Gruba? Chuda? Czy w sam raz?

czwartek, 31 stycznia 2019

W następstwie presji społecznej i wynikającego z niej nadmiernego zainteresowania swoją sylwetką kobiety chcą upodobnić się do wizerunku, który jest obecnie promowany, a zatem wychudzonych kobiet, bogatych i najlepiej prowadzących życie na świeczniku. O ile naturalną potrzebą jest szukanie wzorców i autorytetów, inspirowanie się czyimś życiem, by stawać się lepszym człowiekiem, lepszym specjalistą w swoim zawodzie, by później odnosić sukcesy osobiste i zawodowe, tak wzorowanie się na osobach chorych, które świadomie zagrażają swojemu zdrowiu i życiu jest destrukcyjne.

Zaburzenia odżywiania, są według francuskich badań, trzecią co do częstości choroba przewlekłą u kobiet w wieku 15-19 lat. Zaburzenia rozpoczyna się w okresie nastoletnim, nawet 10-12 letnie dzieci mogą zacząć chorować. Najbardziej narażone na zachorowanie na którąś z powyższych chorób przejawiają dziewczynki i młode kobiety. Nie wszystkie dziewczynki łatwo godzą się na to, że zaczynają dojrzewać, że na ich biodrach gromadzi się nieco więcej tkanki tłuszczowej, ponieważ ich ciało przechodzi metamorfozę z typowo dziecięcej budowy w kobiece kształty i że jest to naturalny proces fizjologiczny. Do chorób na tle zaburzeń jedzenia należą jadłowstręt psychiczny czyli anoreksja, żarłoczność psychiczna czyli bulimia oraz zaburzenie z napadami objadania się.

Początek choroby związany jest ze współistniejącymi chorobami somatycznymi i psychicznymi (np. depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne). Skutki neuropsychologiczne zaburzeń odżywiania są najrzadziej badanymi spośród zaburzeń psychiatrycznych. W przeprowadzonych dotychczas badaniach zaobserwowano różnice w aktywności obszarów mózgu pomiędzy ludźmi zdrowymi, a osobami z diagnozą zaburzeń odżywiania, w zakresie uwagi, komunikacji pomiędzy strukturami zaangażowanymi w odbieranie informacji z różnych obszarów odpowiedzialnych za obraz ciała. Dlatego nie można rozpatrywać zaburzeń odżywiania tylko w zakresie odżywiania, ale również w otoczeniu współwystępujących chorób.

Młodzież jest szczególnie narażona na pogłębianie się choroby przez sam fakt, że jest uzależniona od pomocy rodziców czy to w zakresie transportu do specjalisty czy finansów na terapię, przez co mniej chętnie zgłasza zauważone występujące problemy swoim opiekunom. Szybciej podzielą się tą wiedzą z przyjaciółmi lub na formach internetowych, co przeważnie wzmaga chorobę.

Leczenie zaburzeń odżywiania należy zacząć jak najszybciej po zaobserwowaniu u siebie objawów. Szczególnie dotyczy to anoreksji, która leczona dopiero w wieku dorosłym jest trudniejsza i może przynieść gorsze wyniki. Jeśli problem ten dotyczy Ciebie, zapraszamy na konsultacje z psychologiem na skypie lub w gabinecie w Warszawie.

Aneta Styńska
psycholog

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.