Jak wchodzić w równoprawne relacje?

środa, 17 maja 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Wchodzenie w równoprawne relacje jest ważnym elementem zdrowego i szczęśliwego życia osobistego. W dzisiejszych czasach, gdy kobiety mają większą samodzielność finansową i społeczną, a stereotypy dotyczące płci są coraz mniej istotne, powinno to być łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak, jak wiele innych ważnych rzeczy w życiu, wchodzenie w równoprawne relacje wymaga pracy, komunikacji i zaangażowania ze strony wszystkich zaangażowanych stron.

Pierwszym krokiem do wchodzenia w równoprawne relacje jest zrozumienie, czego chcemy od takiego związku. Musimy mieć jasne wyobrażenie o naszych potrzebach i oczekiwaniach, abyśmy mogli je wyrazić i omówić z naszym partnerem. To ważne, abyśmy czuli się swobodnie, aby mówić o tym, co jest dla nas ważne, a nasz partner powinien być otwarty i gotowy do słuchania naszych potrzeb. W ten sposób będziemy w stanie pracować razem nad tym, co jest dla nas obu ważne, i budować związek oparty na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Drugim kluczowym elementem wchodzenia w równoprawne relacje jest równość w rozdzielaniu obowiązków. Oznacza to, że obowiązki domowe, finanse i wszelkie inne obowiązki są dzielone równo między partnerami. Nie powinno być sytuacji, w której jedna osoba jest odpowiedzialna za większość obowiązków, ponieważ to prowadzi do nierównowagi i frustracji. Zamiast tego, obie strony powinny działać razem, aby znaleźć rozwiązania, które są korzystne dla nich obu i które umożliwiają im spędzanie czasu razem.

Kolejnym ważnym elementem równoprawnych relacji jest szacunek. Szanowanie partnera oznacza, że traktujemy go z szacunkiem, szanujemy jego uczucia i opinie, nie krytykujemy go w obecności innych i nie naruszamy jego granic. To również oznacza, że słuchamy partnera i szanujemy jego czas, nie przerywamy, gdy mówi, i nie monopolizujemy rozmowy. Szanowanie partnera jest kluczowe dla utrzymania zdrowych relacji i powinno być priorytetem dla obu stron.

Ważnym elementem równoprawnych relacji jest również elastyczność. Życie jest pełne niespodzianek i zmian, więc ważne jest, aby być elastycznym i gotowym do dostosowania się do nowych sytuacji. W równoprawnych relacjach obie strony powinny być gotowe do współpracy i kompromisu, gdy pojawiają się nowe wyzwania.

Wchodzenie w równoprawne relacje wymaga jednak wysiłku, komunikacji i gotowości do refleksji nad własnymi przekonaniami i zachowaniami.

Komunikacja jest kluczowym elementem każdej zdrowej relacji. Równoprawne partnerstwo wymaga uczciwego i otwartego dialogu, w którym obie strony mogą wyrazić swoje potrzeby, pragnienia i obawy. Ważne jest słuchanie uważne drugiej osoby, udzielanie wsparcia emocjonalnego i unikanie agresywnych form komunikacji. Budowanie zdrowej komunikacji pozwala na rozwiązywanie konfliktów w sposób konstruktywny i wzmacnia więź między partnerami.

Równoprawne relacje opierają się na akceptacji i szacunku dla indywidualności każdej osoby. Każdy partner ma prawo do wyrażania swoich poglądów, marzeń i celów życiowych. W równoprawnym partnerstwie nie ma miejsca na dominację jednej strony nad drugą. Wzajemny szacunek oznacza akceptację różnic i wspieranie wzrostu osobistego obu partnerów.

Obowiązki i odpowiedzialności są dzielone w sposób sprawiedliwy i zgodny z umiejętnościami i preferencjami obu stron. Niezależnie od tradycyjnych ról płciowych, równoprawne partnerstwo dąży do równoważenia obowiązków domowych, opiekuńczych i finansowych. Ważne jest, aby partnerzy wspólnie ustalili, jakie zadania będą wykonywać, biorąc pod uwagę swoje umiejętności, potrzeby i preferencje.

Decyzje podejmowane są w drodze konsensusu. Oznacza to, że obie strony mają równe prawo do wyrażania swoich opinii i uczestniczenia w procesie podejmowania decyzji. Ważne jest wysłuchiwanie drugiej osoby, rozmowa i szukanie rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla obu partnerów.

Wchodzenie w bezpieczne relacje oparte na szacunku dla siebie nawzajem i tego kim jesteśmy wydaje się w dzisiejszych czasach normą, w pewnym sensie każdemu na tym zależy. 

Nie zawsze jednak się to udaje, wtedy szukamy rozwiązań - nie bój się ich szukać i dbać o swoje potrzeby - masz do tego prawo! 

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.