Psychorada na sportowo

piątek, 10 czerwca 2016

reprezentacja euro

Poczytaj o kluczowych zawodnikach naszej reprezentacji, o tym co najbardziej pomagało im w drodze na szczyt.

Strategiczne zarządzanie. Andrzej Nawałka >

Niezastąpiony jak Michał Pazdan >

Rozwój i rozwój. Grzegorz Krychowiak >

Dojrzałośc to najlepszy sposób na życie. Kamil Grosicki - artykuł >

Perfekcjonizm płynie z serca. Kamil Glik - artykuł >

Wyznaczać cele jak Robert Lewandowski - artykuł >

Siła wewnętrzna jest w Tobie. Kuba Błaszczykowski - artykuł >

Mieć pewność siebie jak Wojciech Szczęsny - artykuł >


Już za parę chwil, za chwil parę…  rozpocznie się wielkie przedsięwzięcie sportowe . Myślę, że nie trzeba nikomu mówić o co chodzi, bo wszystkie media ścigają się w dostarczaniu wiadomości na ten temat.

W tym roku Psychorada goręcej niż kiedykolwiek będzie kibicować naszej narodowej drużynie, ponieważ w polskiej reprezentacji są fantastyczni zawodnicy. Jeśli się zaczynasz się zastanawiać, co ma psychologia do sportu, to zapewniam cię, że bardzo wiele. Trening mentalny jest równie ważny, jak fizyczny.  Powie ci o tym każdy zawodnik reprezentacji, trener czy coach.

Według badań amerykańskich uczonych (1966)  sztywność poglądów, ekstrawersja, zależność od grupy czy stabilność emocjonalna w 29% różnicują sportowców odnoszących sukcesy od tych, którzy ich nie odnoszą. Oznacza to że prawie 1/3 sportowego  sukcesu zależy od uwarunkowań osobowościowych. Osobowość stanowi zatem jeden z elementów pomagających w zwyciężaniu.

Foto www.radiostar.net

 

Badacze sportowców

Z kolei w 1995 roku badania prowadzone przez Lerner’a i Locke’a wykazały, że inne czynniki psychologiczne, obok osobowości również mają znaczenie na osiąganie wysokich wyników w sporcie. Do tych umiejętności zaliczane są: wyznaczanie celu i poczucie własnej skuteczności.

Ciekawostką może być fakt, że badanie Schurr’a (1977) wykazało, że gracze zespołowi to zwykle osoby o podwyższonym poziomie lęku i ekstrawersji w porównaniu z zawodnikami indywidualnymi. Zastanawiające, prawda? J

Badania wybitnego Eysenck`a wykazały natomiast, że sportowcy to przeważnie osoby bardziej psychotyczne, aktywne, otwarte, szybko reagujące na zmiany i łatwiej się do nich przystosowujące.  

Aby osiągnąć poziom mistrzowski w dowolnej dziedzinie życia – czy to pracy zawodowej, czy życiu osobistym – trzeba mocno pracować nad swoim sukcesem.  Wymaga to wiele zaangażowania, konsekwencji i wyrzeczeń.  Każda osoba, która systematycznie czyli dzień po dniu przez kilka lat, zajmuje się swoim rozwojem osiąga poziom mistrzowski w tym co robi.

 

Psychorada na sportowo

Wytypowaliśmy 11 cech charakteru , które musi posiadać Mistrz, aby znaleźć się na szczycie.  W każdym tygodniu omówimy dwie z nich. Już w niedzielę szczegółowo opiszemy pierwszą z nich. A są to:

 • silna motywacja zewnętrzna i wewnętrzna
 • konsekwencja w działaniu
 • pewność siebie
 • praca nad sobą
 •  odporność psychiczna
 • perfekcjonizm
 • umiejętność wyznaczania celów krótko i długookresowych
 • cierpliwość
 • pozytywne nastawienie
 •  rozwój zawodowy
 • gotowość do zmian

 

Pozdrawiam serdecznie
Aneta Styńska
psycholog, psychoedukatorka, szkoleniowiec

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.