Za dużo internetu? Napady obżarstwa? Alkohol? Hazard?

sobota, 13 kwietnia 2019

:: Pomoc psychoterapeutyczna w uzależnieniach >

 

Znasz kogoś uzależnionego? A może czujesz, że masz problem z uzależnieniem?

Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego. W  przypadku  uzależnienia  chemicznego, środek psychoaktywny  jest dostarczany z zewnątrz tak jak alkohol czy narkotyki. Natomiast w uzależnieniach od czynności czyli uzależnieniach behawioralnych, to sam organizm w reakcji na stymulujące  bodźce (jedzenie, zakupy, praca, gry  hazardowe) może  uwalniać substancje  wpływające na odczuwanie przyjemności i zadowolenia tj. endorfinę, enkefalinę czy serotoninę i dopaminę

Najpopularniejsze w Polsce uzależnienia dotyczą siecioholizmu (internet), pracoholizmu, zakupoholizmu, hazardu, tanoreksji (konieczności bycia ciągle opalonym), ortoreksji (obsesji zdrowego jedzenia) czy bigoreksji (zaburzenie psychiczne polegającena subiektywnym negatywnym obrazie własnego wyglądu).

 2% Polaków to osoby uzależnione od internetu
 4% przejawia symptomy kompulsywnego kupowania
 5% ma problem z nałogowym hazardem
13% uzależnionych od hazardu zażywało amfetaminę
17% pracoholików zażywa marihuanę lub haszysz
19% jest pracoholikami
24% hazardzistów zażywa marihuanę lub haszysz  
30% zakupoholików zażywa marihuanę lub haszysz  
32% osób zagrożonych uzależnienim używa środków psychoaktywnych
36% stanowią osoby zagrożone obecnie pracoholizmem
40% osób uzależnionych zażywa środki psychoaktywne
44% osób uzaleznionych od sieci zażywa marihuanę lub haszysz 
Badaniem zostały objęte osoby od 15 roku życia, zatem ilość osób, które mają problem z uzależnienim jest wyższy.


Każde zachowanie nałogowe to zachowanie powtarzające się. Jego celem jest zredukowanie złego samopoczucia i  wewnętrznego napięcia. Osoby uzależnione nie są w stanie zapanować nad przymusem wykonania danej czynności. W  efekcie zaczyna to wpływać negatywnie na ich funkcjonowanie, a z czasem także zmieniać całokształt ich  zachowań, łącznie z występowaniem zespołu abstynencyjnego.

Nikt nigdy nie staje się uzależniony od pierwszego razu wykonania określonej czynności (spożycia alkoholu, używania internetu etc.). Uzależnienie to ciągły stan zaburzenia zdrowia psychicznego albo psychicznego i fizycznego. Jak każda choroba ma kilka etapów, od wstępnego zainteresowania, aż do stan przewlekły i krytyczny. Może rozwijać sie latami. W przypadku niektórych form uzaleznienia przez wiele lat moze nei być widać, że dany czlowiek zmaga sięz uzależnieniem z którym nie potrafi sobie samodzielnie poradzić.

Jeśli dane zachowanie staje się nawykowe, jest częste, a przede wszystkim staje się przyczyną problemów zdrowotnych, finansowych, osobistych czy zawodowych, a zaprzestanie go powoduje silny dyskomfort oznacza to, że stało się faktycznym uzależnieniem. Powiedzenie mówi: Jeśli chcesz sprawdzić czy jesteś od czegoś uzależniony, spróbuj sobie tego odmówic na dłuższy czas. Każdy kto był uzalezniony od tytoniu, wie jak trudno jest nei zapalic kolejnego papierosa. Z tego względu ludzie zamiast starać się sobie pomóc jeszcze bardziej dają się wciągać w szpony nałogu.


Po więcej informacji o terapii uzależnień zapraszamy na stronę >

 

Pozdrawiam serdecznie
Aneta Styńska
psycholog

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.