Co odróżnia ADHD od Borderline?

czwartek, 25 stycznia 2024

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej) i Borderline (Zaburzenie Osobowości Borderline) to dwie różne kategorie zaburzeń psychicznych, choć obie mogą wpływać na funkcjonowanie jednostki w różnych sferach życia. Oto kilka kluczowych różnic między ADHD a Borderline:

 1. Charakterystyka objawów:

  • ADHD charakteryzuje się głównie trudnościami w koncentracji, nadmiernym impulsywnym zachowaniem i nadmierną aktywnością ruchową.

  • Borderline objawia się niestabilnymi relacjami interpersonalnymi, trudnościami z utrzymaniem stabilnej tożsamości, impulsywnym zachowaniem, niestabilnymi emocjami oraz myślami samobójczymi.

 

 

 

 1. Uwaga i koncentracja:

  • Osoby z ADHD mają trudności z utrzymaniem uwagi na jednym zadaniu, są rozproszone, często zapominają o rzeczach i mają problem z organizacją.

  • W Borderline uwaga i koncentracja mogą być zachowane, ale zaburzenie to wiąże się z niestabilnymi emocjami, co może prowadzić do impulsywnego zachowania.

 2. Nastrojowość:

  • ADHD niekoniecznie wiąże się z niestabilnością emocjonalną. Osoby z ADHD mogą doświadczać frustracji z powodu trudności w utrzymaniu uwagi, ale ich nastroje są zazwyczaj krótkotrwałe.

  • W Borderline występują intensywne zmiany nastroju, które mogą obejmować ekstremalne uczucia szczęścia, złości, smutku czy pustki.

 3. Zachowanie interpersonalne:

  • ADHD może wpływać na zdolność utrzymywania długotrwałych relacji ze względu na trudności w koncentracji, ale nie jest to związane z niestabilnością emocjonalną charakterystyczną dla Borderline.

  • Osoby z Borderline często mają problemy z utrzymaniem trwałych relacji z powodu obaw przed porzuceniem, impulsywnego zachowania i niestabilności emocjonalnej.

 4. Przyczyny:

  • ADHD jest uważane za zaburzenie neurobiologiczne, często związane z dziedziczeniem.

  • Borderline jest często związane z trudnościami w funkcjonowaniu emocjonalnym i jest często związane z traumą w dzieciństwie.

 5. Leczenie:

  • Leczenie ADHD może obejmować terapie behawioralne, farmakoterapię (np. stosowanie leków stymulujących).

  • Leczenie Borderline często obejmuje psychoterapię, szczególnie terapię dialektyczno-behawioralną, a czasami również leczenie farmakologiczne.

Warto zaznaczyć, że diagnoza i różnicowanie między tymi dwoma zaburzeniami powinno być dokonywane przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak psycholog czy psychiatra. Osoby doświadczające trudności powinny zasięgnąć pomocy profesjonalnej w celu dokładnej oceny i ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

 
 

 Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.