Zmęczenie byciem w związku

poniedziałek, 8 lutego 2016

terapia parZwiązki międzyludzkie są angażujące emocjonalnie nawet wtedy, a może nawet bardziej wtedy, kiedy nie są do końca satysfakcjonujące. Zmęczenie w związku jest więc czymś zupełnie normalnym, aby jednak czerpać radość z relacji, należy wiedzieć, skąd się ono bierze i jak można je zmniejszyć.

Kłótnie jako przyczyna zmęczenia

Niezgodność charakterów jest główną i najczęściej podawaną przyczyną rozwodów, ale tak naprawdę widoczna jest przynajmniej przejściowo w każdym związku. Niektórzy nawet twierdzą, że najgorsze przypadki niezgodności to zgodność idealna, kiedy ludzie o takich samych charakterach trafiają na punkt, w którym ich opinie się różnią. Takie chwile nieuchronnie prowadzą do spięcia i nie ma w tym niczego niepokojącego. Kłótnie w związkach są zjawiskiem zupełnie normalnym i w równym stopniu dotyczą par młodych, co tych z największym stażem.

 

Pojedyncza kłótnia nie jest w stanie rozbić dojrzałego związku. Nawet setki to za mało, ale każda z nich powoduje wzrost zmęczenia i spadek satysfakcji obojga partnerów, a to już poważny problem. Oczywiście nie można wyeliminować kłótni, ale daje się zrobić coś innego – nauczyć się je prowadzić rozsądnie.

 

Rola komunikacji w związku

Każdy związek opiera się na swoistym porozumieniu. Umiejętność komunikacji, zwłaszcza dziś, w dobie SMS-ów i Facebooka, staje się mniej powszechna niż kiedykolwiek – umiemy mówić, umiemy pisać, ale nie potrafimy słuchać i powoli wielu z nas zatraca zdolność do rozumienia drugiej osoby. Coraz rzadziej też rozumiemy ideę dyskusji i argumentacji, a to sprawia, że wszystkie różnice zdań stają się jałowe i zamiast być budulcem silnego związku, prowadzą do spięć, kłótni i stają się przeszkodą na drodze jego rozwoju.

 

Jak nauczyć się komunikacji

Najlepszym nauczycielem komunikacji jest praktyka, jednak w wielu przypadkach nie da się zacząć praktycznej rozmowy bez odrobiny teorii i ćwiczeń, tak je nazwijmy, warsztatowych. Konsultacja z psychologiem często jest parom potrzebna nie ze względu na wagę samych problemów, tylko dlatego, że partnerzy w związku nie mają umiejętności bezkonfliktowego rozwiązywania swoich kłopotów. Psycholog czy terapeuta małżeński nie ma wówczas rozwiązać problemów w związku, tylko przedstawia narzędzia, które para, a wlaściwie każdy z partnerów będzie mógł już samodzielnie wykorzystywać.

 

Czy terapia par działa?

Konsultacja dla par może działać, ale pod jednym warunkiem – obie strony  powinny czuć autentyczną potrzebę jego rozwiązania. Już na tym etapie często pojawiają się kłopoty i dlatego profesjonalna pomoc staje się wielu osobom niezbędna. Terapia dla par nie działa tak, jak sobie to niektórzy wyobrażają – to nie jest tak, że po wyjściu od psychologa czy seksuologa kłótnie nagle ustają. Nie ustaną zapewne nigdy, natomiast przy lepszej komunikacji z pewnością będzie ich mniej, zwłaszcza tych dotyczących drobiazgów oraz będą miały zupełnie inny przebieg. O wiele ważniejszą zmianą jest fakt, że od zakończenia dobrej terapii partnerzy będą w stanie samodzielnie rozwiązać sporą ilość problemów, które przed rozpoczęciem konsultacji całkowicie ich przerastały. Pod tym względem rzeczywiście terapia małżeńska jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi, jakie można wykorzystać, aby wspierać rozwój związku.

 

Pozdrawiamy ciepło
Psycholodzy i seksuolodzy z Psychorada.pl

 

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.