Dzieci potrzebują naszej uwagi - jak ją zapewnić?

środa, 12 kwietnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Dzieci potrzebują uwagiDzieci to nasza przyszłość i najważniejsze, co mamy w życiu. Jak rodzice, powinniśmy zawsze pamiętać, że nasze dzieci potrzebują naszej uwagi i wsparcia. W dzisiejszych czasach, gdy wiele rodziców pracuje w pełnym wymiarze godzin, trudno jest zawsze znaleźć czas dla swojego dziecka. Jednakże, istnieją sposoby, aby zapewnić naszym dzieciom potrzebną uwagę i stworzyć silne więzi rodzinne.

Poświęć czas

Pierwszym krokiem, aby zapewnić swojemu dziecku odpowiednią uwagę, jest poświęcenie czasu. Musimy znaleźć czas na zabawę, rozmowę, czytanie książek, naukę i wszelkie inne aktywności, które nasze dziecko lubi. Oczywiście, czasami życie jest zajęte i nie możemy poświęcić całego dnia, ale nawet krótkie sesje z dzieckiem, w których skupiamy się tylko na nim, mogą mieć ogromny wpływ na jego rozwój.

Bądź zainteresowany

Drugim krokiem, aby zapewnić dziecku odpowiednią uwagę, jest okazywanie zainteresowania tym, co ono robi i mówi. Zadawaj pytania, słuchaj uważnie i pokaż, że jesteś zainteresowany tym, co dziecko ma do powiedzenia. Dzieci uwielbiają, kiedy ich rodzice słuchają ich historii i pytań, a to pozwala im czuć się ważne i kochane.

Stwórz rutynę

Trzecim krokiem, aby zapewnić dziecku odpowiednią uwagę, jest stworzenie rutyny. Dzieci uwielbiają mieć pewność, że będą miały czas na zabawę, naukę i relaks, a rutyna pomaga im poczuć się bezpiecznie i zorganizowane. Ustal godziny posiłków, nauki, zabawy i snu i trzymaj się ich jak najdłużej. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, czego się spodziewać i czuć się bezpiecznie.

Bądź obecny

Czwartym krokiem, aby zapewnić dziecku odpowiednią uwagę, jest bycie obecnym w momencie, gdy dziecko tego potrzebuje. Dzieci potrzebują rodziców, którzy są dostępni i gotowi do rozmowy, kiedy czują się samotne, przerażone lub zmartwione. Bądź obecny i gotowy do rozmowy, kiedy twoje dziecko potrzebuje wsparcia.

Dziel się z dzieckiem swoim czasem

Piątym krokiem, aby zapewnić dziecku odpowiednią uwagę, jest dzielenie się swoim czasem z dzieckiem. 

 

W dzisiejszych czasach, w dobie natłoku pracy, zajęć i różnych obowiązków, często zapominamy o tym, co jest dla nas najważniejsze - nasze dzieci. Żyjąc w ciągłym biegu, nie zawsze zwracamy uwagę na to, co dzieje się w ich życiu i jak sobie radzą z codziennymi problemami. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcać im czas i uwagę, słuchać ich, rozmawiać i angażować się w ich życie.

Dlaczego dzieci potrzebują naszej uwagi?

Dzieci potrzebują uwagi ze względu na wiele powodów. Po pierwsze, uwaga rodziców i opiekunów pomaga w rozwoju emocjonalnym dziecka. Dzieci potrzebują miłości, czułości i zrozumienia. Gdy czują się kochane i akceptowane, ich poczucie wartości wzrasta, a tym samym rozwijają się emocjonalnie. Dzieci, które otrzymują mało uwagi ze strony rodziców, często cierpią na zaburzenia emocjonalne, takie jak depresja czy lęki.

Po drugie, uwaga rodziców i opiekunów pomaga w rozwoju intelektualnym dziecka. Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie. Im więcej czasu spędzają z dorosłymi, tym więcej się uczą. Rodzice i opiekunowie są dla dziecka wzorem do naśladowania, dlatego tak ważne jest, aby poświęcać im czas i angażować się w ich rozwój.

Po trzecie, uwaga rodziców i opiekunów pomaga w rozwoju społecznym dziecka. Dzieci uczą się, jak nawiązywać relacje międzyludzkie, poprzez obserwację i naśladowanie. Rodzice i opiekunowie mogą pomóc dziecku w rozwoju umiejętności społecznych, na przykład poprzez wspólne zabawy, rozmowy i wychowywanie w atmosferze pełnej akceptacji.

Jak poświęcić dziecku uwagę?

Aby poświęcić dziecku uwagę, nie trzeba rezygnować z pracy czy innych obowiązków. Wystarczy znaleźć czas na wspólne spędzanie czasu, na rozmowę, na zabawę czy na pomoc w nauce. Warto planować wspólne aktywności, na przykład wyjścia do kina, wycieczki lub wspólne gotowanie.

Ważne jest również słuchanie dziecka. Nie wystarczy tylko rozmawiać z dzieckiem, trzeba również słuchać i zrozumieć jego problemy oraz obawy. Dzieci potrzebują wsparcia i zrozumienia, dlatego tak ważne jest, aby po prostu słuchać.

 

"Dziecko narzuca się naszej uwadze, gdy przeszkadza i mąci; te tylko momenty dostrzegamy i pamiętamy. Nie widzimy, gdy spokojne, poważne i skupione. Lekceważymy święte chwile jego  rozmowy z sobą, światem, Bogiem. Dziecko, kryć zmuszone tęsknoty i porywy przed drwiną i szorstką uwagą, ukrywa chęć porozumienia, nie wyzna decyzji poprawy. Kryje posłusznie  przenikliwe spojrzenia, zdziwienia, niepokoje, żale - gniew i bunt. Chcemy, by skakało i klaskało w ręce, więc ukazuje uśmiechniętą twarz trefnisia.

 

Widzimy dzieci w burzliwych przejawach radości i smutku, gdy się różnią od nas. Nie dostrzegamy pogodnych nastrojów, cichych zadumań, głębokich wzruszeń, bolesnych zdziwień, jątrzących podejrzeń i upokarzających wątpliwości, w których są do nas podobne. "Prawdziwym jest nie tylko dziecko skaczące na jednej nodze, ale i roztrząsające tajemnice przedziwnej bajki życia".

 

Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższa jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy - radość triumfu i szczęście samodzielności, opanowania, władania." 

(Janusz Korczak)

 

Uwaga dla dziecka to nie tylko kwestia czasu spędzonego razem, ale również sposobu, w jaki postrzegamy jego potrzeby. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma swoje indywidualne potrzeby. Dlatego ważne jest, aby zawsze słuchać dziecka i zwracać uwagę na to, co chce nam przekazać. Uwaga dla dziecka to również pozytywne relacje między dorosłymi a dziećmi. Dziecko, które otrzymuje dużo uwagi i pozytywnych bodźców, jest zwykle bardziej pewne siebie i lepiej radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami.

Uwaga dla dziecka jest także istotna ze względu na jego rozwój emocjonalny i intelektualny. Dziecko potrzebuje stymulacji, aby rozwijać swoje umiejętności poznawcze i emocjonalne. Zadania, zabawy i rozmowy, które wymagają skupienia i zaangażowania, wpływają na rozwój mózgu dziecka i przygotowują je do przyszłych wyzwań.

 

A my jako rodzice możemy odnaleźć przyjemność w przebywaniu z dzieckiem... 

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.