Jakie mogą być przyczyny samobójstw wśród mężczyzn?

niedziela, 10 września 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Samobójstwo to globalny problem zdrowia publicznego, który dotyka ludzi wszystkich płci, grup wiekowych i społeczności. Jednak istnieją wyraźne różnice między płciami, jeśli chodzi o wskaźniki samobójstw. Statystyki na całym świecie pokazują, że mężczyźni są znacznie bardziej narażeni na popełnienie samobójstwa niż kobiety.

Jakie przyczyny mogą leżeć u podłoża tego zjawiska i jakie wyzwania stawia to przed społeczeństwem i służbami zdrowia?

Statystyki samobójstw wśród mężczyzn

Na całym świecie mężczyźni popełniają znacznie więcej samobójstw niż kobiety. W miarę jak dane na ten temat ewoluują, istnieje wiele czynników, które wpływają na tę różnicę. Na przykład, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w krajach rozwiniętych wskaźniki samobójstw u mężczyzn wynoszą około 3,5 razy więcej niż u kobiet. Dlaczego tak się dzieje?

Jakie mogą być przyczyny samobójstw u mężczyzn?

Wielu mężczyzn wychowuje się w kulturze, która promuje toksyczną męskość. Oczekuje się od nich, że będą silni, niezależni i nieokazujący emocji. To może sprawić, że wielu mężczyzn nie czuje się komfortowo w dzieleniu się swoimi problemami i emocjami, co prowadzi do izolacji społecznej i wzrostu ryzyka samobójstwa.

Mężczyźni mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich uczuć i prośbą o pomoc. Często boją się, że pokażą się w słabszym świetle lub zostaną odebrani jako mniej męscy. To prowadzi do braku wsparcia emocjonalnego i samotności, co może zwiększyć ryzyko samobójstwa.

Wielu mężczyzn identyfikuje się silnie z rolą providerów w rodzinie. Problemy finansowe, utrata pracy lub niepowodzenia zawodowe mogą prowadzić do poczucia beznadziejności i depresji, co z kolei może zwiększyć ryzyko samobójstwa.

Mężczyźni są bardziej narażeni na samobójstwa o charakterze impulsywnym. Mają tendencję do wybierania bardziej skutecznych metod samookaleczenia, takich jak używanie broni palnej, co może prowadzić do większej liczby udanych samobójstw.

Wyzwania i działania prewencyjne

Pomimo wyzwań związanych z wyeliminowaniem problemu samobójstw u mężczyzn, istnieją skuteczne kroki, które mogą pomóc zmniejszyć ich występowanie:

  • Konieczne jest zwiększenie świadomości na temat problemu samobójstw wśród mężczyzn oraz odbieranie męskości jako czynnika wpływającego na zdrowie psychiczne.

 

  • Społeczeństwa i rodziny powinny promować otwarte rozmowy na temat emocji i problemów. Dostęp do wsparcia emocjonalnego i psychologicznego jest kluczowy.

  • Warto inwestować w wczesne rozpoznawanie problemów psychicznych i zapewnianie szybkiej interwencji oraz leczenia.

  • Kontrola dostępu do środków, które mogą być użyte w celu samookaleczenia, takich jak broń palna, może znacząco pomóc w redukcji samobójstw.

 

Problem samobójstw wśród mężczyzn to ważne wyzwanie zdrowia publicznego. Konieczne jest zrozumienie przyczyn i skutecznych strategii prewencyjnych, aby zmniejszyć liczbę samobójstw i zapewnić mężczyznom wsparcie emocjonalne i psychologiczne, które pomogą im przezwyciężyć trudności życiowe. Działania te wymagają współpracy społeczeństwa, służb zdrowia i rządu, aby stworzyć bardziej wspierającą i otwartą kulturę, w której mężczyźni mogą szukać pomocy i rozmawiać o swoich emocjach bez obawy przed stygmatyzacją.

 
 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.