Stres – do czego na służy?

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

stres

Stres – do czego na służy?


Stres jest czymś normalnym w naszym życiu. Każdy z nas go odczuwa i na niego reaguje. Jest to biologiczna reakcja naszego organizmu. A stres mobilizuje cały organizm do działania – pobudza, co oznacza, że bez stresu nie moglibyśmy funkcjonować. A stres towarzyszy nam w każdej sytuacji jako naturalna reakcja na poziomie fizjologicznym, jest zatem nieunikniony. Mogą go wyzwalać wszystkie sytuacje, które nam się przytrafiają, zarówno te przyjemne jak i te przykre.

Czy wiesz jakie są objawy silnego stresu?

  • Na poziomie psychicznym to jest to: pustka w głowie, w pamięci, trudności z koncentracją uwagi, trudności w podejmowaniu decyzji, poczucie bezradności, bezsilności, kłopoty ze snem.

  • Na poziomie fizjologicznym: płytki, przyspieszony oddech, częste oddawanie moczu, suchość w ustach i gardle, ból pleców, szyi i innych części ciała, zaburzenia menstruacji, bóle głowy, częste przeziębienia, podwyższone tętno, skoki ciśnienia, wzrost napięcia mięśniowego, odczucie chłodu lub gorąca, pocenie się, problemy gastryczne.

Objawy silnego stresu w zachowaniu, mogą to być np.: trudności z mówieniem, drżenie, tiki nerwowe, trudności w usiedzeniu w jednym miejscu, impulsywność, spożywanie alkoholu, narkotyków, nadmierne zażywanie leków, zmiany w sposobie odżywiania.

Objawy silnego stresu w sferze emocjonalnej, np.: rozdrażnienie, lęk, depresja, zamykanie się w sobie, złość, wrogość, gniew, przerażenie, strach, nerwowość.

Powyżej opisaliśmy co się może z Tobą dziać kiedy doświadczasz nadmiarowego stresu, takiego, który został nazwany dystresem, czyli stresem przeszkadzającym w życiu. Co oznacza, że nad takim odczuwaniem stresu warto popracować. To w jaki sposób reagujesz na sytuacje stresowe, w pewnym sensie zależy od Ciebie. Możesz zredukować nasilenie swoich reakcji.

Jest jednak optymalny poziom stresu, który wpływa mobilizująco na ludzi. A sam stres daje Ci sygnał: "walcz lub uciekaj". Co pozwala na błyskawiczną ocenę sytuacji w jakiej się znajdujesz.

Twoje reakcje i ich nasilenie zależy od Twoich doświadczeń oraz środowiska. Tego wszystkiego czego nauczyłeś się w dotychczasowym życiu. Warto przyjrzeć się temu jak reagujesz na stres, ponieważ może on Ci pomagać, czyli ułatwiać działanie, mobilizować, albo wręcz spowodować, że będziesz szybciej i sprawniej wykonywać pewne zadania, np. pod wpływem presji czasu.

Natomiast jeśli czujesz, że w określonych sytuacjach, czy okolicznościach nie jesteś w stanie nic zrobić, albo zamiast podejmować działania, które sprawiłyby poprawę Twojej sytuacji, robisz coś odwrotnego, albo kompletnie nic – co powoduje jeszcze większe uczucie paniki, beznadziei czy brak możliwości rozwiązania danej sytuacji. Albo kiedy po prostu Twoje reakcje, w kontekście wydarzeń są nadmiarowe, tak oceniasz je Ty sam lub Twoi bliscy, może być sygnałem, że potrzebujesz pomocy. Konkretnego wsparcia – jak sobie z tym stresem radzić.

Nie jest to ani łatwe, ani trudne. Niektórzy potrafią to robić dobrze, a inni muszą się nauczyć. Nie ma w tym nic złego. Po prostu jeśli to dostrzegasz – sięgnij po pomoc.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 

Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.