Jak rozmawiać z dziećmi o sexie?

Możesz rozwiązać wszystkie problemy osobiste, rodzinne i zawodowe w Twoim życiu. Profesjonalnie, skutecznie i anonimowo. 

 

Seks i dzieci

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie?

Nasze dzieci zewsząd bombardowane są seksem. Od treści seksualnych roi się we wszechobecnej w niemalże każdym domu telewizji, reklamie. W gazetach dla młodych ludzi zamieszczane są techniczne wskazówki opisujące różnorodność pozycji seksualnych. Nasze dzieci o seksie dowiadują się z telewizji, gazet, Internetu, z przechwałek kolegów i koleżanek, którzy już "to" robili.


Czytają w rubrykach z poradami listy nastolatków, którzy często narzekają, że jeszcze nie przeżyli swojego pierwszego razu, chociaż mają już 15, 16 lat. Czują się często gorsze, jeśli w tym wieku nie doświadczyli jeszcze seksu, więc często wchodzą w relacje seksualne zbyt szybko. Pierwsze doświadczenie seksualne, zamiast stać się czymś wyjątkowym, jest byle jakie, seks jest pośpieszny, z partnerem, z którym nie wiąże ich głębsze uczucie. Chłopcy wierzą, że muszą rozładować napięcie seksualne, byle szybko, nieważne z kim. Żeby im się nic od tego napięcia nie stało i żeby nie być gorszymi od kolegów.


Dziewczynki często nie są jeszcze gotowe na seks, ale godzą się na współżycie z obawy, że chłopcy nie będą chcieli czekać, aż one do seksu dojrzeją i że przestaną być dla nich interesujące, jeżeli nie zdecydują się na współżycie. Seks pokazywany w mediach nie przypomina rzeczywistości. Kobieta w filmach przeżywa orgazm po kilku minutach stosunku, głośno krzycząc i mnąc prześcieradło. Mając taki obraz w głowach, młodzi chłopcy czują się sfrustrowani, kiedy podczas pierwszych stosunków seksualnych nie są tak sprawni jak bohaterowie filmów doprowadzający kobietę w zawrotnym tempie do orgazmu. Ponieważ czują silne podniecenie, może wystąpić u nich przedwczesny wytrysk nasienia albo przeciwnie, nie potrafią się dostatecznie podniecić, ponieważ są mocno zdenerwowani swoim pierwszym razem. Powinni wiedzieć, że takie sytuacje są zupełnie naturalne i nie świadczą o tym, że coś jest z nimi nie tak. Ale telewizja, reklamy i koledzy im o tym nie powiedzą. Musimy to zrobić my - rodzice.


Rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu, o tym, w jaki sposób zmienia się ich ciało i rodzi seksualność. Rozmawiać z nimi o ich seksualności, pomimo że najczęściej wstydzimy się poruszać ten temat. Mamy pokusę, żeby go przemilczeć, poczekać, aż dziecko wyedukuje się samo. Bo tak robili najczęściej nasi rodzice, nie rozmawiali z nami o seksie, wstydzili się i przekazywali nam ten wstyd. My zarażamy tym wstydem nasze dzieci. Powstaje błędne koło. Kiedy przełamiemy wstyd i pomimo niego zaczniemy z dziećmi rozmawiać o seksualności, pamiętajmy, że trzeba powiedzieć o tym, jak zabezpieczyć się przed niechciana ciążą, gdzie zdobyć środki antykoncepcyjne; o tym, jak może reagować podczas podniecenia i podczas seksu ciało, podkreślając, że te reakcje są czymś naturalnym.


Ale poza tymi informacjami bardzo potrzebne jest położenie nacisku w rozmowie na to, jak ważne są uczucia między partnerami, którzy decydują się na seks. Istotne jest podkreślenie roli uczuć, bo to one powodują, że seks może być cudownym przeżyciem, podczas którego odczuwamy jedność z partnerem. To miłość do partnera sprawia, że czujemy się przy nim bezpiecznie, potrafimy się rozluźnić, otworzyć na doznania płynące z seksualnego aktu. Mówmy swoim dzieciom, że nie warto śpieszyć się z rozpoczęciem współżycia. Jeżeli poczekamy z seksem, poznamy przedtem partnera, pouwodzimy się wzrokiem, czułym dotykiem, słowami, wtedy mamy większe szanse zaangażować się w relację, która nie będzie jednorazową przygodą. Jeśli partner poczeka na seks, wtedy widzimy, że zależy mu na relacji z nami, nie tylko na rozładowaniu napięcia seksualnego. Poza tym uwodzenie się w oczekiwaniu na seks sprawia, że napięcie seksualne pomiędzy partnerami rośnie. Odraczając moment seksu, sprawiamy, że pożądamy partnera jeszcze bardziej i seks jest jeszcze wspanialszym przeżyciem.


W Indiach świętuje się dzień, w którym dziewczynka staje się kobietą. Może warto w naszych rodzinach potraktować jako święto dzień, w którym dziewczynka ma pierwszą miesiączkę? Obdarować ją prezentami z tej okazji. Postarajmy się, żeby seksualność nie była dla naszych dzieci czymś, czego będą się wstydzić ale tym, co stanie się źródłem radości.


Pozdrawiamy serdecznie,
Psychorada.pl

 

Aby mieć pełny dostęp do wszystkich artykułów, bezpłatnych konsultacji, darmowego narzędzia monitorującego zadowolenie z życia i satysfakcję seksualną, oraz gratisowe ebooki załóż bezpłatne konto na Psychoradzie.


Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.