Autyzm u dorosłych - Rozumienie, diagnoza i wsparcie

wtorek, 3 października 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Autyzm to neurobiologiczny stan, który wpływa na sposób, w jaki osoba myśli, zachowuje się i komunikuje się z otoczeniem. Choć często kojarzony z dzieciństwem, autyzm to nie stan, który przemija wraz z wiekiem. Wielu dorosłych również zmaga się z tym zaburzeniem, ale ich potrzeby i doświadczenia są często niedoceniane lub niewłaściwie zrozumiane. 

Diagnoza autyzmu u dorosłych

Rozpoznanie autyzmu u dorosłych może być bardziej skomplikowane niż u dzieci, ze względu na to, że objawy mogą być mniej widoczne lub inaczej wyrażone. Istnieją jednak pewne wspólne cechy charakteryzujące autyzm u dorosłych:

 1. Trudności w komunikacji społecznej: Osoby dorosłe z autyzmem mogą mieć trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, czytaniu mimiki twarzy, rozumieniu tonu głosu i subtelnych aspektów komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

 2. Obsesyjne zainteresowania: Autystyczni dorośli często posiadają silne zainteresowania lub pasje, które mogą pochłaniać dużą część ich czasu i energii.

 3. Problemy z elastycznością myślenia: Osoby z autyzmem mogą mieć trudności z przystosowywaniem się do zmiany planów lub rutyn życiowych.

 4. Nadwrażliwość sensoryczna: Wrażliwość na bodźce sensoryczne, takie jak światło, dźwięk, dotyk lub zapach, może być zwiększona u autystycznych dorosłych.

 5. Powtarzalne zachowania: Często można zauważyć powtarzające się gesty lub zachowania, które służą samoregulacji i mogą pomagać w radzeniu sobie z lękiem lub stresującymi sytuacjami.

Warto zaznaczyć, że objawy autyzmu mogą się różnić w zależności od osoby. Nie wszystkie osoby z autyzmem wykazują te same cechy w takim samym stopniu.

Wyzwania autystycznych dorosłych

Osoby dorosłe z autyzmem mogą napotykać na wiele wyzwań, które wpływają na ich życie społeczne, zawodowe i osobiste. Oto kilka najważniejszych kwestii:

 1. Zatrudnienie: Znalezienie i utrzymanie pracy może być trudniejsze dla autystycznych dorosłych ze względu na trudności w komunikacji społecznej i elastyczności myślenia. Niemniej jednak, wielu autystycznych dorosłych posiada wyjątkowe umiejętności, które mogą być cenne dla pracodawców.

 2. Samodzielność: W zależności od stopnia autyzmu, niektórzy dorośli mogą potrzebować wsparcia w codziennych czynnościach życiowych, takich jak zarządzanie finansami, dbanie o siebie i prowadzenie gospodarstwa domowego.

 3. Zdrowie psychiczne: Osoby autystyczne są bardziej podatne na problemy zdrowia psychicznego, takie jak depresja, lęki czy stres. Warto zadbać o odpowiednie wsparcie psychoterapeutyczne w razie potrzeby.

 4. Społeczność i relacje: Budowanie i utrzymanie zdrowych relacji społecznych może być wyzwaniem, ale również jest kluczowe dla dobrej jakości życia.

 

Wsparcie dla autystycznych dorosłych

Wspieranie autystycznych dorosłych wymaga zrozumienia i uwzględnienia ich indywidualnych potrzeb. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby zapewnić wsparcie dla tej grupy osób:

 1. Edukacja: Rozpowszechnianie informacji na temat autyzmu i promowanie świadomości może pomóc w redukcji stereotypów i uprzedzeń.

 2. Terapia i wsparcie psychologiczne: Osoby autystyczne mogą korzystać z terapii, które pomagają im rozwijać umiejętności społeczne i radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi.

 3. Wspierające środowisko pracy: Pracodawcy mogą tworzyć przyjazne i dostosowane do potrzeb środowisko pracy, które umożliwia autystycznym dorosłym osiągnięcie sukcesu zawodowego.

 4. Programy społecznościowe: Tworzenie miejsc, gdzie osoby autystyczne mogą spotykać się, nawiązywać relacje i uczestniczyć w działaniach społecznych, może pomóc w zwiększeniu ich poczucia przynależności.

 

Autyzm to stan, który wpływa na życie nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Rozumienie autyzmu u dorosłych, diagnoza i odpowiednie wsparcie są kluczowe dla zapewnienia im pełnego i satysfakcjonującego życia. Ważne jest, aby docenić różnice i indywidualne potrzeby osób autystycznych i dążyć do stworzenia bardziej inkluzywnej i akceptującej społeczności.

 

 

 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.