Pewność siebie – co to właściwie oznacza?

wtorek, 27 lipca 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

pewność siebie

 

„Jeśli jest coś, co możesz zrobić, albo ci się śni, że możesz, zacznij to robić. W śmiałości tkwi geniusz, potęga i sława.” (Johann Wolfgang von Goethe)

 


Pewność siebie – co to właściwie oznacza?

Pewność siebie według Immanuela Kanta, jest generowana przez obserwację i refleksję nad sobą i swoją osobowością. Człowiek jest widzem, ale również przedmiotem obserwacji.

Pewność siebie według Georga Hegla, jest to suma doświadczeń niezależności i braku niezależności, symbolicznie w postaci konfliktu pomiędzy panem i sługą. (Fenomenologia ducha)

Pewność siebie to w zasadzie uznanie własnej osobowości. W ten sposób staramy się odpowiedzieć na pytanie: Kim lub czym jestem?

Ale pewność siebie, to również wiara we własne możliwości, zaufanie do siebie, przekonanie o swoich talentach czy kompetencjach i umiejętnościach. W ten sposób zyskujemy, a nawet budujemy swoje własne poczucie bezpieczeństwa. Pewność siebie zmniejsza uczucie strachu w trudnych sytuacjach, daje poczucie własnej wartości i sprawczości.

 

„Pewność siebie nie ma źródła w tym, że zawsze ma się rację, ale w braku obawy przed pomyłką.” (Peter T. Mcintyre)

 

Co wpływa na siłę poczucia pewności siebie?

  • moje własne myśli

  • moje poglądy

  • moje nastawienie

  • reakcje ludzi na mnie

  • doświadczenia z domu rodzinnego

  • doświadczenia ze szkoły czy pracy

  • religia

  • wychowanie

  • rola społeczna

  • rola rodzinna

  • interakcje z otoczeniem

  • relacje w rodzinie i z przyjaciółmi innymi bliskimi

  • stan zdrowia, przebyte choroby, niepełnosprawność czy ograniczenia

Większość naszej wiedzy i przekonań o sobie budujemy na podstawie tego, czego dowiadujemy się z otoczenia. A to jakiego rodzaju informacje otrzymujemy zależy w bardzo dużym stopniu od relacji jaka jest między nami a bliskimi. Od osób, z którymi jesteśmy silnie związani w pozytywnych relacjach zazwyczaj otrzymujemy pozytywne komunikaty. Dzięki temu mamy możliwość budowania pozytywnego obrazu siebie co w prosty sposób przekłada się na naszą pewność siebie. Jeśli jednak, z jakiego powodu te relacje nie są dobre i często jesteś krytykowany, to niestety ale poczucie pewności siebie nie buduje się w sposób pozytywny, czyli wpływa na niską samoocenę.

 

Jakie są składowe odczuwania pewności siebie?

  • poczucie własnej skuteczności

  • poczucie własnej wartości

 

Dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy w stanie pracować nad obiema składowymi i możemy je rozwijać. W ten sposób możemy zwiększyć swoją pewność siebie. Jednym z najlepszych działań jakie możesz podjąć aby budować swoją pewność siebie, to wyznaczać sobie cele.

 

Jednym z największych odkryć, jakich dokonał człowiek, i jedną z największych dla niego niespodzianek jest uświadomienie sobie, że może on uczynić to, o czym ze strachem sądził, że jest dla niego niewykonalne.”
(Henry Ford)

 

Nad wieloma rzeczami na szczęście możemy pracować. Możemy świadomie i celowo budować swoje poczucie wartości. Nie zawsze jest możliwe aby zrobić to samodzielnie, dlatego możemy skorzystać z pomocy i wsparcia psychologa i treningu lub coachingu, który pomoże nam znaleźć siebie czy zbudować siebie na nowo.

 

 Alicja Krawczyk
psycholog >
P
ratktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.