Jak mogę rozpoznać że mam autyzm?

środa, 13 grudnia 2023

:: Diagnza autyzmu online - umów najbliższy termin >
Autyzm jest spektrum zaburzeń neurologicznych, które wpływają na sposób, w jaki jednostka komunikuje się, zachowuje i interakcjonuje z innymi ludźmi. Rozpoznanie autyzmu może być złożonym procesem, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od stopnia nasilenia i indywidualnych cech danej osoby. 

Na co warto zwrócić uwagę?

Trudności w komunikacji społecznej

Osoby z autyzmem mogą mieć trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, rozumieniu gestów czy mowy ciała innych osób. Mogą wydawać się odizolowane społecznie, unikać kontaktu wzrokowego lub mieć trudności w rozmowie.

Powtarzalne zachowania i zainteresowania

Często osoby z autyzmem angażują się w powtarzalne zachowania, takie jak machanie rękami, kołysanie się czy inny rodzaj ruchów. Mogą być również bardzo skupione na konkretnych zainteresowaniach, często w jednym temacie czy obszarze wiedzy, czasami wykazując niezwykłą wiedzę w tym zakresie.

Trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej

Niektóre osoby z autyzmem mogą mieć ograniczenia w umiejętnościach językowych, mogą mówić monotonnie lub z powtarzającym się wzorcem. Inne mogą mieć opóźnienia w rozwoju mowy lub zupełnie nie mówić.

Hipersensytywność lub hipoosetlnienie

Osoby z autyzmem mogą reagować inaczej na bodźce sensoryczne. Mogą być nadwrażliwe na dźwięki, światło, dotyk lub zapach, co może prowadzić do reakcji takich jak nadmierna reakcja na hałas lub unikanie pewnych dotyków.

Trudności adaptacyjne

Niektóre osoby z autyzmem mogą mieć trudności w dostosowywaniu się do zmian, rutyna i sztywność w rutynowych czynnościach mogą być dla nich ważne. Zmiany w harmonogramie lub otoczeniu mogą powodować stres czy dezorientację.

Warto zauważyć, że autyzm jest spektrum, co oznacza, że objawy mogą się bardzo różnić zarówno w stopniu nasilenia, jak i w ich kombinacjach. Jeśli masz podejrzenia co do siebie lub swojego dziecka, że możecie być na spektrum autyzmu, ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą, takim jak psycholog, psychiatra czy pediatra. Diagnoza autyzmu zazwyczaj obejmuje ocenę zachowania i interakcji, a także wywiad z rodziną.

Pamiętaj, że autyzm nie jest czymś, co można "wyleczyć", ale istnieją metody terapeutyczne i wsparcie, które mogą pomóc osobom z autyzmem rozwijać umiejętności komunikacyjne, społeczne i adaptacyjne, pozwalając im prowadzić pełniejsze życie. Najważniejsze jest zrozumienie i akceptacja, ponieważ każda osoba na spektrum autyzmu jest jednostką z unikalnymi cechami i talentami.

 

Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.