Dziecko a rozwód

sobota, 4 lutego 2012

RozwódRozwód jest trudnym momentem w życiu zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Zachodzą w tym czasie pewne zmiany, które mogą mieć charakter nieodwracalny. Konsekwencje takiej decyzji są ogromne w szczególności mowa tu o problemach emocjonalnych.

 


Biorąc pod uwagę, że rozwód to taki etap, który przestaje być tematem tabu, to coraz więcej ludzi decyduje się na taki krok. Przestaje istnieć myślenie o pełnej problematycznej rodzinie, w której nikt nie chce funkcjonować, a powinien. Ludzie postanawiają zakończyć związek z partnerem, przestają żyć w nim tylko dla dziecka.

 

Jeśli Twój związek przechodzi kryzys zachęcam Cię do zapoznania się z ofertą:

Rozwód i co dalej?

Kiedy brakuje miłości, zrozumienia czy akceptacji, czy chęci naprawienia związku dwie osoby rozwiązują swoje problemy poprzez oddzielne życie. W tym momencie zadają sobie pytania:

 

 • Jak teraz będzie wyglądało życie dziecka?
 • Jak zareaguje na rozstanie?
 • Czy zaakceptuje daną sytuację?

 

Wielokrotne zadawanie takich pytań, powoduje, że myśli, które w jakiś sposób nimi kierują mają negatywny wpływ na postępowanie.


Rozwód jest trudną sytuacją dla dziecka, ale rodzice nie powinni przesadnie reagować. Nadmiar opieki czy kontroli może przynieść przeciwny efekt niż mogą tego oczekiwać. Bezpieczeństwo oraz wsparcie jest potrzebne dziecku, co jest oczywiste, ale w stopniu nie przekraczającym jego indywidualności. Rodzice nie powinni zbyt ingerować w jego życie z własnymi emocjami czy przemyśleniami.

 

Spróbujmy pozwolić dziecku zareagować zgodnie z jego uczuciami i oczekiwaniami. Postarajmy się przejść z nim ten okres w sposób jaki chce, dlatego nie ograniczajmy mu kontaktu z którymś z rodziców.
Związek partnerski nie istnieje, ale więź rodzicielska zawsze będzie istniała. Dziecko poczuje mniej strat, kiedy będzie mogło rozmawiać z rodzicami oraz spędzać z nimi tyle czasu, ile potrzebuje, aby zaakceptował daną sytuację. Wprowadzanie ograniczeń w tej sferze nie jest dobry działaniem, ani krytyka drugiego rodzica w obecności dziecka. Warto zachować dla siebie takie epitety, gdyż nie poprawi to samopoczucia, tylko może zaszkodzić dziecku.

 

Nie pogrążać dziecka w świecie dorosłych 

Gdy rodzice zachowują się w sposób oskarżający, powinni być świadomi, iż tylko i wyłącznie negatywne skutki poniesie dziecko. Będzie obarczać się winą oraz odpowiedzialnością za rozwód, a żaden rozsądny rodzic nie chciałby, aby jego dziecko cierpiało w jakiś sposób.


Rozwód to taki moment, kiedy dziecko zastanawia się:

 • Co takiego zrobiło, że rodzice nie mieszkają ze sobą?
 • Czym zawiniło?
 • Czy oznacza to brak miłości ze strony rodzica?
 • Czy odszedł od nas, bo przestał mnie kochać?

 

Obawy tego typu są normalnym zjawiskiem i dzięki szczerej rozmowie mogą zmniejszyć nasilenie, bądź przeminąć. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, że rodzice nie będą mieszkać razem, ale będzie mogło kontaktować się, kiedy tego zechce. Dzieci mają bardzo wiele pytań, dlatego udzielenie na nie odpowiedzi jest dobrym rozwiązaniem. Normalna rozmowa bez żadnych „ubarwień” wraz z obarczaniem winą drugiego partnera jest wręcz konieczna.

 

Zadbanie o dziecko podczas rozwodu jest priorytetową sprawą, ale zadbanie o siebie również powinno mieć taki charakter. Jeśli rodzic zaakceptuje danej sytuacji, to lepiej będzie mu rozmawiać o tym jakie zmiany nadejdą. Zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz miłości dotyczy zarówno dziecka jak i rodziców. Skoro związek małżeński zakończył się, warto pielęgnować więź, która łączy rodziców z dzieckiem.

 

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Kolasińska
www.psychorada.pl

Masz wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego specjalisty?
Zadzwoń do nas +48 798 605 338 lub wyślij SMS.

 
Aneta Styńska - ZnanyLekarz.pl Łukasz Choinkowski - ZnanyLekarz.pl Alicja Krawczyk - ZnanyLekarz.pl
Anna Jabłońska - ZnanyLekarz.pl

Hanna Świerczewska
psycholog,psychotraumatolog, psychoonkolog

Barbara Wysocka
psycholog, terapeuta SFBT

 

   

Obecnie nie przyjmuje nowych klientów

Magdalena Kowalska - ZnanyLekarz.pl

 Obecnie nie przyjmuje nowych klientów

Ewa Ambroziak
psycholog, coach

 

Masz wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego specjalisty?

 • zadzwoń do nas

  +48 798 605 338

  (oddzwaniamy na nieodebrane połaczenia)
  lub +48 782 765 646 
 • lub wyślij SMS
 • albo zadzwoń korzystając z bezpłatnego połączenia
  (niebieska słuchawka w dole strony)

Jeśli od razu nie odbierzemy - oddzwonimy

 

Chcesz mieć dostęp do większej ilości artykułów? Załóż bezpłatne konto i sprawdź co jeszcze zyskasz >>

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.