Co odróżnia ADHD od Borderline?

czwartek, 25 stycznia 2024

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej) i Borderline (Zaburzenie Osobowości Borderline) to dwie różne kategorie zaburzeń psychicznych, choć obie mogą wpływać na funkcjonowanie jednostki w różnych sferach życia. Oto kilka kluczowych różnic między ADHD a Borderline:

  1. Charakterystyka objawów:

    • ADHD charakteryzuje się głównie trudnościami w koncentracji, nadmiernym impulsywnym zachowaniem i nadmierną aktywnością ruchową.

    • Borderline objawia się niestabilnymi relacjami interpersonalnymi, trudnościami z utrzymaniem stabilnej tożsamości, impulsywnym zachowaniem, niestabilnymi emocjami oraz myślami samobójczymi.

 

 

 

  1. Uwaga i koncentracja:

    • Osoby z ADHD mają trudności z utrzymaniem uwagi na jednym zadaniu, są rozproszone, często zapominają o rzeczach i mają problem z organizacją.

    • W Borderline uwaga i koncentracja mogą być zachowane, ale zaburzenie to wiąże się z niestabilnymi emocjami, co może prowadzić do impulsywnego zachowania.

  2. Nastrojowość:

    • ADHD niekoniecznie wiąże się z niestabilnością emocjonalną. Osoby z ADHD mogą doświadczać frustracji z powodu trudności w utrzymaniu uwagi, ale ich nastroje są zazwyczaj krótkotrwałe.

    • W Borderline występują intensywne zmiany nastroju, które mogą obejmować ekstremalne uczucia szczęścia, złości, smutku czy pustki.

  3. Zachowanie interpersonalne:

    • ADHD może wpływać na zdolność utrzymywania długotrwałych relacji ze względu na trudności w koncentracji, ale nie jest to związane z niestabilnością emocjonalną charakterystyczną dla Borderline.

    • Osoby z Borderline często mają problemy z utrzymaniem trwałych relacji z powodu obaw przed porzuceniem, impulsywnego zachowania i niestabilności emocjonalnej.

  4. Przyczyny:

    • ADHD jest uważane za zaburzenie neurobiologiczne, często związane z dziedziczeniem.

    • Borderline jest często związane z trudnościami w funkcjonowaniu emocjonalnym i jest często związane z traumą w dzieciństwie.

  5. Leczenie:

    • Leczenie ADHD może obejmować terapie behawioralne, farmakoterapię (np. stosowanie leków stymulujących).

    • Leczenie Borderline często obejmuje psychoterapię, szczególnie terapię dialektyczno-behawioralną, a czasami również leczenie farmakologiczne.

Warto zaznaczyć, że diagnoza i różnicowanie między tymi dwoma zaburzeniami powinno być dokonywane przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak psycholog czy psychiatra. Osoby doświadczające trudności powinny zasięgnąć pomocy profesjonalnej w celu dokładnej oceny i ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

 
 

 Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.