Dlaczego koncentracja na teraźniejszości jest istotna?

środa, 20 września 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym rozpraszających bodźców i ciągłego pośpiechu, skupienie się na teraźniejszości może wydawać się wyzwaniem. Jednak umiejętność żywienia chwilą jest nie tylko ważna dla naszego samopoczucia, ale także może przynieść liczne korzyści psychiczne, emocjonalne i fizyczne.

Jak zacząć się koncentrować na teraźniejszości i dlaczego jest to wartościowe?

Dlaczego koncentracja na teraźniejszości jest istotna?

Koncentracja na teraźniejszości, często nazywana uważnością lub mindfulness, polega na skupieniu uwagi na bieżącym momencie, z pełnym zaangażowaniem i akceptacją. Jest to umiejętność, która może pomóc nam zrozumieć siebie lepiej, zmniejszyć stres i poprawić ogólne poczucie satysfakcji z życia. Oto kilka powodów, dla których warto starać się o lepszą koncentrację na teraźniejszości:

 1. Zmniejszenie stresu: Wielu z nas spędza dużo czasu martwiąc się o przyszłość lub rozmyślając o przeszłości. Koncentracja na teraźniejszości pomaga nam oderwać się od tych myśli i skupić na tym, co dzieje się obecnie, co z kolei zmniejsza poziom stresu.

 2. Lepsze zarządzanie emocjami: Praktykowanie uważności pomaga nam zrozumieć nasze emocje i reakcje na nie. Dzięki temu możemy lepiej nimi zarządzać i podejmować bardziej świadome decyzje.

 3. Poprawa zdrowia psychicznego: Badania wykazują, że regularna praktyka mindfulness może pomóc w łagodzeniu objawów depresji, lęku i innych zaburzeń psychicznych.

 4. Poprawa koncentracji i efektywności: Skupienie się na jednym zadaniu w danym momencie może zwiększyć naszą koncentrację i efektywność w pracy lub nauce.

 5. Zwiększenie świadomości siebie: Uważność pomaga nam poznać siebie lepiej, nasze wartości, cele i pragnienia. To może prowadzić do bardziej autentycznego i satysfakcjonującego życia.

Jak zacząć praktykować koncentrację na teraźniejszości?

 1. Medytacja: Medytacja jest jednym z najlepszych narzędzi do rozwijania uważności. Rozpocznij od krótkich sesji medytacji, skupiając się na oddechu lub innych aspektach teraźniejszości.

 2. Uważność podczas codziennych czynności: Możesz praktykować uważność podczas jedzenia, mycia, spacerów itp. Staraj się skupić na każdym aspekcie danej czynności.

 3. Zanotuj swoje myśli: Gdy zauważysz, że twoje myśli dryfują w przeszłość lub przyszłość, zapisz je. To pomaga uwolnić się od nich i wrócić do teraźniejszości.

 4. Ćwiczenia oddechowe: Głębokie i spokojne oddychanie może pomóc w skupieniu uwagi na teraźniejszości. Ćwicz techniki oddechowe, gdy czujesz się zestresowany lub rozproszony.

 5. Regularność: Kluczem do sukcesu w praktyce uważności jest regularność. Codzienna praktyka przynosi najlepsze rezultaty.

 6. Wsparcie grupowe: Dołącz do grupy wsparcia lub udziałaj w kursach uważności, gdzie możesz uczyć się od innych i dzielić swoimi doświadczeniami.

 7. Bądź cierpliwy: Rozwijanie umiejętności uważności to proces, który wymaga czasu. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów i bądź cierpliwy wobec siebie.

Koncentracja na teraźniejszości może przynieść pozytywne zmiany w twoim życiu, pomagając ci żyć bardziej świadomie i w pełni. Rozpoczęcie praktyki może być wyzwaniem, ale z czasem stanie się ona naturalnym nawykiem, który przyniesie ci spokój i satysfakcję.

 
 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.