Na co zwrócić uwagę w rozpoznaniu ADHD?

środa, 13 grudnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej, jest neurobiologicznym zaburzeniem, które wpływa na funkcjonowanie mózgu i może znacząco wpływać na codzienne życie. Rozpoznanie ADHD może być złożone, ponieważ objawy mogą się różnić u różnych osób i mogą być mylone z innymi warunkami.

Na co zwrócić uwagę w rozpoznaniu ADHD?

Nadmierna impulsywność:

Osoby z ADHD mogą mieć trudności z kontrolą impulsów. Często podejmują działania bez zastanowienia lub wydają się być „nakręceni”.

Trudności w koncentracji:

Zaburzenia uwagi to jeden z najbardziej rozpoznawalnych objawów ADHD. Osoby z tym zaburzeniem mogą mieć trudności z utrzymaniem uwagi na szczegółach, szybko się nudzą lub łatwo są rozproszone.

Nadpobudliwość:

Towarzyszy jej zwiększona aktywność ruchowa oraz niemożność uspokojenia się lub pozostania w miejscu.

Organizacyjne problemy:

Trudności w organizowaniu zadań, zapominanie o rzeczach czy utrata przedmiotów są powszechne.

Proces Diagnozy:

Rozpoznanie ADHD wymaga oceny od profesjonalisty.  Zazwyczaj diagnostyka opiera się na:

1. Wywiadzie klinicznym:

Opowiadanie o objawach i historii zachowań to część kluczowa w diagnozie.

2. Obserwacji i testach:

Profesjonaliści mogą wykorzystać różne narzędzia diagnostyczne, takie jak testy neuropsychologiczne, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie umysłowe.

3. Ocena objawów:

ADHD jest diagnozowane, jeśli osoba spełnia określone kryteria w skali objawów.

Zarządzanie ADHD:

1. Terapia:

Psychoterapia może pomóc w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z objawami ADHD.

2. Leki:

Czasami stosuje się leki stymulujące, które pomagają kontrolować objawy.

3. Edukacja i wsparcie:

Wiedza na temat ADHD oraz wsparcie ze strony rodziny i terapeutów są niezwykle istotne w zarządzaniu tym zaburzeniem.

Jeśli masz podejrzenia co do posiadania ADHD, ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą zdrowia psychicznego. Pamiętaj, że każdy przypadek jest unikalny, i dobre zrozumienie własnych potrzeb jest kluczowe dla zarządzania tym zaburzeniem.

 

ADHD może mieć znaczący wpływ na codzienne życie, ale odpowiednie leczenie i wsparcie mogą pomóc w zarządzaniu objawami. Kluczowe jest skonsultowanie się z profesjonalistą zdrowia psychicznego w celu dokładnej diagnozy i ustalenia najlepszego planu zarządzania.

Pamiętaj, że ten artykuł może być tylko przewodnikiem. Jeśli masz wątpliwości dotyczące ADHD, zalecam skonsultowanie się ze specjalistą, który może przeprowadzić dokładną ocenę i zaproponować odpowiednie leczenie.

 

Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.