Co to jest doradztwo online

środa, 17 października 2018

W tekście doktorskim, a następnie w "Journal of Professional Counselling", Dr. Anthony Centore, stwierdził następujące informacje na temat usług internetowych:

"Od początku praktyki doradztwa w zakresie zdrowia psychicznego przetrwały wiele teoretycznych przesunięć - od Freuda, do Junga i do Rogerian , i tak dalej. Jednak ostatnia zmiana dotyczy nie teorii terapeutycznej, ale medium, przez które udzielane jest doradztwo. Podczas gdy historycznie doradztwo w relacjach rozwijało się poprzez regularne kontakty między doradcą a klientem, telefonia i technologie online oferują nowe ścieżki tworzenia tych relacji uzdrawiających ".

Doradztwo online ma długą historię. Cornell University, już w 1986 roku, zaczął świadczyć usługi w zakresie terapii online, opracowując program "Ezra".  Z Ezrą studenci mogli anonimowo pisać do anonimowego terapeuty i otrzymać szybką pisemną odpowiedź.


Chociaż rok 1986 brzmi prawie archaicznie, biorąc pod uwagę, że do Polski Internet wkroczył w 1995 roku, to w Wielkiej Brytanii aby pomóc ludziom zmagającym się z trudnościami osobistymi utworzono pierwszą linię telefoniczną  prawie 30 lat wcześniej - w roku 1953!  W Polsce dopiero w 1967 roku powstały dwa pierwsze telefony zaufania. Jeden ww Wrocławiu, a drugi w Gdansku.


Dzisiaj możemy myśleć o terapii online już nie tylko jako o pomocy telefonicznej czy e-mailowej, ale przede  wszystkim jako o wideokonferencji. Wraz z rozwojem technologii również pomoc świadczona zdalnie będzie się rozwijać i ewoluować. Już dzisiaj dostępne są projekty sztucznej inteligencji, ktore udzielają pomocy dzieciom i dorosłym. Jednak, aby relacja była prawdziwa, ludzka, my na pewno zostaniemy przy kontakcie bezpośrednim :) O to możesz być spokojny. W Psychoradzie żaden robot nie będzie z tobą rozmawiać.

AS

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.