Budowanie pewności siebie – jak to zrobić?

wtorek, 7 czerwca 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Konflikt ról

Budowanie czy rozwijanie pewności siebie jest oczywiście możliwe. Jednak wymaga trochę zaangażowania i pracy. Można je podzielić na cztery etapy. Pierwszym etapem jest przygotowanie do zwiększenia pewności siebie. Na tym etapie musisz ocenić, gdzie jesteś a następnie jakimi możliwościami i zasobami dysponujesz, żeby ocenić gdzie chcesz się znaleźć. Co chcesz zrobić czy usprawnić jako pierwsze. Musisz być ze sobą szczery, żeby ocena była realna i rzetelna. Aby zrobić to właściwie zrób rzeczy z listy:

Sprawdź swoje osiągnięcia, co już się udało osiągnąć. Jakie 10 rzeczy wymienisz na liście największych, najważniejszych osiągnięć. Co to będzie, zastanów się. Mają to być rzeczy najważniejsze dla Ciebie.

Przeanalizuj swoje mocne strony. Zrób listę tego w czym jesteś dobry Twoim zdaniem. Możesz wykonać analizę SWOT (czyli opisać: mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia)

Odpowiedz sobie na pytanie: Dokąd chcesz w życiu dojść? - co chcesz w życiu osiągnąć, co jest naprawdę ważne. Te przemyślenia pomogą Ci ustalić i opracować konkretny i realny plan działania. Wyznaczysz konkretne cele i będziesz w stanie sprawdzać na bieżąco jakie są Twoje postępy.

Następny etap to rozpoczęcie działania, w którym zaczniesz wzmacniać swoją pewność siebie. Nie starają się od razu osiągać wielkich rzeczy. Podejdź do tego realistycznie i metodycznie. Dążenie małymi kroczkami jest znacznie łatwiejsze do realizacji, a przede wszystkim nie wymaga ogromnego wysiłku.

Aż wreszcie zaczynasz zbliżać się do sukcesu, to już etap trzeci. Znaczna część tego, co zacząłeś w poprzednim etapie będzie już na ukończeniu. A cele z Twojej listy będą już częściowo odhaczone. Zauważysz zmiany w swoim zachowaniu, będziesz silniejszy psychicznie ale i pozytywniej nastawiony do życia i świata.

To dobry moment aby zweryfikować swój plan. Być może część rzeczy przestanie być aktualna, a na ich miejsce pojawią się nowe. Możesz teraz stawiać sobie trudniejsze cele. Pamiętaj, że możesz zmienić swój plan. Nie popadaj jednak w megalomanię.

Wreszcie mamy etap czwarty, w którym Twoje plany zostały osiągnięte. Nie przerywaj jednak procesu pracy nad sobą, skoro już wiesz jak to robić, możesz iść dalej. Bo jak się zatrzymasz, to zaczniesz się cofać. Stawiaj przed sobą nowe wyzwania, czy nowe umiejętności do zdobycia.

Jak zwiększyć pewność siebie?

Jest kilka ważnych zasad o których warto pamiętać aby budować, zwiększać, czy po prostu nie dopuścić do obniżenia swojej pewności siebie.

 • Rozpoznaj, podkreślaj i wykorzystuj swoje mocne strony,
 • nagradzaj się za wysiłki i osiągnięcia,
 • analizuj porażki – wyciągaj z nich wnioski i to czego Cię to uczy, zapamiętuj te lekcje,
 • bądź dla siebie miły,
 • wyznaczaj sobie realistyczne cele (zbyt wygórowane obniżą Twoją motywację i osłabia Twoje morale),
 • nie oczekuj doskonałości, bądź wystarczająco dobry!
 • Pozwól sobie odczuwać emocje.
 • Odpoczywaj jeśli czujesz, że tego potrzebujesz.
 • Zmierz się z lękami, wątpliwościami, również tymi o sobie. Kontaktuj się z każdym swoim odczuciem, nawet nieprzyjemnym, bo to powoduje że jesteś prawdziwy. Każdy ma prawo do słabości, Ty też.
 • Komunikuj swoje potrzeby.
 • Szanuj swoje granice. Zdrowa asertywność pomaga dbać o dobrostan.

Ćwiczenia, które pomogą Ci w budowaniu pewności siebie

Moc wyobraźni

Pomyśl o jakimś aspekcie, w którym brakuje Ci pewności siebie, a chciałbyś ją mieć. A teraz wyobraź sobie taką wersję siebie, która pewnie się porusza, świetnie sobie radzi w tym aspekcie. Zobacz jak przy tym wyglądasz, jak jesteś ubrany, jaka jest Twoja mina. Poczuj to tak, jakbyś już tam był. Zobacz co robisz inaczej niż teraz.

Twoja atrakcyjność

Jeśli nie jesteś zadowolony czy zadowolona ze swojego wyglądu to dajesz światu sygnał o tym właśnie, co powoduje, że masz skłonność do noszenia rzeczy, które szkodzą Ci wizerunkowo. Im bardziej jest krytyczny dla swojego wyglądu, tym bardziej masz skłonność noszenia rzeczy, które to podkreślają.

Pamiętaj, że jesteś wyjątkowy/a, a krytyka siebie nie ma sensu. To może być trudne ale spróbuj – Jesteś atrakcyjna, a nie możesz podobać się wszystkim, więc musisz przynajmniej podobać się sobie. Nie krytykuj siebie, krytykuj ubrania. Podkreślaj odzieżą i dodatkami swoją osobowość i pewność siebie. Ubieraj się w to w czym czujesz się dobrze, a przede wszystkim sobą.

Naśladuj?

Zastanów się kogo uważasz za pewnego siebie, kto Ci imponuje w tym aspekcie. Zastanów się co takiego ta osoba robi, jak wygląda, jak mówi, jak się porusza. A teraz spróbuj wcielić się w rolę, wyobraź sobie, że jesteś tą osobą. Przejdź po mieszkaniu poruszając się czy idąc jak ta osoba. Spróbuj mówić jak ta osoba. Co Ci się tak naprawdę podoba w tej osobie? Co Ci imponuje? Zainspiruj się tym.

Oprócz powyższych ćwiczeń możesz spróbować, do czego Cię zachęcam, pozycji która zwiększa poczucie mocy. Polega ona na tym, że należy stanąć prosto, z wyprężonym kręgosłupem, położyć ręce na biodrach, wystarczy stać w tej pozycji dwie minuty, co wpłynie na zmiany hormonalne w organizmie. Zwiększy się poziom testosteronu a poziom kortyzolu(hormon stresu) zmniejszy, co wpłynie na Twoje samopoczucie. Łatwiej Ci będzie zaznaczyć swoje granice i wyrazić swoje zdanie.

Ważne też aby zmienić sposób postrzegania, czyli najpierw nazywania tego co Cię spotyka. Dlatego kiedy spotyka Cię coś trudnego, zamiast mówić, „to dla mnie bardzo trudne”, spróbuj powiedzieć: „to dla mnie wyzwanie”. To sprawi, że mózg będzie szukał rozwiązań a nie koncentrował się na trudności pokonania tego.


Pewność siebie zmienia wszystko

Kiedy realistycznie zbudowaliśmy obraz siebie, nasza pewność siebie jest lepsza, wiemy na co nas stać. Znamy swoje możliwości i ograniczenia. Mając ich świadomość, wiemy czego w życiu lepiej unikać, po co nie sięgać bo nie będzie to dla nas dobre. Nie musimy być we wszystkim najlepsi. A tym samym znając swoje mocne strony, możemy je jeszcze bardziej rozwijać, nie tracąc czasu na zdobywanie umiejętności, w obszarach, które nie są dla nas. Mamy większą świadomość siebie i otwartość do bycia autentycznym, nie musimy chronić swojego ego, ponieważ znamy swoją wartość i nawet czyjaś krytyka nie zniszczy tego.

Czy warto budować swoją pewność siebie? Jak myślisz? Na którym etapie jesteś aktualnie?

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 

Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.