Mam niższego od siebie partnera

Możesz rozwiązać wszystkie problemy osobiste, rodzinne i zawodowe w Twoim życiu. Profesjonalnie, skutecznie i anonimowo. 

 

Wygląd ma znaczenie?

Mam partnera niższego od siebie


Nie jestem wyjątkowo wysoka, ale mam partnera niższego od siebie. Poznaliśmy się przez Internet i nie miało dla mnie znaczenia, jak wygląda. Na początku trochę mnie krępowało, że groteskowo razem wyglądamy. Ludzie się gapili i usłyszałam parę kąśliwych uwag, ale je zniosłam. Gorzej z nim. Nie pozwala mi chodzić na obcasach, stale coś tam mamrocze, że jestem za duża i widzę, że ma z tym duży problem. Nie wiem, co robić, żeby związek nie rozpadł się przez wzrost.



Odpowiedź psychologa:

Domyślam się, że to przykre dla Ciebie, kiedy mężczyzna, z którym jesteś w związku, nie cieszy się Twoim wyglądem. Kiedy mówi Ci, że jesteś za wysoka, możesz mieć poczucie, że nie akceptuje Cię w pełni taką, jaka jesteś. Zauważ, że w Twoim wzroście upatruje problemu. Nie on jest za niski, ale Ty za wysoka. To Ty masz zapomnieć o szpilkach i przerzucić się na japonki, a nie on pomyśleć może o koturnach. Napisałam ostatnie zdanie troszkę żartobliwie, ale zwróciło moją uwagę to, że Twój partner koncentruje się na Twoim wzroście, a nie na swoim. Być może sam ma kompleksy z powodu swojego niedużego wzrostu.


Myślę, że warto porozmawiać z Twoim partnerem o istocie Waszego związku. O tym, co jest dla niego najważniejsze w byciu z kimś. Jeżeli najważniejszy jest wygląd zewnętrzny i to, jak razem się prezentujecie, a nie to, czy się kochacie i czy pasujecie do siebie pod innymi względami niż wygląd, wtedy rzeczywiście masz realny powód do tego, żeby obawiać się, że Wasz związek nie przetrwa długo. Jeżeli tak jest, zastanów się, czy chcesz takiego związku. Ja uważam, że dobry związek to taki, który opiera się przede wszystkim na miłości i zaufaniu, które pozwala nam czuć się bezpiecznie przy partnerze. Jeżeli te elementy w Waszym związku są, wierzę, że nie rozpadnie się on z powodu różnicy wzrostu pomiędzy Wami.


Rozumiem, że ironiczne uwagi innych ludzi mogą być zarówno dla Twojego partnera, jak i dla Ciebie bolesne, ale jeżeli autentycznie się kochacie, Wasze uczucie będzie ważniejsze dla Was od uwag innych osób, a to, co Ty myślisz i czujesz, będzie dla Twojego partnera ważniejsze od tego, co sądzi na temat tego, jak wyglądacie, ktoś inny.


Zachęcam Cię do podjęcia szczerej rozmowy z partnerem i skłonienia go do refleksji na temat tego, co jest dla niego ważne w związku. Twój partner może mieć również niskie poczucie własnej wartości, być może potrzebuje akceptacji i potwierdzenia z zewnątrz, od innych, że to, co robi i jakich wyborów dokonuje, jest dobrze odbierane przez otoczenie.


Być może buduje to swoje poczucie wartości na opiniach o nim innych ludzi i boleśnie znosi brak akceptacji. Dzieje się tak często u osób, które nie doświadczyły w dzieciństwie wystarczająco dużo miłości.


Deficyt miłości sprawił, że wciąż szukają akceptacji u innych osób i mają poczucie, że nie są wystarczająco dobrzy, kiedy spotkają się z krytyką pod swoim adresem. Jeżeli będąc dziećmi, musieli wciąż udowadniać, że zasługują na miłość rodziców, spełniając ich oczekiwania, teraz nadal próbują spełniać oczekiwania innych, żeby zapełnić pustkę - dziurę powstałą z braku miłości.


Niestety jest to złudna droga, bo nie żyjąc dla siebie tylko dla innych, nie pozwalają sobie na zaspokajanie własnych potrzeb, na bycie swobodnym, spontanicznym, autentycznym. Może warto zachęcić go do tego, żeby spróbował uwolnić się od przymusu dostosowywania się do wzorca społecznych oczekiwań, korzystając na przykład z psychoterapii, która może mu w tym pomóc. Bo choćby bardzo się starał, rezygnował z części siebie, nigdy nie stanie się tak, że wszyscy będą popierać jego wybory. Zawsze znajdzie się ktoś, kto wygłosi kąśliwą uwagę pod jego adresem.


Pozdrawiamy serdecznie,
Psychorada.pl

 

Aby mieć pełny dostęp do wszystkich artykułów, bezpłatnych konsultacji, darmowego narzędzia monitorującego zadowolenie z życia i satysfakcję seksualną, oraz gratisowe ebooki załóż bezpłatne konto na Psychoradzie.


Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.