Urlop i co dalej?

wtorek, 29 kwietnia 2014

motywacja w wakacje

Lato to czas urlopu i wakacji. Korzystamy ze słońca i jego dobrodziejstw, zapominamy o codziennych problemach, relaksujemy się. Należy jednak pamiętać, że nic co dobre nie trwa wiecznie. Raptem za 4-5 miesiecy znowu pojawią się chłodniejsze dni i zacznie się czas jesienny.

 

Co zrobić aby maksymalnie wykorzystać lato i dobry nastrój?
Jak naładować się energetycznie? Jak zadbać o siebie latem,
aby móc utrzymać dobry nastrój także w okresie jesienno-zimowym?

Korzystanie z uroków lata nastraja nas optymistycznie. Jesteśmy bardziej zadowoleni i zrelaksowani. Co zrobić aby ten stan utrzymał się jak najdłużej?

Przede wszystkim należy korzystać z ciepła i pięknej pogody. Spacery, wycieczki czy rower, powinny być na porządku dziennym. Rozsądne korzystanie z promieni słonecznych także. Słońce nastraja optymistycznie, dodaje energii i poprawia nasz nastrój.

Jeżeli aktywnie wypoczywamy na świeżym powietrzu, nasz organizm odpoczywa i regeneruje się. Ważne jest codzienne dotlenianie się i przebywanie na zewnątrz przynajmniej przez godzinę dziennie.

Jeżeli mamy taką możliwość dobrze jest zmienić swoje otoczenie i wyjechać. Zapewni nam to nowy klimat i bogate wspomnienia, do których będzie można wracać w chłodniejsze dni.

Ważne aby czas wakacji był czasem zbierania nowych doświadczeń i przeżyć. Dzięki temu będziemy potrafili oderwać się od codziennych spraw i lepiej wypocząć.

Czas wakacji i przerwę od obowiązków szkolnych i zawodowych, możemy wykorzystać także na zawieranie nowych i pogłębianie już istniejących relacji społecznych. Dzięki temu zawarte przyjaźnie będą mogły wspierać nas także po zakończonym urlopie. Kiedy będziemy w trudnej sytuacji, będziemy mogli zwrócić się o pomoc do naszych przyjaciół, co wpłynie dodatnio na nasze problemy.

Czas wakacji to dobry okres na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze. Szeroka dostępność warzyw i owoców ułatwia ułożenie zbilansowanej diety i utratę nadprogramowych kilogramów. Dzięki temu możemy poczuć się lekko i dobrze we własnej skórze. Pamiętajmy, że w okresie zimowym, o mniejszej aktywności, łatwo jest przybrać na wadze. Dlatego zacznijmy dbać o siebie już od dzisiaj, aby wykształcić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Zdrowa dieta wpłynie korzystnie na nasza urodę, kondycję i samopoczucie.

Warto także zainteresować się jakimś nowym sportem czy innym rodzajem aktywności poza domem. Kiedy mamy więcej czasu i jesteśmy wypoczęci, łatwiejsze może stać się zapisanie na zajęcia z aerobicu czy na siłownię. Warto zainteresować się także pływaniem, które w połączeniu z ładną pogodą i ciepłem, dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

Dbajmy także o swoja kondycję umysłową. O to aby umysł oczyszczać ze zbędnych informacji i niekorzystnych myśli. Warto przeprowadzić swoisty detoks od negatywnych myśli i nastawień. Dzięki temu zyskamy więcej energii i będziemy zdrowsi i bardziej zadowoleni z życia. To zaprocentuje także w kolejnych miesiącach. Aby uwolnić się od nagromadzonych stresów w ciele, warto wybrać się na masaż. To zapewni nam dodatkową dozę odprężenia i uwolni napięcia w ciele. Dzięki temu oczyścimy się także emocjonalnie. Jeżeli chodzi o kondycję psychiczną, warto nauczyć się technik relaksacyjnych i medytacyjnych. Jedną z nich może być metoda Jacobsona, w której naprzemiennie napinamy i rozluźniamy mięśnie naszego ciała. Codzienny trening zaprocentuje lepszym radzeniem sobie ze stresem i równowagą emocjonalną. Jeżeli chodzi o nasze emocje, warto poświęcić wolny wakacyjny czas, na lepsze poznawanie siebie i rozwój. Zdanie sobie sprawy z przeżywanych emocji i skuteczny trening emocjonalny sprawią, że będziemy lepiej radzić sobie w życiu i zadziałamy profilaktycznie przeciwko takim problemom jak depresja, która często dopada nas po wakacyjnym urlopie. Warto zdawać sobie z tego sprawę i już teraz zadbać o naszą dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Udział w licznych warsztatach rozwoju osobistego, ubogaci naszą osobowość i sprawi, że zdamy sobie lepiej sprawę z własnych mocnych i słabych stron.

Ważne jest także codzienne poświęcanie czasu sobie. Wręcz należy wygospodarować przynajmniej godzinę dziennie na to aby pobyć ze sobą i swoimi myślami, poczytać ciekawą, rozwijającą lekturę czy też po prostu posłuchać muzyki we własnym towarzystwie. Zatrzymać się na chwile i pomyśleć jakie są nasze cele i oczekiwania, do czego dążymy i co chcemy osiągnąć. Ustalenie własnej listy osiągnięć może nam ułatwić dążenie do nich i zdobywanie kolejnych celów. Warto sprawiać sobie na co dzień mniejsze i większe przyjemności. Trochę się porozpieszczać. W codziennym życiu nakładamy na siebie wiele obowiązków i pracy. Dlatego czas wakacyjny dobrze jest wykorzystać na zadbanie o siebie na każdym poziomie i zadbanie o własne potrzeby.

Czas wakacji może być także okresem rozkwitu naszych związków lub też czasem, w którym pojawi się nowa miłość. Warto pielęgnować łączące nas z innymi uczucia. Są one bowiem źródłem wsparcia i zadowolenia, nie tylko w okresie wakacyjnym ale na stałe. Warto rozwijać łączące nas z ludźmi więzi, szczególnie w związku romantycznym. Warto także zadbać o dobre relacje w rodzinie, z którą spędzamy przecież najwięcej czasu.

Czas wakacji to czas odnowy i nowych możliwości. Dzięki wypoczynkowi mamy możliwość spojrzenia z dystansu na pojawiające się problemy, oderwania się od codzienności i zadbania o siebie na różnych poziomach, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Ważne aby czas wolny czy wakacyjny wykorzystać jak najlepiej. Trzeba pamiętać, że to w jaki sposób spędzimy wolne dni, będzie miało wpływ na naszą kondycję w okresie jesienno-zimowym. Postarajmy się więc zadbać o siebie jak najlepiej. Udanego wypoczynku!

 

Anna Obrzut
psycholog

Chcesz mieć dostęp do większej ilości artykułów? Załóż bezpłatne konto i sprawdź co jeszcze zyskasz >>

 

Komentarze z Facebooka:

Napisz co myślisz - pytania i merytoryczne komentarze zawsze mile widziane!

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.