Czemu łatwiej dostrzegamy brak czegoś, a nie widzimy całego ogromu który mamy?

czwartek, 29 lipca 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

poczucie szczęścia

Czemu łatwiej dostrzegamy brak czegoś, a nie widzimy całego ogromu który mamy?

 

Bardzo często jest tak, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, że szukamy wciąż czegoś, co możemy zdobyć, czy odhaczyć jako zaliczone. Ciągle stawiamy sobie nowe cele, bo przecież życie bez celu jest nijakie. Musimy mieć cel, taka jest kultura zachodu aby ciągle do czegoś dążyć. A w całym tym dążeniu całkiem nie dostrzegamy lub pomniejszamy swoje osiągnięcia, bo jeszcze muszę "to czy tamto", a nasze myślenie jest nakierowane na: "jeszcze nie mam tego...", "jeszcze muszę zdobyć to...", "jak kupię tamto, to będę szczęśliwy..."

Doświadczyłeś/łaś kiedyś pustki po zdobyciu już tego co chciałeś/łaś? Czy rzeczywiście te wszystkie rzeczy, czy sprawy do których dążymy, są nam potrzebne? Czy posiadanie tego wszystkiego faktycznie sprawi, że nasze życie będzie lepsze, pełniejsze? Przypuszczam, że jeśli każdy z nas uczciwie zastanowiłby się nad tym, to okazałoby się, że wszystko to, jest nam do niczego nie potrzebne, a życie wcale nie stało się lepsze.

Zmieniło się tylko to, że szukamy nowego obiektu naszych dążeń.

A może po prostu zauważmy, że mam z kim wypić kawę rano? Doceńmy to, że ta kawa jest i jest w czym ją pić. To nie jest nic niezwykłego, zgadza się.

Ale zastanówcie się, co ma dla Was większą wartość i więcej wnosi do Waszego życia - czas spędzony z kimś bliskim, czy samochód którym jeździsz?

Czasem walczymy o wakacje w hotelu z pięcioma gwiazdkami, a może więcej frajdy jest z wakacji na kempingu pod namiotem?

Przypomnijcie sobie te lata kiedy namiot i karimata dawała wystarczające poczucie wolności i zadowolenia, żeby nie szukać niczego więcej, bo byli przyjaciele i to wystarczyło. Pomyślcie o tym w wolnej chwili i dajcie nam komentarz jak to z Wami jest? Co o tym sądzicie?

 

Alicja Krawczyk

psycholog >

Pratktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.