Zmęczenie byciem w związku

poniedziałek, 8 lutego 2016

terapia parZwiązki międzyludzkie są angażujące emocjonalnie nawet wtedy, a może nawet bardziej wtedy, kiedy nie są do końca satysfakcjonujące. Zmęczenie w związku jest więc czymś zupełnie normalnym, aby jednak czerpać radość z relacji, należy wiedzieć, skąd się ono bierze i jak można je zmniejszyć.

Kłótnie jako przyczyna zmęczenia

Niezgodność charakterów jest główną i najczęściej podawaną przyczyną rozwodów, ale tak naprawdę widoczna jest przynajmniej przejściowo w każdym związku. Niektórzy nawet twierdzą, że najgorsze przypadki niezgodności to zgodność idealna, kiedy ludzie o takich samych charakterach trafiają na punkt, w którym ich opinie się różnią. Takie chwile nieuchronnie prowadzą do spięcia i nie ma w tym niczego niepokojącego. Kłótnie w związkach są zjawiskiem zupełnie normalnym i w równym stopniu dotyczą par młodych, co tych z największym stażem.

 

Pojedyncza kłótnia nie jest w stanie rozbić dojrzałego związku. Nawet setki to za mało, ale każda z nich powoduje wzrost zmęczenia i spadek satysfakcji obojga partnerów, a to już poważny problem. Oczywiście nie można wyeliminować kłótni, ale daje się zrobić coś innego – nauczyć się je prowadzić rozsądnie.

 

Rola komunikacji w związku

Każdy związek opiera się na swoistym porozumieniu. Umiejętność komunikacji, zwłaszcza dziś, w dobie SMS-ów i Facebooka, staje się mniej powszechna niż kiedykolwiek – umiemy mówić, umiemy pisać, ale nie potrafimy słuchać i powoli wielu z nas zatraca zdolność do rozumienia drugiej osoby. Coraz rzadziej też rozumiemy ideę dyskusji i argumentacji, a to sprawia, że wszystkie różnice zdań stają się jałowe i zamiast być budulcem silnego związku, prowadzą do spięć, kłótni i stają się przeszkodą na drodze jego rozwoju.

 

Jak nauczyć się komunikacji

Najlepszym nauczycielem komunikacji jest praktyka, jednak w wielu przypadkach nie da się zacząć praktycznej rozmowy bez odrobiny teorii i ćwiczeń, tak je nazwijmy, warsztatowych. Konsultacja z psychologiem często jest parom potrzebna nie ze względu na wagę samych problemów, tylko dlatego, że partnerzy w związku nie mają umiejętności bezkonfliktowego rozwiązywania swoich kłopotów. Psycholog czy terapeuta małżeński nie ma wówczas rozwiązać problemów w związku, tylko przedstawia narzędzia, które para, a wlaściwie każdy z partnerów będzie mógł już samodzielnie wykorzystywać.

 

Czy terapia par działa?

Konsultacja dla par może działać, ale pod jednym warunkiem – obie strony  powinny czuć autentyczną potrzebę jego rozwiązania. Już na tym etapie często pojawiają się kłopoty i dlatego profesjonalna pomoc staje się wielu osobom niezbędna. Terapia dla par nie działa tak, jak sobie to niektórzy wyobrażają – to nie jest tak, że po wyjściu od psychologa czy seksuologa kłótnie nagle ustają. Nie ustaną zapewne nigdy, natomiast przy lepszej komunikacji z pewnością będzie ich mniej, zwłaszcza tych dotyczących drobiazgów oraz będą miały zupełnie inny przebieg. O wiele ważniejszą zmianą jest fakt, że od zakończenia dobrej terapii partnerzy będą w stanie samodzielnie rozwiązać sporą ilość problemów, które przed rozpoczęciem konsultacji całkowicie ich przerastały. Pod tym względem rzeczywiście terapia małżeńska jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi, jakie można wykorzystać, aby wspierać rozwój związku.

 

Pozdrawiamy ciepło
Psycholodzy i seksuolodzy z Psychorada.pl

 

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.