To w końcu kto jest naprawdę toksyczny?

Toksyczne związki

To kto jest naprawdę toksyczny?

Zapewne wiele razy słyszałeś, że są toksyczni partnerzy, dzieci, teściowie, przyjaciele i znajomi. A może nawet określenie toksyczny padło pod Twoim adresem?

 

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, jak to faktycznie jest z tą tajemniczą toksycznością. Zanim jednak odpowiem na to pytanie, pomyśl, czy zdarzyło Ci się, że ktoś:

  • się z Tobą bezustannie kłócił?
  • nadużywał alkoholu, narkotyków lub leków?
  • po rozwodzie oczekiwał od Ciebie, że Wasze stosunki pozostaną niemal niezmienione?
  • stale wymagał od Ciebie, abyś zaspokajał głównie cudze potrzeby?
  • stale Cię krytykuje i podważa słuszność Twoich decyzji?
  • stawia Cię w sytuacji, że czujesz się zmuszony wybierać pomiędzy różnymi rozwiązaniami?
  • robi obraźliwe uwagi pod Twoim adresem, na temat Twoich poglądów, opinii, wyglądu, pracy itp.?
  • stara się przekupstwem zyskać Twoją aprobatę?
  • nieustannie próbuje wpływać na Ciebie?
  • zasypuje Cię nieproszonymi radami?

    Zwróć uwagę, że wymienione powyżej sytuacje musi charakteryzować pewna ciągłość w czasie, stąd określenia: bezustannie, stale, nieustannie.


    Jeśli odpowiedziałeś chociaż jeden raz "TAK" na którekolwiek z powyższych stwierdzeń, możesz uznać, że istnieje spore ryzyko, że w Twoim gronie znajduje się toksyczna osoba. Może to być Twój mąż, żona, partner, konkubent, przełożony w pracy, kolega czy znajoma.


    Przyjrzyj się swoim relacjom i spróbuj znaleźć osoby, które spełniają jak najwięcej punktów według powyższych kryteriów. To osoby, którymi należy zająć się jak najszybciej!


    Sposób zachowania się toksycznych osób oraz ich negatywny wpływ na Twoje życie nie zawsze jest w pełni przez nie uświadamiany. Często usłyszysz, że robią to z miłości do Ciebie, dla Twojego dobra. Ten tok myślenia odzwierciedla sposób ich faktycznego funkcjonowania. Pokazuje, jak zostali wychowani oraz jaki wpływ na ich życie miała ich najbliższa rodzina.


    To, jacy jesteśmy, wynika z wcześniejszego ukształtowania nas samych przez innych ludzi. Sposób, w jaki się zachowujemy, jest zatem pewnym wyznacznikiem rodziny, z jakiej się wywodzimy. Zanim więc zaczniemy toksyczną osobę krytykować i wytykać jej zbyt wielką ingerencję w nasze życie, warto przyjrzeć się relacjom tej osoby z jej rodziną, aby zrozumieć jej sposób postępowania. To da Ci oręże do późniejszego starcia i zapoczątkowania nowej relacji z otoczeniem.

    Toksyczność jest efektem braku systemu obronnego na bolesne doznania.


    Pamiętaj, że każde ludzkie postępowanie, czy to świadome, czy nie, ma pewien ukryty cel. Każdy na coś liczy i czegoś oczekuje. Świadomość tego, co to jest, sprawi, że zrozumienie postępowania i funkcjonowania społecznego innych będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejsze i bardziej efektywne.


    Postępowanie z trudnymi osobami wcale nie musi być agresywne, trudne i nieprzyjemne. Istnieją bezpieczne sposoby, dzięki którym osoby zatruwające Twoje życie zaczną się zmieniać na korzyść. Najważniejsze z nich to asertywność względem siebie i innych, pozwolenie sobie na porośnięcie wrażliwości warstwą ochronną oraz zapanowanie nad swoimi emocjami.


    Pozdrawiam serdecznie,
    Aneta Styńska

    Aby mieć pełny dostęp do wszystkich artykułów, bezpłatnych konsultacji, darmowego narzędzia monitorującego zadowolenie z życia i satysfakcję seksualną, oraz gratisowe ebooki załóż bezpłatne konto na Psychoradzie.


  • Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

    Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.