Urlop i co dalej?

wtorek, 29 kwietnia 2014

motywacja w wakacje

Lato to czas urlopu i wakacji. Korzystamy ze słońca i jego dobrodziejstw, zapominamy o codziennych problemach, relaksujemy się. Należy jednak pamiętać, że nic co dobre nie trwa wiecznie. Raptem za 4-5 miesiecy znowu pojawią się chłodniejsze dni i zacznie się czas jesienny.

 

Co zrobić aby maksymalnie wykorzystać lato i dobry nastrój?
Jak naładować się energetycznie? Jak zadbać o siebie latem,
aby móc utrzymać dobry nastrój także w okresie jesienno-zimowym?

Korzystanie z uroków lata nastraja nas optymistycznie. Jesteśmy bardziej zadowoleni i zrelaksowani. Co zrobić aby ten stan utrzymał się jak najdłużej?

Przede wszystkim należy korzystać z ciepła i pięknej pogody. Spacery, wycieczki czy rower, powinny być na porządku dziennym. Rozsądne korzystanie z promieni słonecznych także. Słońce nastraja optymistycznie, dodaje energii i poprawia nasz nastrój.

Jeżeli aktywnie wypoczywamy na świeżym powietrzu, nasz organizm odpoczywa i regeneruje się. Ważne jest codzienne dotlenianie się i przebywanie na zewnątrz przynajmniej przez godzinę dziennie.

Jeżeli mamy taką możliwość dobrze jest zmienić swoje otoczenie i wyjechać. Zapewni nam to nowy klimat i bogate wspomnienia, do których będzie można wracać w chłodniejsze dni.

Ważne aby czas wakacji był czasem zbierania nowych doświadczeń i przeżyć. Dzięki temu będziemy potrafili oderwać się od codziennych spraw i lepiej wypocząć.

Czas wakacji i przerwę od obowiązków szkolnych i zawodowych, możemy wykorzystać także na zawieranie nowych i pogłębianie już istniejących relacji społecznych. Dzięki temu zawarte przyjaźnie będą mogły wspierać nas także po zakończonym urlopie. Kiedy będziemy w trudnej sytuacji, będziemy mogli zwrócić się o pomoc do naszych przyjaciół, co wpłynie dodatnio na nasze problemy.

Czas wakacji to dobry okres na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze. Szeroka dostępność warzyw i owoców ułatwia ułożenie zbilansowanej diety i utratę nadprogramowych kilogramów. Dzięki temu możemy poczuć się lekko i dobrze we własnej skórze. Pamiętajmy, że w okresie zimowym, o mniejszej aktywności, łatwo jest przybrać na wadze. Dlatego zacznijmy dbać o siebie już od dzisiaj, aby wykształcić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Zdrowa dieta wpłynie korzystnie na nasza urodę, kondycję i samopoczucie.

Warto także zainteresować się jakimś nowym sportem czy innym rodzajem aktywności poza domem. Kiedy mamy więcej czasu i jesteśmy wypoczęci, łatwiejsze może stać się zapisanie na zajęcia z aerobicu czy na siłownię. Warto zainteresować się także pływaniem, które w połączeniu z ładną pogodą i ciepłem, dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

Dbajmy także o swoja kondycję umysłową. O to aby umysł oczyszczać ze zbędnych informacji i niekorzystnych myśli. Warto przeprowadzić swoisty detoks od negatywnych myśli i nastawień. Dzięki temu zyskamy więcej energii i będziemy zdrowsi i bardziej zadowoleni z życia. To zaprocentuje także w kolejnych miesiącach. Aby uwolnić się od nagromadzonych stresów w ciele, warto wybrać się na masaż. To zapewni nam dodatkową dozę odprężenia i uwolni napięcia w ciele. Dzięki temu oczyścimy się także emocjonalnie. Jeżeli chodzi o kondycję psychiczną, warto nauczyć się technik relaksacyjnych i medytacyjnych. Jedną z nich może być metoda Jacobsona, w której naprzemiennie napinamy i rozluźniamy mięśnie naszego ciała. Codzienny trening zaprocentuje lepszym radzeniem sobie ze stresem i równowagą emocjonalną. Jeżeli chodzi o nasze emocje, warto poświęcić wolny wakacyjny czas, na lepsze poznawanie siebie i rozwój. Zdanie sobie sprawy z przeżywanych emocji i skuteczny trening emocjonalny sprawią, że będziemy lepiej radzić sobie w życiu i zadziałamy profilaktycznie przeciwko takim problemom jak depresja, która często dopada nas po wakacyjnym urlopie. Warto zdawać sobie z tego sprawę i już teraz zadbać o naszą dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Udział w licznych warsztatach rozwoju osobistego, ubogaci naszą osobowość i sprawi, że zdamy sobie lepiej sprawę z własnych mocnych i słabych stron.

Ważne jest także codzienne poświęcanie czasu sobie. Wręcz należy wygospodarować przynajmniej godzinę dziennie na to aby pobyć ze sobą i swoimi myślami, poczytać ciekawą, rozwijającą lekturę czy też po prostu posłuchać muzyki we własnym towarzystwie. Zatrzymać się na chwile i pomyśleć jakie są nasze cele i oczekiwania, do czego dążymy i co chcemy osiągnąć. Ustalenie własnej listy osiągnięć może nam ułatwić dążenie do nich i zdobywanie kolejnych celów. Warto sprawiać sobie na co dzień mniejsze i większe przyjemności. Trochę się porozpieszczać. W codziennym życiu nakładamy na siebie wiele obowiązków i pracy. Dlatego czas wakacyjny dobrze jest wykorzystać na zadbanie o siebie na każdym poziomie i zadbanie o własne potrzeby.

Czas wakacji może być także okresem rozkwitu naszych związków lub też czasem, w którym pojawi się nowa miłość. Warto pielęgnować łączące nas z innymi uczucia. Są one bowiem źródłem wsparcia i zadowolenia, nie tylko w okresie wakacyjnym ale na stałe. Warto rozwijać łączące nas z ludźmi więzi, szczególnie w związku romantycznym. Warto także zadbać o dobre relacje w rodzinie, z którą spędzamy przecież najwięcej czasu.

Czas wakacji to czas odnowy i nowych możliwości. Dzięki wypoczynkowi mamy możliwość spojrzenia z dystansu na pojawiające się problemy, oderwania się od codzienności i zadbania o siebie na różnych poziomach, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Ważne aby czas wolny czy wakacyjny wykorzystać jak najlepiej. Trzeba pamiętać, że to w jaki sposób spędzimy wolne dni, będzie miało wpływ na naszą kondycję w okresie jesienno-zimowym. Postarajmy się więc zadbać o siebie jak najlepiej. Udanego wypoczynku!

 

Anna Obrzut
psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.