na to uczulonych i nie ujawnia swych negatywnych emocji, by nie zostać tak nazwaną.

 Zapamiętaj, że jeżeli bycie „jędzą” oznacza bycie asertywną osobą, umiejącą wyrażać swoje emocje również negatywne i wyznaczać granicę złego zachowania, to fajnie jest być tą „jędzą”. Jeśli będziesz taką „jędzą”, to bądź z tego dumna. A jeżeli inni czują się z tym źle, to już jest ich problem.

 

  •   Nie skupiaj się na problemach, ale na uczuciach.

Niektórzy ludzie tak mocno skupiają się na swoich problemach, rozterkach, że nie dostrzegają, co aktualnie czują. Poćwicz.

- Pomyśl, jakie uczucie odczuwasz („Jestem zirytowany…”).

- Zidentyfikuj problem, który sprowokował to uczucie („Jestem zirytowany, ponieważ zawsze jestem wyłączany ze wszystkich poważnych decyzji w biurze…”).

Po tym ćwiczeniu będzie Ci łatwiej komunikować innym swoje uczucia.

 

  • „Rozmowa z samym sobą” – refleksja nad Twoją złością.

Pomyśl o ostatniej sytuacji, kiedy poczułeś, że jesteś traktowany niesprawiedliwie lub krzywdząco, ale wówczas nie wyraziłeś swoich emocji.
- Opisz sytuację na kartce papieru z detalami.
- Przeczytaj to, co napisałeś.
- Napisz, co czułeś w danej sytuacji – nie co myślałeś lub co zrobiłeś, ale jak się czułeś
- Opisz przyczynę, która spowodowała u Ciebie te uczucia.
- Napisz, co chciałbyś powiedzieć tej osobie, na którą jesteś rozzłoszczony.

 

Pamiętaj, by pisać najpierw o uczuciach, a później o problemie.
Nie używaj wulgaryzmów.

 

Jak się teraz czujesz? Lepiej?
Wzmocnij to, co zrobiłeś pozytywną opinią na swój temat, np.: „Dobra robota”.


Niech to będzie Twoje cotygodniowe ćwiczenie, dopóki nie nauczysz się wyrażania swoich uczuć na co dzień.

 

Ewa Gutek,
psycholog
autorka kursu "Jak poradzić sobie ze złością" >>


PS To prawdopodobnie najlepsze opracowanie merytoryczne na ten temat. Atutem programu jest jego zwięzłość (bez zbędnego gadulstwa), logiczna budowa, proste i rzeczowe wyjaśnianie zwiłych sytuacji, ćwiczenia, które można od razu stosować w swoim życiu, bu lepiej poznać swoje rekacje oraz reakcje swoich bliskich oraz praktyczne, gotowe do natychmiastowego stosowania zasady eliminujące złość z życia.

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.