Autyzm u dorosłych - Rozumienie, diagnoza i wsparcie

wtorek, 3 października 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Autyzm to neurobiologiczny stan, który wpływa na sposób, w jaki osoba myśli, zachowuje się i komunikuje się z otoczeniem. Choć często kojarzony z dzieciństwem, autyzm to nie stan, który przemija wraz z wiekiem. Wielu dorosłych również zmaga się z tym zaburzeniem, ale ich potrzeby i doświadczenia są często niedoceniane lub niewłaściwie zrozumiane. 

Diagnoza autyzmu u dorosłych

Rozpoznanie autyzmu u dorosłych może być bardziej skomplikowane niż u dzieci, ze względu na to, że objawy mogą być mniej widoczne lub inaczej wyrażone. Istnieją jednak pewne wspólne cechy charakteryzujące autyzm u dorosłych:

 1. Trudności w komunikacji społecznej: Osoby dorosłe z autyzmem mogą mieć trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, czytaniu mimiki twarzy, rozumieniu tonu głosu i subtelnych aspektów komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

 2. Obsesyjne zainteresowania: Autystyczni dorośli często posiadają silne zainteresowania lub pasje, które mogą pochłaniać dużą część ich czasu i energii.

 3. Problemy z elastycznością myślenia: Osoby z autyzmem mogą mieć trudności z przystosowywaniem się do zmiany planów lub rutyn życiowych.

 4. Nadwrażliwość sensoryczna: Wrażliwość na bodźce sensoryczne, takie jak światło, dźwięk, dotyk lub zapach, może być zwiększona u autystycznych dorosłych.

 5. Powtarzalne zachowania: Często można zauważyć powtarzające się gesty lub zachowania, które służą samoregulacji i mogą pomagać w radzeniu sobie z lękiem lub stresującymi sytuacjami.

Warto zaznaczyć, że objawy autyzmu mogą się różnić w zależności od osoby. Nie wszystkie osoby z autyzmem wykazują te same cechy w takim samym stopniu.

Wyzwania autystycznych dorosłych

Osoby dorosłe z autyzmem mogą napotykać na wiele wyzwań, które wpływają na ich życie społeczne, zawodowe i osobiste. Oto kilka najważniejszych kwestii:

 1. Zatrudnienie: Znalezienie i utrzymanie pracy może być trudniejsze dla autystycznych dorosłych ze względu na trudności w komunikacji społecznej i elastyczności myślenia. Niemniej jednak, wielu autystycznych dorosłych posiada wyjątkowe umiejętności, które mogą być cenne dla pracodawców.

 2. Samodzielność: W zależności od stopnia autyzmu, niektórzy dorośli mogą potrzebować wsparcia w codziennych czynnościach życiowych, takich jak zarządzanie finansami, dbanie o siebie i prowadzenie gospodarstwa domowego.

 3. Zdrowie psychiczne: Osoby autystyczne są bardziej podatne na problemy zdrowia psychicznego, takie jak depresja, lęki czy stres. Warto zadbać o odpowiednie wsparcie psychoterapeutyczne w razie potrzeby.

 4. Społeczność i relacje: Budowanie i utrzymanie zdrowych relacji społecznych może być wyzwaniem, ale również jest kluczowe dla dobrej jakości życia.

 

Wsparcie dla autystycznych dorosłych

Wspieranie autystycznych dorosłych wymaga zrozumienia i uwzględnienia ich indywidualnych potrzeb. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby zapewnić wsparcie dla tej grupy osób:

 1. Edukacja: Rozpowszechnianie informacji na temat autyzmu i promowanie świadomości może pomóc w redukcji stereotypów i uprzedzeń.

 2. Terapia i wsparcie psychologiczne: Osoby autystyczne mogą korzystać z terapii, które pomagają im rozwijać umiejętności społeczne i radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi.

 3. Wspierające środowisko pracy: Pracodawcy mogą tworzyć przyjazne i dostosowane do potrzeb środowisko pracy, które umożliwia autystycznym dorosłym osiągnięcie sukcesu zawodowego.

 4. Programy społecznościowe: Tworzenie miejsc, gdzie osoby autystyczne mogą spotykać się, nawiązywać relacje i uczestniczyć w działaniach społecznych, może pomóc w zwiększeniu ich poczucia przynależności.

 

Autyzm to stan, który wpływa na życie nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Rozumienie autyzmu u dorosłych, diagnoza i odpowiednie wsparcie są kluczowe dla zapewnienia im pełnego i satysfakcjonującego życia. Ważne jest, aby docenić różnice i indywidualne potrzeby osób autystycznych i dążyć do stworzenia bardziej inkluzywnej i akceptującej społeczności.

 

 

 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.