Mieć pewność siebie jak Wojciech Szczęsny

wtorek, 14 czerwca 2016

wojciech szczęsny euro

Pewność siebie to ogromna wartość.  Ilość znalezionych na Google dla tego hasła stron to ponad 7,5.  Już samo to pokazuje, jak wielkie zainteresowanie jest tematyką zwiększania pewności siebie.

Pewność siebie to zdrowie

Nie bez powodu, ponieważ pewność siebie pozwala zarówno na świadome wyznaczanie kierunków własnego życia, jak też utrzymuje niski poziom kortyzolu czyli hormonu stresu.  Osoby pewne siebie mają wysokie nastawienie na zwycięstwo, czują się mocniejsze, są bardziej asertywne,  mniej wrażliwe na stres, posiadają większą kontrolę nad sytuacją, a także sprawiają bardziej pozytywne wrażenie na tle innych osób.  Umiejętności te są bardzo przydatne podczas wszelkiego rodzaju kontaktów z innymi ludźmi, czy to w sferze relacji osobistych czy zawodowych, chociażby podczas rozmów o pracę,  egzaminów, wystąpień publicznych czy rozmów z klientami (Don Moore,  Carnegie Mellon University 2009). Mimo tych oczywistych korzyści, nie każdy znajduje w sobie powody do bycia pewnym siebie.

 

Wyprostuj śmiało ciało

Eksperyment badaczek Amy Cuddy i Dany Carney (Psychological Since Online 21.08.2010) pokazał bardzo ciekawe wyniki. W zależności od tego jaką postawę przyjmie dana osoba – czy to pozycję siły czy pozycję słabości tylko na 2 minuty, tak też będzie się czuła przez kolejne 20 minut. Zatem nawet mając  nieciekawy nastrój warto usiąść lub stanąć w pozycji siły, by poziom kortyzolu spadł o 25% (!), a poziom testosteronu wzrósł o 20%, a tym samym aby poczuć się silniejszym i pewniejszym siebie. Osobom mającym tendencję do przyjmowania pozycji słabości wzrasta o 15% kortyzol , a testosteron spada o 10%.

 

Inne badanie wykazało, że ludzie, którzy siedzą wyprostowani jak struna, bardziej wierzą w stwierdzenia dotyczące swoich kwalifikacji zawodowych niż ci, którzy robili to samo, garbiąc się nad stołem (European Journal of Social Psychology).

 

Warto zapamiętać, że postawa ciała wpływa na to, co myślimy sami o sobie, oraz co inni myślą o nas  (prof.Richard Petty, Uniwersytet Stanowy Ohio). Postawa ciała jaka przyjmujemy w każdej chwili naszego życia każdorazowo oddziałuje na naszą samoocenę, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Badania R.Petty i P. Briñola pokazały dobitnie, że osoby które dbają o wyprostowaną sylwetkę zakładają, że pozytywne myśli pochodzą od nich samych. Nie zdają sobie sprawy, że ich własna postawa ciała, wpływa na to, jak bardzo w nie wierzą. Fantastyczne, prawda?  Już samo to powinno cię skłonić, by chodzić lepiej niż model po wybiegu.

 

Wyprost!
Najszybsza metoda, aby poprawić sobie nastrój.

 

Pewny siebie bramkarz

Jeśli nie wiesz, jak się poruszać zacznij obserwować osoby, które osiągają sukcesy i naśladuj ich styl poruszania się. Mogą to być wszelkiej maści celebryci. W naszym mistrzowskim cyklu wzorem pewności siebie jest Wojciech Szczęsny, młody bardzo utalentowany bramkarz polskiej reprezentacji. w wieku 16 lat wyjechał (jeszcze przed debiutem w piłce seniorskiej) do Arsenalu Londyn. W chwili obecnej na ,,wypożyczeniu" w Romie, gdzie zbiera dobre recenzje za swoje osiągnięcia. Przy okazji jego pewność siebie czasami daje się we znaki kolegom, gdy coś zbyt nonszalancko powie czy zrobi. Również trener Romy Luciano Spalletti zwracał uwagę, że Szczęsny jako zawodnik jest zbyt pewny siebie, przez co czasami potrafi zbagatelizować sytuację na boisku i podejść do niej zbyt lekko.

 

Uwaga! Dyskryminacja.

Jest jednak jeden haczyk. Kobiety, które podczas rozmów wykazują pewność siebie, uważa się za niekobiece i pozbawione typowo kobiecych cech (np. delikatność). Natomiast kobiety skromne i kooperacyjne są postrzegane jako niekompetentne… Ale lubiane. Absolutnie patowa sytuacja. W przypadku mężczyzn jest zupełnie inaczej. Ci którzy są pewni siebie wzbudzają sympatię innych i zazwyczaj wybiera się ich na szukane stanowisko (Psychology of Women Quarterly).

 

Biorąc pod uwagę to wszystko:
trzymaj się prosto, ale nie bądź zbyt zadufany w sobie.

Polecam Ci pakiet "Mistrzowska pewność siebie" >

 

Pozdrawiam Cię serdecznie
Aneta Styńska
psycholog, psychoedukator, szkoleniowiec

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.