Czy istnieje coś takiego jak "zakleszczenie"?

Czy istnieje coś takiego jak zakleszczenie, a jeśli tak to komu może się przytrafić.

Zakleszczenie, zwane bardziej naukowo napadem pochwicowym polega na uwięzieniu penisa w pochwie. Dzieje się to na skutek nagłego skurczu mięśniówki pochwy podczas stosunku. Rozluźnienie nie zależy od woli kobiety. Najczęściej konieczna jest interwencja lekarska –lekarz podaje lek rozkurczowy, zazwyczaj w postaci zastrzyku. Z domowych sposobów znane są: podanie kobiecie alkoholu w celu obniżenia poziomu lęku, czy też ukłucie ją igłą. Oczywiście skuteczność domowych metod nie jest gwarantowana.

Do napadu pochwicowego dochodzi z różnych przyczyn, najczęściej mają one podłoże lękowe. Może być to strach wywołany sytuacyjnie (np. niespodziewane pojawienie się osoby trzeciej) lub też lęk dotyczący generalnie współżycia lub partnera. Najczęściej mamy do czynienia z lękiem przed ciążą, utratą dziewictwa, uszkodzeniem ciała przez członek, przed seksem. Może być on wywołany brakiem odpowiedniej edukacji, wychowaniem, negatywnymi doświadczeniami z przeszłości, niestosowaniem antykoncepcji.

Zakleszczenie jest zjawiskiem bardzo rzadko spotykanym. Kiedyś dochodziło częściej do podobnych sytuacji, głównie z powodu niskiego poziomu edukacji seksualnej, niestosowania metod antykoncepcyjnych mimo nieplanowaniu ciąży, braku odpowiednich warunków zapewniających intymność.

Jeśli podczas seksu para czuje się bezpiecznie, ma gwarancję prywatności, kobieta nie cierpi na pochwicę lub dyspareunię, w pełni akceptuje swojego partnera, nie odczuwa bardzo silnych lęków związanych ze współżyciem lub niechcianą ciążą- to nie ma się o co martwic.

 

Pozdrawiam serdecznie
Anna Zawadzka, seksuolog

 

Aby mieć pełny dostęp do wszystkich artykułów, bezpłatnych konsultacji, darmowego narzędzia monitorującego zadowolenie z życia i satysfakcję seksualną, oraz gratisowe ebooki załóż bezpłatne konto na Psychoradzie.


 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.