Czy autorytet jest jeszcze potrzebny?

wtorek, 25 kwietnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Autorytety mogą przyjmować różne formy - mogą to być na przykład eksperci w swojej dziedzinie, przywódcy polityczni, liderzy duchowi czy rodzice. 

W skrócie, autorytety są potrzebne jako źródło wiedzy i inspiracji, ale równocześnie powinniśmy zachować krytyczny dystans i samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Autorytety stanowią dla nas punkt odniesienia, którego możemy użyć do podejmowania decyzji lub do oceny prawdziwości informacji. Opierając się na autorytetach, oszczędzamy czas i wysiłek, ponieważ nie musimy uczyć się wszystkiego samodzielnie, co byłoby bardzo trudne i czasochłonne.

 

Jeszcze autorytet czy już mentor?

Autorytet i mentor to dwie różne kategorie osób, choć często mogą się nakładać.

Autorytet to osoba, której przypisuje się duże kompetencje i doświadczenie w danej dziedzinie, a jej opinia jest uważana za ważną i wiarygodną. Autorytet może inspirować i motywować, ale jego rola polega głównie na udzielaniu informacji i wskazówek.

Mentor z kolei to osoba, która udziela wsparcia i pomocy w rozwoju. Mentor ma za zadanie przekazywać wiedzę i doświadczenie, pomagać w rozwiązywaniu problemów i dawać rady. Mentor niekoniecznie musi być autorytetem w danej dziedzinie, ale powinien mieć duże doświadczenie i umiejętności interpersonalne, aby efektywnie pomóc osobie, której pomaga.

W zależności od sytuacji i potrzeb, zarówno autorytet, jak i mentor mogą być równie ważni i pomocni. Autorytet może dostarczyć nam informacji i inspiracji, a mentor może pomóc nam w rozwoju i osiąganiu celów. 

Czy autorytet przeżywa upadek?

Z jednej strony, dzięki szybko rozwijającym się technologiom i dostępowi do informacji, mamy teraz większą swobodę w kształtowaniu swojego własnego zdania i decyzji. Nie musimy już polegać na jednym źródle informacji lub opinii, możemy wybierać spośród wielu źródeł i perspektyw.

Z drugiej strony, jednak, mamy do czynienia z pewnymi zjawiskami, które sugerują, że wciąż potrzebujemy autorytetów. Na przykład, popularność influencerów i celebrytów pokazuje, że nadal szukamy ludzi, którym można zaufać i którzy mogą nam pomóc w podjęciu decyzji. Jednocześnie, rosnąca ilość dezinformacji i fake newsów może być niebezpieczna dla osób, które nie posiadają wystarczających narzędzi do krytycznego przetwarzania informacji, którymi jesteśmy bombardowani z każdej strony.

Myślę, że można powiedzieć, że autorytet nadal odgrywa pewną rolę w naszym życiu, ale jego znaczenie i siła znacząco się zmieniły. 

Jednakże, warto zauważyć, że w dzisiejszych czasach ludzie mają łatwiejszy dostęp do informacji i wiedzy, co może prowadzić do większej niezależności myślenia i decydowania. Wraz z rosnącą ilością dostępnych źródeł informacji, ludzie stają się bardziej skłonni do szukania własnych opinii w takich przypadkach autorytet może być odrzucany lub przynajmniej traktowany z większą ostrożnością i sceptycyzmem.

Ponadto, niektóre zjawiska społeczne, takie jak kryzys zaufania wobec instytucji publicznych czy polityków, albo wzrost popularności alternatywnych mediów, również mogą wpływać na zmniejszenie zaufania do autorytetów.

Podejście do autorytetów jest złożone i zależy od wielu czynników, takich jak kultura, społeczeństwo i osobiste doświadczenia, ale też zmiany jakie zaszły na świecie. 

 

Czy dla młodych ludzi rodzice są autorytetem?

Młodzi ludzie zaczynają wypracowywać swoje wartości i światopogląd, często  szukają opinii i wskazówek od swoich rodziców. Ale pozycja rodzica jest inna niż dekady temu. Obecnie stanowi raczej wsparcie i młodzi ludzie szukają kogoś takiego, kto okaże im zrozumeinie, pokaże możliwości i da wolność. 

Ponadto, warto zauważyć, że dzisiejsze młodsze pokolenie, zwłaszcza te, które dorasta w świecie zdominowanym przez technologię i media społecznościowe, może szukać autorytetów czy mentorów poza swoją rodziną. Mogą to być na przykład celebryci, influencerzy czy inni ludzie, którzy zdobyli popularność w sieci. Jednakże, wciąż wiele badań sugeruje, że dla większości młodych ludzi, rodzice pozostają ważnymi i wpływowymi osobami w ich życiu. 

Wnioski nasuwają się takie, że autorytet, który był niepodważalny i szanowany, zmienił się zupełnie, bo możemy sprawdzić i się nie zgodzić z tym co nam przekazuje czy mówi. 

Ale nadal poszukujemy kogoś kto nam pokaże możliwe drogi, ale bez presji abyśmy nimi poszli. Ważna jest wolność, którą możemy mieć podejmująć swoje wybory, a zwłaszcza młodzi ludzie ochoczo z tego chcą korzystać. 

Czy rodzicie mają szansę być w tym miejscu? Myślę, że tak ale to oznacza, że powinni być dostępni emocjonalnie i słyszeć głosy tych dorastających ludzi, którzy szukają siebie. To nie jest ani proste, ani szybko do zrobienia, na to nalezy pracować całe dzieciństwo, aby nastolatek widział w rodzicu kogoś, godnego zaufania, kogo warto wysłuchać czy nawet czasem posłuchać. 

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.