Dziecko uzależnione od Internetu...
czwartek, 21 lipca 2022
:: Konsultacje i terapie z uzależnień online- umów najbliższy termin >
Internet jako źródło wiedzy i możliwości jest bardzo przydatny, nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci do nauki. Niestety stał się również poważnym problemem. Coraz częściej również dzieci i młodzież nadużywają Internetu. Właściwie stał się codziennością, codzienną aktywnością czy rozrywką.
Z badań przeprowadzonych przez EU Kids Online w 25 krajach europejskich, wynika że 20% nastolatków niedojada i niedosypia z powodu Internetu. A ponad 30% odczuwa dyskomfort kiedy nie ma dostępu do Internetu, a 35% przyznaje, że Internet wpływa niekorzystnie na ich relacje z rodziną i przyjaciółmi.
Wiadomo, że nadmierne korzystanie z Internetu ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci i nastolatków.
Badania i obserwacje psychologów wskazują jasno, od kilku lat widoczne jest uzależnienie od silnych emocji jakie niesie ze sobą Internet, a przede wszystkim od tempa w jakim toczy się wszystko w Internecie, w grach komputerowych i towarzyszącej temu adrenaliny.
Objawy uzależnienia dziecka od Internetu:
- Problemy z koncentracją,
- senność,
- gorsze wyniki w nauce,
- zaniedbywanie obowiązków,
- pogorszenie relacji ze znajomymi,
- rezygnacja z dawnych zainteresowań na rzecz Internetu.
Jeśli zauważysz u dziecka objawy znajdujące się na liście poniżej oznaczać to może już tylko że, dziecko jest uzależnione od Internetu.
- spędza większość czasu w Internecie i nie zajmuje się dawnymi innymi zainteresowaniami;
- zaniedbuje obowiązki szkolne i rodzinne,
- zapomina o jedzeniu posiłków,
- zrywa kontakty z rówieśnikami, woli spędzać czas w sieci,
- nie umie powiedzieć ile czasu spędza w Internecie albo okłamuje nas w tej sprawie;
- z powodu Internetu w domu wybuchają kłótnie i konflikty;
- dziecko jest rozdrażnione lub wręcz agresywne, jeśli nie ma możliwości korzystania z sieci
- jest rozdrażnione gdy staramy się ograniczyć czas spędzany przed komputerem.
Z jakiego powodu część dzieci uzależnia się od Internetu?
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Dużą rolę odgrywa otoczenie dziecka, rodzina, środowisko w jakim dorasta ale i osobowość dziecka.
Czy jakieś cechy osobowości czy charakteru powodują, że dziecko jest bardziej narażone na uzależnienie od Internetu?
Bardziej narażone na uzależnienie od Internetu są dzieci, które są nadmiernie wrażliwe, niepewne siebie, nieśmiałe, z niską samooceną. Takie, które mają trudności w radzeniu sobie ze stresem. Internet daje szerokie możliwości aby być kimś innym, łatwo można wcielić się w kogoś innego, a dodatkowo w każdym momencie można te kontakty przerwać. Dodatkowo daje to możliwość niekonfrontowania się z sytuacjami, które je przerastają. Ale taka postawa powoduje, że w ten sposób, dzieci redukują stres, lęk i napięcie, ale przez to uciekają od prawdziwego życia, przez co są bardziej bezbronne w rzeczywistym życiu.
Bywa, że dzieci uciekają w świat Internetu, ponieważ nie radzą sobie w szkole, z odrzuceniem przez rówieśników, czy konflikty w rodzinie. Aby pomóc dziecku w poradzeniu sobie z uzależnieniem od Internetu czy komputera, konieczne jest rozwiązanie, czy poradzenie sobie z problemami, które skłoniły dziecko do ucieczki do sieci.
Jakie są skutki uzależnienia od Internetu
Uzależnienie rozwija się bardzo szybko u osób podatnych. U co czwartego internauty rozwija się w ciągu pierwszych 6 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z Internetu, tylko u 17% proces ten trwa dłużej niż rok.
Pierwszym objawem uzależnienia jest wybieranie korzystania z sieci, zamiast innej rozrywki ważnej wcześniej.
Dzieci są szczególnie podatne na uzależnienie od sieci, zwłaszcza jeśli nikt się nimi nie interesuje, znajdują sobie w pewnym sensie alternatywne życie. Kiedy rodzice nie kontrolują czy nie pilnują czasu jaki dzieci spędzają w sieci, może to być początek drogi do uzależnienia dziecka. Już pięcioletnie dzieci bywają uzależnione. Rodzice zajęci swoimi sprawami dają dzieciom telefon czy komputer do dyspozycji i zapewniają sobie spokój a dzieci uczą się, że to jest och nowy świat.
Istotne jest też to, że dzieci w sieci narażone są na treści niedostosowane do ich wieku. Same nie mają zdolności oceny tego co jest dobre, a co złe. Mogą dokonać niewłaściwej oceny i mieć kontakt z treściami wręcz drastycznymi, które mogą mieć niebezpieczny wpływ na ich psychikę.
Emocjonalne skutki uzależnienia od Internetu dzieci:
- depresja
- trudności w wywiązywaniu się z obowiązków lub ich nierzetelne wykonywanie,
- poczucie winy,
- niepokój,
- uczucie euforii podczas korzystania z komputera,
- kłopoty z ustalaniem właściwych priorytetów w życiu,
- problemy z dotrzymywaniem zobowiązań,
- poczucie wyobcowania,
- zaburzenia poczucia czasu,
- nadwrażliwość na krytykę,
- unikanie pracy i innych obowiązków,
- podniecenie,
- wahania nastroju,
- lęki
- poczucie osamotnienia,
- znudzenie rutynowymi zadaniami,
- odkładanie zadań i obowiązków na później,
- zaburzenia tożsamości,
- rozpad relacji interpersonalnych i umocnienie postaw egocentrycznych,
- utrata zainteresowania wszelkimi formami aktywności społecznej,
- zawężenie zainteresowań i możliwości intelektualnych oraz zmiana języka (slang).
Fizyczne skutki uzależnienia od Internetu:
- ból pleców, wady postawy,
- bóle głowy,
- bezsenność,
- ból szyi,
- suche oczy i inne problemy ze wzrokiem,
- zwiększenie lub utrata wagi spowodowane złym odżywianiem,
Diagnoza uzależnienia od Internetu u dzieci
Nieoficjalnym, choć powszechnie przyjętym na świecie, ale i w Polsce sposobem diagnostyki jest opracowany przez Kimberly Young kwestionariusz o nazwie Internet Addiction Test. Składa się on z 8 pytań pozwalających na rozpoznanie stopnia uzależnienia od Internetu:
- Czy rozmyślasz o odbytych sesjach internetowych i/lub nie możesz doczekać się kolejnych sesji?
- Czy ciągle wydłużasz czas, który spędzasz w Internecie, aby uznać swoje bycie w sieci za satysfakcjonujące?
- Czy podejmowałeś wielokrotnie, nieudane próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania korzystania z Internetu?
- Czy odczuwałeś wewnętrzny niepokój, miałeś nastrój depresyjny albo byłeś rozdrażniony wówczas, kiedy próbowałeś ograniczać lub przerwać korzystanie z Internetu?
- Czy zdarza Ci się spędzać w Internecie więcej czasu niż pierwotnie zaplanowałeś?
- Czy czas, który spędzasz w Internecie ma wpływ na relacje (pogorszenie, znaczne ograniczenie, zarzucenie) z innymi ludźmi w szkole, w pracy itd.?
- Czy okłamujesz bliskich, terapeutów albo kogokolwiek innego, aby ukryć własne nadmierne zainteresowanie i przebywanie w Internecie?
- Czy kiedy przeżywasz trudności, korzystanie z Internetu pozwala zapomnieć o problemach albo odciąć od nieprzyjemnych uczuć (np. poczucia bezradności, poczucia winy, niepokoju lub depresji)?
Zapobieganie uzależnieniu od Internetu dzieci?
Oprócz tej mrocznej i niebezpiecznej, Internet jest przydatny i rozwijający. Dlatego bardzo ważne jest aby znaleźć czas na porozmawiania z dzieckiem o tym jak mądrze korzystać z Internetu, aby nie stało się to uzależnieniem. Ustal z dzieckiem ile czasu może korzystać z Internetu. Dbaj o relacje i dobry kontakt z dzieckiem, aby nie uciekało przez pustką w Internet. Pamiętaj, że dziecko bierze z ciebie przykład i naśladuje właśnie ciebie.
Dziecko uzależnione od komputera co robić? - Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci?
Leczenie uzależnienia od Internetu czy komputera u dzieci może przybierać różne formy i musi być uzależnione od indywidualnych predyspozycji.
Terapia zespołu uzależnienia od Internetu jest bardzo podobna do programów leczenia uzależnienia od alkoholu czy patologicznego hazardu. Pomocne w terapii jest także przygotowanie szczegółowego planu dnia, a w nim przede wszystkim określenie zasad i czasu korzystania z Internetu, ale również innych codziennych aktywności, a także wypoczynku.
Terapia odwykowa polega na pomocy w uświadomieniu osobom uzależnionym, że nie są tylko końcówką komputera, że mają emocje i potrafią zainteresować się rzeczywistym światem.
Istotnym elementem terapii jest zrozumienie, co było przyczyną ucieczki w wirtualną rzeczywistość. Trudno jest to przyjąć, że to jest uzależnienie, w dodatku mające swoje źródło na przykład w poczuciu osamotnienia albo braku przyjaciół. Każdy uzależniony ma wiele uzasadnień dla potrzeby korzystania całymi dniami z Internetu.
Pomyśl jak wygląda to u Ciebie czy u Twoich bliskich. Zastanów się czy przypadkiem nie potrzebujecie pomocy...
Alicja Krawczyk
Psycholog
Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Doradca Zawodowy
Bibliografia:
Jakubik, A., Popławska, J. (2002). Uwarunkowania osobowościowe zespołu uzależnienia od Internetu.
Wallance, P. (2001). Psychologia Internetu.
Woronowicz, В. T. (2001). Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu.