Co zrobić z wredną teściową?

środa, 18 stycznia 2012

:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej >

Przypomnij sobie o osobach, dzięki którym Twoje dzieciństwo było bogatsze o cudowne chwile spędzone w  towarzystwie dziadków i dlaszej rodziny.


Powodów do podziękowania naszym Dziadkom jest bardzo wiele. Są chwile i momenty w naszym życiu, które zawdzięczamy tylko im – wyjątkowy smak ciast pieczonych przez Babcię, opowiadanie bajek na dobranoc, nauka jazdy na rowerze z pomocą Dziadka czy przygotowywanie ulubionych potraw specjalnie dla nas. Ale najważniejsze jest to, że zawsze witają nas z radością, zawsze cieszą się na nasz widok, mają dla nas czas, zawsze są zainteresowani tym, co u nas słychać. Chętnie służą radą i pomocą – możemy liczyć na ich wsparcie i przyjaźń.

Choć jesteśmy już dorośli, mamy swoje rodziny, pracę, obowiązki, ważne sprawy – dla nich wciąż stanowimy sens życia, cieszą się naszymi radościami, martwią naszymi problemami. Warto więc te nadchodzące dni spędzić pamiętając o tym wszystkim, co im zawdzięczamy.

 W ostatnich latach rola Babci i Dziadka bardzo zyskała na znaczeniu. Coraz więcej młodych małżeństw migruje do większych miast, nieraz bardzo daleko położonych od rodzinnej miejscowości w poszukiwaniu pracy, często nie znając tam nikogo, nie mając bliższej rodziny. Gdy pojawia się dziecko, to właśnie Babcie, Dziadkowie przymują rolę opiekunki – kto lepiej zajmie się dzieckiem niż własna Babcia? Jeżdżą więc tydzień w tydzień i opiekują się wnukiem nieraz przez całe dnie i noce.

Często wynika to również z trudnej sytuacji materialnej rodziców – szybki powrót matki do pracy z obawy przed jej utratą i niewystarczające środki na wynajęcie opiekunki, "zmuszają" nieraz Babcie do podjęcia tej roli. Wszystko z myślą o dobru dziecka.

 

Jaką cenę trzeba zapłacić?

I tu mogą pojawić się pierwsze zgrzyty. W internecie, na różnych forach można znaleźć bardzo dużo tematów, wątków, związanych z tematem "Dziadkowie wtrącają się w wychowywanie mojego dziecka" czy "Teściowa mnie poucza we wszystkim".

 

Udzielanie niechcianych rad, przesadne rozpieszczanie, wyliczanie błędów rodzica w obecności dziecka czy mimo prośby o zmianę zachowania – robienie po swojemu, jest dla każdej ze stron krzywdzące.


Negowanie przez dziadków roli i woli rodziców, stawia rodziców w bardzo niekomfortowej sytuacji, bo z jednej strony otrzymują od Dziadków bardzo dużą pomoc, w niektórych przypadkach wręcz bez niej by sobie nie dali rady - upominanie i stawianie wymagań wiązać się może z opinią niewdzięczności – a z drugiej strony rodzice chcieliby wychować dziecko po swojemu, mieć szansę na wykazanie się w tej roli.


 Bardzo smutne są również wypowiedzi internautów, którzy jako rozwiązanie tego problemu wprowadzają rzadszy kontakt dziecka z Dziadkami i również swój z rodzicami.

Nie należy zapominać o tym, że dziecko potrzebuje kontaktu z dziadkami, stanowią oni skarbnicę wiedzy i doświadczenia dla wnuka, a także są ważnym elementem przekazywania wiedzy międzypokoleniowej, historycznej.

Każdy z nas pamięta te opowieści o czasach wojny, o tym, co się dawniej nosiło, jakie były zwyczaje, kto dla kogo jest bardzo daleką kuzynką, wyjątkowe, nieraz zabawne wydarzenia w dziejach rodziny, także gdzie w mieście znajdował się Pewex, w którym robiło się zakupy. Ci wyjątkowi ludzie w wielu przypadkach są przykładem obowiązkowości, pracowitości, a także patriotyzmu, to oni dbają o tradycję i wpajają nam zasady moralne.

Jak sobie poradzić z toksycznymi osobami?

Warto więc zadbać o relacje z Dziadkami, a naszymi rodzicami, aby były one satysfakcjonujące i nie powodowały przykrości dla żadnej ze stron. To naturalne, że Dziadkowie, mają własne poglądy na temat tego, jak należy wychowywać dziecko – zazwyczaj znacząco różniące się od zdania rodziców.

Zwracanie się o pomoc, czy poradę w tej czy innych kwestiach, sprzyja zachowaniu dobrych relacji – nawet jeśli nie skorzystamy z ich rady, to i tak pokażemy, że zależy nam na zdaniu Dziadków, naszych rodziców, okażemy im tym samym ważny  dla nich szacunek.

Co jeśli robią to bez pytania?

Niezbędne jest ustalenie zasad i granic, w których przedstawimy swoje stanowisko w danej kwestii, a także wytrwałość i konsekwencja. Jedna z internautek skarży się na swoją mamę, że ta podważa jej autorytet podczas zakupów: dziecko prosi o drogą zabawkę, matka odmawia, ale babcia zaczyna ją przekonywać, że to przecież dziecko i że sprawi mu tym radość – matka w końcu ulega i tym samym jej pozycja znacząco spada.

  • Babcia wie, że namówi córkę do zmiany zdania używając odpowiednich słów (nie zawsze miłych),
  • Dziecko nauczy się, że z pomocą Babci może dostać co zechce,
  • Matka natomiast jest zła, że uległa i obiecuje sobie, że to był ostatni raz
  • Ojciec albo wspiera partnerkę w jej zmaganiach z rodzicami, albo tego nie robi.

Nikt nie zarzuci, że wszystkie te zachowania i intencje są kierowane troską o dziecko, o jego dobro, szczęście – jednak definicja tego dobra może się znacząco różnić w oczach matki i babci. Różne mogą również być tego skutki w przyszłości.
    
Dobra, szczera rozmowa jest tym, co może sprawić, że zostaną wypracowane kompromisy, które zadowolą i Ciebie jako rodzica i Dziadków. Pamiętaj, że to, jaką relacje będziesz mieć z nimi Ty, będzie także rzutowało na relacje Twoich dzieci z Dziadkami. Warto więc zadbać, aby były one jak najlepsze.

Sposób zachowania się toksycznych osób oraz ich negatywny wpływ na Twoje życie, nie zawsze jest w pełni przez nie uświadamiany.
Często usłyszysz, że “robią to z miłości do Ciebie, dla Twojego dobra”. Ten tok myślenia odzwierciedla sposób ich faktycznego funkcjonowania. Pokazuje jak zostali wychowani, oraz jaki wpływ na ich życie miała ich najbliższa rodzina.

To jacy jesteśmy wynika ze wcześniejszego ukształtowania nas samych przez innych ludzi. Zatem sposób w jaki się zachowujemy jest pewnym wyznacznikiem rodziny z jakiej się wywodzimy. Zanim więc zaczniemy toksyczną osobę krytykować i wytykać jej zbyt wielką ingerencję w nasze życie, warto przyjrzeć się relacjom tej osoby z jej rodziną, aby zrozumieć jej sposób postępowania. To da ci oręże do późniejszego starcia i zapoczątkowania nowej relacji z otoczeniem.

 

 

Toksyczność jest efektem braku systemu obronnego na bolesne doznania.

Pamiętaj, że każde ludzkie postępowanie – czy to świadome czy nie – ma pewien ukryty cel. Każdy na coś liczy i czegoś oczekuje. Świadomość co to jest sprawi, że zrozumienie postępowania i funkcjonowania społecznego innych będzie dla ciebie zdecydowanie łatwiejsze i bardziej efektywne.

Postępowanie z trudnymi osobami wcale nie musi być agresywne, trudne i nieprzyjemne. Istnieją bezpieczne sposoby, dzięki którym osoby zatruwające twoje życie, zaczną sie zmieniać na korzyść. Najważniejsze z nich to asertywność względem siebie i innych, pozwolenie sobie na porośnięcie wrażliwości warstwą ochronną, oraz zapanowanie nad swoimi emocjami.

 

Z serdecznym pozdrowieniem,
Dorota Wysokińska
psycholog
www.psychorada.pl

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.