Czy mam fobię społeczną?

czwartek, 25 maja 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

W dzisiejszym społeczeństwie coraz częściej słyszy się o różnych zaburzeniach psychicznych, które wpływają na nasze codzienne życie. Jednym z nich jest fobia społeczna, znana również jako zaburzenie lękowe społecznościowe. Czy Twoje trudności w kontakcie społecznym mogą wskazywać na istnienie tej fobii? W tym artykule postaramy się zbadać różne aspekty fobii społecznej oraz podać pewne wskazówki, jak rozpoznać to zaburzenie.

Czym jest fobia społeczna?

Fobia społeczna jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się wyraźnym i nieodpowiednim lękiem przed sytuacjami społecznymi. Osoby dotknięte tym zaburzeniem często odczuwają silny niepokój w obecności innych ludzi i obawiają się, że będą oceniane negatywnie. Często unikają sytuacji społecznych, które wywołują lęk, co może prowadzić do izolacji społecznej i utrudniać funkcjonowanie w codziennym życiu.

Czy masz fobię społeczną?

Rozpoznanie fobii społecznej jest zadaniem dla wykwalifikowanego specjalisty, takiego jak psycholog lub psychiatra. Jednakże istnieje kilka wskaźników, które mogą sugerować, że Twoje trudności społeczne wynikają z fobii społecznej. Oto kilka pytań, które mogą Ci pomóc w zrozumieniu swoich doświadczeń:

 1. Czy odczuwasz intensywny lęk lub niepokój przed sytuacjami społecznymi, takimi jak rozmowa z nieznajomymi, wystąpienie publiczne czy udział w spotkaniach towarzyskich?

 2. Czy unikasz aktywności społecznych z powodu obaw związanych z możliwością oceny i krytyki ze strony innych?

 3. Czy Twoje trudności społeczne utrudniają codzienne funkcjonowanie, takie jak podjęcie rozmowy z innymi, wykonywanie pracy w zespole czy uczestnictwo w spotkaniach społecznych?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość tych pytań, istnieje szansa, że Twoje doświadczenia są związane z fobią społeczną. Jednak to tylko wstępna ocena, a ostateczne diagnozowanie powinno być dokonane przez specjalistę.

Objawy fobii społecznej

Objawy fobii społecznej mogą być zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • Silne poczucie niepokoju lub strachu przed sytuacjami społecznymi.

 • Obawy dotyczące oceny i krytyki innych ludzi.

 • Unikanie sytuacji społecznych lub unikanie rozmów i kontaktów z nieznajomymi.

 • Zawstydzenie, rumienienie się, drżenie lub suchość w ustach.

 • Trudności w mówieniu, szybkie bicie serca lub trudności w oddychaniu.

 • Obsesyjne myśli o swoim zachowaniu i obawach związanych z opinią innych.

 

Przyczyny fobii społecznej

Fobia społeczna może mieć różne przyczyny i często wynika z kombinacji czynników genetycznych, neurochemicznych i środowiskowych. Niektóre z możliwych przyczyn to:

 • Genetyka: Istnieje dowód na to, że fobia społeczna może mieć podłoże genetyczne i być dziedziczona w rodzinach.

 • Chemia mózgu: Nieprawidłowe działanie pewnych neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina, może przyczyniać się do wystąpienia fobii społecznej.

 • Traumatyczne doświadczenia: Negatywne doświadczenia życiowe. 

 

Jak szukać pomocy?

Szukanie pomocy w przypadku fobii społecznej może być trudne, ale istnieje wiele dostępnych opcji, które mogą wspomóc osoby z tą trudnością. Oto kilka sposobów, w jaki można znaleźć wsparcie i profesjonalną pomoc:

Skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu: Pierwszym krokiem może być umówienie się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, takiego jak lekarz rodzinny lub internista. Lekarz ten może przeprowadzić wstępną ocenę i skierować Cię do odpowiednich specjalistów.

Znajdź terapeutę: Terapia jest jednym z najważniejszych narzędzi w leczeniu fobii społecznej. Możesz poszukać terapeuty, który specjalizuje się w zaburzeniach lękowych, takich jak fobia społeczna. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jednym z najskuteczniejszych podejść terapeutycznych w przypadku fobii społecznej.

Zapytaj o zalecenia: Zwróć się do swojego lekarza, przyjaciół lub członków rodziny o zalecenie terapeuty, który ma doświadczenie w leczeniu fobii społecznej. Często osoby z podobnymi doświadczeniami mogą polecić specjalistów, którzy im pomogli.

Wykorzystaj zasoby online: Istnieje wiele zasobów online, które mogą pomóc Ci znaleźć terapeutę lub zapewnić wsparcie w przypadku fobii społecznej. Możesz przeglądać strony internetowe, fora dyskusyjne lub grupy wsparcia online, gdzie inni ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami i udzielają rad.

Poszukaj grup wsparcia: Grupy wsparcia są doskonałym miejscem, gdzie możesz spotkać innych ludzi z fobią społeczną i dzielić się swoimi doświadczeniami. Grupy wsparcia mogą być prowadzone osobiście lub online. Spotkania grupy wsparcia mogą pomóc Ci poczuć się zrozumianym i dać możliwość wymiany porad.

Zbadaj opcje farmakologiczne: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki przeciwlękowe lub leki przeciwdepresyjne, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów fobii społecznej. Jednak decyzja o podjęciu farmakoterapii powinna być dokładnie omówiona z lekarzem.

Pamiętaj, że każda osoba ma indywidualne potrzeby, dlatego istotne jest znalezienie metody leczenia, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Nie wahaj się szukać pomocy i rozmawiać z profesjonalistami.

 

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.