Zdrada rozumiana na dwa sposoby?

Możesz rozwiązać wszystkie intymne problemy w Twoim życiu. Profesjonalnie, skutecznie i anonimowo. 

 

"Mój chłopak i ja mamy rożne rozumienie zdrady. On uważa ze to stosunek z inną, a ja że wystarczy pocałunek by zdradzić. Jak się dogadać i wyznaczyć wspólne granice?"

Dla każdego człowieka zdrada oznacza coś innego. Wynika to z wyznawanej religii, postaw moralnych, wychowania, osobistych doświadczeń. Różnorodność w podejściu do zdrady może rodzić wiele nieporozumień w związku. Coś, co dla jednego jest nieznaczącą i niegroźną przygodą, dla innego oznacza krzywdę nie do wybaczenia. Dlatego warto na samym początku ustalić pewne granice, określić dopuszczalne zachowania w kontaktach z osobami trzecimi.

Liczne badania pokazały, że kobiety i mężczyźni różnią się w podejściu do zdrady. Dla kobiet mniej akceptowalna jest zdrada emocjonalna przez partnera, dla mężczyzn zdrada fizyczna. Ma to swoje wyjaśnienie w teorii ewolucyjnej. Mężczyzna zdradzony seksualnie przez swoją partnerkę może mieć wątpliwości, czy wychowuje lub będzie w przyszłości wychowywał własne dzieci. Z kolei kobieta zdradzona przez mężczyznę emocjonalnie może odczuwać zagrożenie w związku z utratą ewentualnych zasobów materialnych, energetycznych wraz z odejściem partnera do innej kobiety. Tak więc łatwiej wybaczyć jej pojedynczą, niewiele znaczącą przygodę seksualną ukochanego niż fakt, że zakochał się w innej kobiecie, nawet jeśli ich relacja nie ma podłoża seksualnego.

Ludzie zdradzają się z różnych powodów: z ciekawości, chęci sprawdzenia się, niespełnienia seksualnego czy emocjonalnego w związku, chęci zrobienia na złość partnerowi, chwilowego zauroczenia. Niezależnie od przyczyn, zdrada zawsze niesie ze sobą poważne konsekwencje dla związku. Główną z nich jest utrata zaufania do partnera, wiary w jego dobre intencje wobec nas. Jeśli czuje Pani, ze utraci zaufanie do swojego partnera, gdy ten pocałuje inną kobietę, to niezależnie od Waszych wcześniejszych ustaleń (będących np. wynikiem kompromisu), poczucie zdrady i krzywdy pojawi się. Granice zatem nie powinny być wynikiem kompromisu, ale należy je dostosować do poglądów osoby mniej tolerancyjnej w związku. Jest to dosyć istotne szczególnie w obliczu faktu, iż zdrada i związana z nią utrata zaufania jest najczęstszą przyczyną rozpadu związków.

 

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Zawadzka, seksuolog


Aby mieć pełny dostęp do wszystkich artykułów, bezpłatnych konsultacji, darmowego narzędzia monitorującego zadowolenie z życia i satysfakcję seksualną, oraz gratisowe ebooki załóż bezpłatne konto na Psychoradzie.

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.