Dla kogo jest terapia par

wtorek, 16 października 2018

:: Jesli czujesz, że nie dogadujesz się ze swoim partnerem, zapraszamy na terapię dla par >

 

Na terapię dla par zwaną terapią małżenską zgłaszają się przeważnie partnerzy będący już w dużym konflikcie.

Terapia może okazać się ratunkiem dla nich w sytuacji, gdy głównym problemem jest nieumiejętność radzenia sobie z konfliktami i sporami, a żale, pretensje, obwiniania i skrywane urazy pogłębiają kryzys, prowadząc ku myśli o rozstaniu się.

Dodatkowo partnerzy szukajac pomocy często rozmawiają z przyjaciółmi i rodziną, co zamiast pomagać wyjść na prostą jeszcze bardziej pogłębia kryzys.


Najczęściej pary przegapiają moment, w którym ich relacje zaczynają się psuć. Kryzys wywołuje silne emocje – złość, smutek, poczucie niespełnienia, odtrącenia i żal. W takiej sytuacji warto spróbować terapii. Choćby to miała być tylko wizyta, aby potem nie żałować, że nie zrobiło się wszystkiego co się dało, by uratować związek. Koszty finansowe ale przede wszystkim psychiczne rozstania (procesu, adwokatów i nerwy które temu towarzyszą) są niewspólmiernie wyższe od kwoty wydanej na terapię.

 

Skąd się bierze kryzys w związku

Kryzysy mogą pojawiać się z różnych powodów, jak: pogoń za karierą i związany z tym brak czasu, chęć przeforsowania swoich wartości i oczekiwań wobec partnera i związku, problemy związane z wychowaniem dzieci, uzależnienia występujące u jednego lub obojga partnerów, inne spojrzenie na pracę, spędzanie wolnego czasu, płacenie rachunków, wyjścia do miasta.


Każdemu z tych problemów towarzyszy jeden główny - brak właściwej komunikacji. Pary nie potrafią ze sobą rozmawiać i siebie słuchać. Nie umieją jasno określić swoich potrzeb i roli w związku ani zaakceptować tego, że każdy z nich jest inny, ma inne spojrzenie na świat, inne priorytety osobiste, zawodowe, był inaczej wychowany. To powoduje, że któryś z partnerów może próbować na siłę zmienić drugą osobę i dopasować ją do siebie.


Małżonkowie, zamiast dbać o związek, zaczynają się od siebie oddalać, a nawet walczyć ze sobą.

 

Jak sobie radzić z kryzysem w związku

Często wystarczy dobrze poprowadzona rozmowa ze specjalistą (psycholog, psychoterapeuta, terapeuta par), by okazało się, że partnerów nadal wiele łączy, że nadal się kochają i chcą ze sobą być, ale nie potrafią tego właściwie wyrazić - w sposób, który będzie zrozumiały, a przede wszystkim satysfakcjonujący dla partnera.

 


Kto się zgłasza na terapię par

Do niedawna najczęściej jako pierwsze zgłaszały sie kobiety. Jednak obecnie prawie połowa par przychodzi na terapię z inicjatywy mężczyzn, którzy coraz bardziej świadomie i odpowiedzialnie angażują się w naprawianie związku.


Zapraszam na wizytę u psychologa online >

 

Pozdrawiam Cię serdecznie
 Aneta Styńska
 Właścicielka Psychorady
 psycholog

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.