Jak i po co rozmawiać o seksie?

wtorek, 28 marca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Rozmowy o seksieJak i po co rozmawiać o seksie? Po co? W jakim celu prowadzić rozmowy o seksie? O czym mówić o czy nie mówić? 

Profesor Lew Starowicz mówi tak: „Od początku, od kiedy tylko się poznacie, rozmawiajcie o seksie. Potem, po latach trwania w milczących związku, będzie już za późno".

Dlaczego to takie ważne?

Wchodzisz w bliską relację z obcym człowiekiem, o którym nic nie wiesz. Jesteście na etapie poznawania się i dowiadywania kim jesteście i jacy jesteście. Co lubicie a czego nie lubicie w każdym aspekcie życia.

Również temat seksu, bliskości i tego wszystkiego jest obszarem, który należy omówić. Opowiedzieć sobie kim jesteście, jakie rzeczy sprawiają Wam przyjemność, a jakie być może są niekoniecznie dla was. Co jest absolutnie nie do przyjęcia – czyli gdzie leży wasza granica, a czego może chcielibyście spróbować.

Te wszystkie rzeczy jeśli nie zostaną wypowiedziane, to istnieje ryzyko, że nasz_a partner_ka nigdy się o tym nie dowie. Skąd będzie czerpać wiedzę o naszej seksualności?

Łatwo wtedy poczuć się odrzuconym jeśli nie mamy pojęcia co się dzieje a partner_ka nic nie mówi…

Czego się boimy?

Zwykle jest tak, że wolimy nie pytać o seks, bo boimy się oceny. Pytaniem ryzykujemy, że partner_ka powie, że nie jest fajnie z nami w łóżku, co wtedy? Ten lęk chyba w pewnym sensie towarzyszy każdemu. Jest jednak plus nawet takiej informacji, bo możemy wtedy dowiedzieć się i ewentualnie nauczyć tego jak być lepszym i znaleźć wspólny sposób na bliskość, taką jaka będzie najlepsza dla nas. To droga, której czasem trzeba poszukać. Nie zawsze jest tak, że ludzie od razu są dopasowani i seks jest wspaniały. Czasami bywa też, że muszą się nauczyć mapy swojego ciała i dowiedzieć o sobie różnych rzeczy, aby móc dawać i brać przyjemność ze zbliżeń.

Jasne, że wymaga to otwartości i jakiegoś rodzaju dojrzałości. Jeśli nie było rozmów o seksie i o intymności w ogóle, to trudno po kilku latach związku zacząć o tym rozmawiać. Ale nawet wtedy warto podjąć próbę, jeśli np. zmieniło się coś, może po ciąży i satysfakcji brak, z różnych względów, lepiej porozmawiać o tym i poszukać rozwiązań wspólnie, niż zamknąć się w sobie i cierpieć z powodu odrzucenia czy niezaspokojenia.

A co zamiast rozmowy?

A co w sytuacji kiedy jest ci dobrze w relacji, a zbliżeniom brakuje czegoś. Może wiesz czego i chcesz dać o tym znać ale nie wiesz jak? Co wtedy?

Zawsze możesz poszukać innych opcji. Przy następnym zbliżeniu dawać znaki, podpowiadać, na zasadzie – mocniej, delikatniej, trochę dalej, itp. Możesz też spróbować innych opcji, np. przygotować mapę swojego ciała z podpowiedziami co w tych częściach lubisz, możesz to zrobić w dwojaki sposób: sposób pierwszy narysować ludzika na kartce i dać odnośniki z opisami do poszczególnych miejsc; sposób drugi możesz kolorowymi mazakami pozaznaczać, co w danym miejscu robić – np. różowy – drapać, zielony – głaskać, czerwony całować, oczywiście z legendą. To są tylko przykładowe propozycje. Możesz wymyślić swój sposób taki, który będzie dla ciebie bezpieczny. Oczywiście pewnie to nie wystarczy, ale może stać się zabawnym początkiem do odkrywania siebie nawzajem.

Po co strach i lęk, nie że go nie rozumiem, ale do czego on ma służyć, jeśli jesteś w bliskiej intymnej relacji z kimś ale seks jest nieciekawy, i z tego powodu cierpisz. To jest ważny element tej układanki. Bo wyobraź sobie, że układasz puzzle i już masz prawie wszystko ułożone, cieszysz się, a okazuje się, że ostatni element nie pasuje? Co wtedy? Zdarza się, że ludzie rozstają się z tego powodu, zdradzają, bo szukają zaspokojenia poza związkiem. Bo czują że zaczynają żyć obok siebie…

Jeśli czujesz, że tobie czegoś brakuje, nie zamykaj się w sobie i nie czekaj, że problem minie sam. Zastanów się co możesz zrobić żeby sobie pomóc? Co zależy od ciebie? Jakie zmiany możesz ty wprowadzić, żeby było lepiej? O czym powinien/powinna wiedzieć partner_ka, żebyście mogli się cieszyć sobą? Jak jej_jemu o tym powiesz?

Rozmawianie o seksie jest ważne, bo:

Po pierwsze otwarta, szczerze i zdrowa komunikacja o seksie może pomóc w zacieśnieniu relacji i zwiększeniu intymności między partnerami. Może to również pomóc w rozwiązaniu problemów, które mogą się pojawić w sferze seksualnej.

Po drugie poprzez rozmawianie o seksie, możemy lepiej zrozumieć swoje potrzeby i preferencje seksualne oraz te naszych partnerów. Może to pomóc w zapewnieniu, że obie strony są zadowolone z doświadczenia seksualnego.

Po trzecie możemy uczyć się, jak podejść do swojej seksualności w sposób zdrowy i odpowiedzialny. Może to pomóc w uniknięciu szkodliwych praktyk seksualnych, takich jak przemoc seksualna czy seks bez zgody.

Po czwarte rozmawianie o seksie może pomóc w uniknięciu nieporozumień i niepotrzebnego stresu. Może to również pomóc w rozwiązaniu problemów, które mogą się pojawić w sferze seksualnej.

Po piąte rozmawianie o seksie jest ważne, ponieważ pomaga w utrzymaniu zdrowych relacji, zrozumieniu swoich potrzeb i preferencji, zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową, uczy zdrowego podejścia do seksualności i pomaga w uniknięciu nieporozumień.

Jak rozmawiać?

To zawsze jest dylemat… Po pierwsze szczerze, ale delikatnie. Przecież nie chcesz, żeby to było przykre tylko, żeby było lepiej. Mój co czujesz jak czujesz. Co lubisz czego nie lubisz. Nie oceniaj partnera_ki. To wasza wspólna sprawa, żeby nauczyć się lepiej być w tym razem. Możesz zacząć od tego co już jest dobrego, co ci sprawia przyjemność, a potem o tym nad czym można popracować. Tak! Popracować, to jest coś, co trzeba sobie wypraktykować.

Bliskość to również rozmowa… pozwól się poznać!

Dbajcie o siebie nawzajem i szukajcie wspólnego mianownika!

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.