Co przed rozwodem?

piątek, 3 lutego 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Co przed rozwodem?

Zastanawiasz co zrobić zanim się rozwiedziesz? Jeśli towarzyszą ci tego typu rozważania, to oznacza, że w twoim związku jest bardzo źle… Sam_a najlepiej wiesz jak bardzo. Możliwe, że masz rację i rzeczywiście najlepszym wyjściem jest rozstanie. A co jeśli nie? Co jeśli jest jeszcze dla was szansa i dla waszej rodziny?

 

Często spotykam się z sytuacjami, ze pary przychodzą aby udowodnić sobie, że to już koniec. Czasem mają rację, a czasem po prostu nie mają już siły pracować nad tym aby było lepiej. Powodów może być mnóstwo, np. relacja była nierówna, jedno dawało więcej niż drugie, a obudzone poczucie niesprawiedliwości sprawiło, że tej stronie która dawała więcej nie chce się już dawać, bo nie wierzy że może się cokolwiek zmienić. A najczęściej podnoszonym jest warunkowanie polepszenia od zmiany w tej drugiej osobie – jeśli ona zmieni swoje zachowanie to ja będę zadowolony i będzie wszystko dobrze – mówi mąż, jeśli on przestanie robić to co robi – to ja będę milsza – mówi żona. Patowa sytuacja, wszyscy mają rację ale nikt nie chce odpuścić i zacząć zmianę. Co wtedy? Oczywiście można pozwolić się rozstać i szukać szczęścia w nowych relacjach, ale zawsze istnieje ryzyko, że podobne zachowania przeniesiemy do nowej relacji i będzie dokładnie tak samo, tylko z kimś innym.

 

Zacząć zmianę można tylko od siebie i tylko wtedy kiedy widzę realną korzyść dla mnie z tego. Czy warto spróbować? Każdy musi ocenić to sam dla siebie. Moim zdaniem warto, bo jeśli nawet nie ocalisz tej relacji – w najgorszym wypadku – nauczysz się czegoś o sobie i w kolejną relację wejdziesz z innym nastawieniem, bardziej świadomie i realistycznie.

 

Zatem jeśli chcesz podjąć trud poszukiwania zmiany, szukaj jej w sobie. Co chcesz zmienić? Jaka zmiana mogłaby przynieść korzyści tobie i twojej rodzinie, albo samemu związkowi? Co możesz dać od siebie, a czego nie chcesz dawać? Czego ta trudna sytuacja cię uczy? Czego uczy cię o tobie? Od czego chcesz się rozwieźć? To są bardzo trudne pytania, na które odpowiedzi znaleźć nie jest łatwo. Czasem samemu zadanie ich sobie zupełnie nie jest możliwe. Dlatego warto udać się na terapię dla par, chociaż na kilka spotkań, żeby uzmysłowić sobie dokładnie co się dzieje w twoim życiu, czy to już absolutny koniec czy po prostu duży kryzys. Terapeuta zadaje pytania, po to aby dać ci możliwość zastanowienia się, zweryfikowania gdzie jesteś, nie będzie dawać ci porad jak ocalić związek, bo to ty jesteś ekspertem od swojego życia i to twoja odpowiedzialność, a wszystkie konsekwencje spadną na ciebie. Ale terapeuta par, może pomóc ci odnaleźć język miłości, którym możesz i chcesz przemówić do swojej połówki. Może pomóc ci odnaleźć siebie, jeśli straciłeś_łaś orientację gdzie ta droga jest.

 

Czasem relacje, które spisaliśmy już na straty okazują się cenne i możliwe do odbudowania. Nawet po bardzo trudnych doświadczeniach. Nawet w obliczu zdrady można znaleźć to, co nas łączy, a wyciągnięcie dobrych wniosków z tego wydarzenia, może złączyć partnerów na nowo. Jeśli zrozumiemy co się stało i jak możemy zmienić naszą historię. Czasem zdarza się, że nasz żal tak bardzo odbiera nam możliwość spojrzenia na całość, że nie widzimy już niczego i czujemy, że tylko jedna jest opcja – rozwód. Może tak jest, może dla niektórych to zbyt wiele, żeby się z tym zmierzyć. Ale znam pary, dla których zdrada stała się ocaleniem ich relacji, bo pracowali z tym, byli w stanie użyć tego dla siebie – pozwoliło wyjaśnić sobie czego im brakowało w relacji, czego potrzebowali i otworzyć się na zmianę i jej dokonać.

 

Szukaj odpowiedzi. Zadawaj pytania. Jeśli nie wiesz jak – szukaj pomocy!

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.