Jakie mogą być przyczyny samobójstw wśród mężczyzn?

niedziela, 10 września 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Samobójstwo to globalny problem zdrowia publicznego, który dotyka ludzi wszystkich płci, grup wiekowych i społeczności. Jednak istnieją wyraźne różnice między płciami, jeśli chodzi o wskaźniki samobójstw. Statystyki na całym świecie pokazują, że mężczyźni są znacznie bardziej narażeni na popełnienie samobójstwa niż kobiety.

Jakie przyczyny mogą leżeć u podłoża tego zjawiska i jakie wyzwania stawia to przed społeczeństwem i służbami zdrowia?

Statystyki samobójstw wśród mężczyzn

Na całym świecie mężczyźni popełniają znacznie więcej samobójstw niż kobiety. W miarę jak dane na ten temat ewoluują, istnieje wiele czynników, które wpływają na tę różnicę. Na przykład, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w krajach rozwiniętych wskaźniki samobójstw u mężczyzn wynoszą około 3,5 razy więcej niż u kobiet. Dlaczego tak się dzieje?

Jakie mogą być przyczyny samobójstw u mężczyzn?

Wielu mężczyzn wychowuje się w kulturze, która promuje toksyczną męskość. Oczekuje się od nich, że będą silni, niezależni i nieokazujący emocji. To może sprawić, że wielu mężczyzn nie czuje się komfortowo w dzieleniu się swoimi problemami i emocjami, co prowadzi do izolacji społecznej i wzrostu ryzyka samobójstwa.

Mężczyźni mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich uczuć i prośbą o pomoc. Często boją się, że pokażą się w słabszym świetle lub zostaną odebrani jako mniej męscy. To prowadzi do braku wsparcia emocjonalnego i samotności, co może zwiększyć ryzyko samobójstwa.

Wielu mężczyzn identyfikuje się silnie z rolą providerów w rodzinie. Problemy finansowe, utrata pracy lub niepowodzenia zawodowe mogą prowadzić do poczucia beznadziejności i depresji, co z kolei może zwiększyć ryzyko samobójstwa.

Mężczyźni są bardziej narażeni na samobójstwa o charakterze impulsywnym. Mają tendencję do wybierania bardziej skutecznych metod samookaleczenia, takich jak używanie broni palnej, co może prowadzić do większej liczby udanych samobójstw.

Wyzwania i działania prewencyjne

Pomimo wyzwań związanych z wyeliminowaniem problemu samobójstw u mężczyzn, istnieją skuteczne kroki, które mogą pomóc zmniejszyć ich występowanie:

  • Konieczne jest zwiększenie świadomości na temat problemu samobójstw wśród mężczyzn oraz odbieranie męskości jako czynnika wpływającego na zdrowie psychiczne.

 

  • Społeczeństwa i rodziny powinny promować otwarte rozmowy na temat emocji i problemów. Dostęp do wsparcia emocjonalnego i psychologicznego jest kluczowy.

  • Warto inwestować w wczesne rozpoznawanie problemów psychicznych i zapewnianie szybkiej interwencji oraz leczenia.

  • Kontrola dostępu do środków, które mogą być użyte w celu samookaleczenia, takich jak broń palna, może znacząco pomóc w redukcji samobójstw.

 

Problem samobójstw wśród mężczyzn to ważne wyzwanie zdrowia publicznego. Konieczne jest zrozumienie przyczyn i skutecznych strategii prewencyjnych, aby zmniejszyć liczbę samobójstw i zapewnić mężczyznom wsparcie emocjonalne i psychologiczne, które pomogą im przezwyciężyć trudności życiowe. Działania te wymagają współpracy społeczeństwa, służb zdrowia i rządu, aby stworzyć bardziej wspierającą i otwartą kulturę, w której mężczyźni mogą szukać pomocy i rozmawiać o swoich emocjach bez obawy przed stygmatyzacją.

 
 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.